UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O mennicy w Kawiarence Historycznej

2007-09-07
Aktualizowany 2007-09-10 22:23
Elbląg, Elbląskie monety
Elbląskie monety (fot. Piotr Adamczyk).

Po wakacyjnej przerwie rozpoczyna się drugi już sezon spotkań w Kawiarence Historycznej Clio. Miłośnicy historii spotykają się w drugi wtorek każdego miesiąca w gmachu Gimnazjum Muzeum Archeologiczno-Historycznego Bulwar Zygmunta Augusta 11. Tematem najbliższego spotkania, które odbędzie się we wtorek 11 września o godz.17.30, będą „Dawne techniki mennicze”.

Monety stale towarzyszą nam w życiu codziennym. Należą do przedmiotów tyleż niezbędnych, co prawie niedostrzeganych. Zainteresowanie ożywa z chwilą wydawania okazjonalnych serii, upamiętniających ważne rocznice, postaci czy miejsca. Współcześnie bite monety i drukowane środki płatnicze należą do monopolu państwa. Niegdyś taki przywilej i określone korzyści płynące z jego posiadania mieli nie tylko królowie, ale i książęta, biskupi a nawet miasta (np. Elbląg). Bogactwo i różnorodność dawnych przekazów numizmatycznych jest przeogromna. Gromadzenie ich, czym zajmuje się numizmatyka, obejmujące także medale, stemple, banknoty, różne zastępcze środki płatnicze i należy do najstarszych form kolekcjonowania pamiątek historycznych. W przypadku monet i medali mniej istotna była przy tym wartość kruszcu, z jakiego były wykonywane, ale ich forma: specyficzne oznaczenia i zdobienia, np. z wizerunkami władców, herbami, datą, miejscem wydania itp.
     Większość numizmatów posiada swoją pasjonującą historię dotyczącą miejsca i okoliczności powstania czy miejsca odnalezienia w przypadku bardzo starych obiektów. Mniej znane są różne aspekty (nawet dla wielu kolekcjonerów) dotyczące sposobów wytwarzania numizmatów.
     Tajemnice dawnych technik menniczych przybliży gościom Kawiarenki Aleksander Kuźmin, wybitny kolekcjoner i znawca tematu, prezes Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, redaktor naczelny Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych.
     Organizatorami kawiarnianych spotkań są Polskie Towarzystwo Historyczne O/Elbląg i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Wstęp na spotkanie jest wolny.
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Przy tego typu informacjach nasuwa mi się pewna refleksja: dlaczego osoby odpowiedzialne za promocję Elbląga wraz z władnymi w UM nie zdobędą się nawet na taki drobiazg jak wystawienie w sąsiedztwie drogi krajowej nr 7 tablic informujących o tym co w Elblągu jest (np. najwyższa sakralna budowla na północy Polski), co było vide kawał bogatej historii (np. prawo do bicia własnej monety, pierwszy zwodowany galeon, gimnazjum, etc.). Czy to jest tak wielki wydatek, aby tego typu tablice z informacją np. "czy wiesz, że Elbląg..." były usiane na odcinku np. od Pasłęka do Elbląga, ale i wcześniej także. Śmiem twierdzić, że część turystów jadąc nad morze skieruje się do miasta, a za jakiś czas przyjadą ponownie i tym razem być możę na dłużej. To samo tyczy się kampanii promującej miasto w internecie - to jest niezbędny element obecnie, a jakoś nie zauważam. No ale ja pewnie jestem jakiś dziwny, bo roszcze i oczekuję. ;)
  • Nie rozumiem - skąd to zdziwienie? Przecież władze i ich agendy od 50 lat wiedzą to wszystko i maja tego świadomość, nie przymierzając nawet proletariacką. Strach pomyśleć co by się stało, jakby pojawili się inni i zaczęli coś robić, nie wiedząc o tym, że to się nie da zrobić.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2007-09-12)
Reklama