UWAGA!

O nałogu, który ściąga na dno

2009-10-13
Aktualizowany 2009-10-17 13:37
Elbląg, Zdjęcie z próby "Przerwanego lotu" - Tomasz Czajka i Krzysztof Bartoszewicz
Zdjęcie z próby "Przerwanego lotu" - Tomasz Czajka i Krzysztof Bartoszewicz (fot. PS)

Dziś 17 października na Scenie na Wspólnej odbędzie się pierwsza w tym sezonie artystycznym premiera elbląskiego teatru. Widzowie obejrzą „Przerwany lot” autorstwa Krzysztofa Kaczmarka i w jego reżyserii. To profilaktyczny spektakl mówiący o alkoholizmie, który niszczy człowieka, pozbawia go bliskich i ściąga na dno. Spektakl pozostawia jednak nadzieję, że z tej drogi można zawrócić...Zobacz zdjęcia z próby generalnej.

Krzysztof Kaczmarek, absolwent łódzkiej „filmówki”, 20 lat temu założył prywatny Teatr „Zwierciadło”. W nim wystawia swoje autorskie sztuki, także „Przerwany lot”.
       - Chciałem, by teatr pełnił funkcje wychowawcze – mówi Krzysztof Kaczmarek. – Sam mam dwoje dzieci i chciałbym je uchronić przed zgubnymi nałogami. Napisałem więc kilka sztuk profilaktycznych. Jeśli chociaż jeden widz wyjdzie ze spektaklu z postanowieniem, że nie będzie brał kija na mecz, nie sięgnie po alkohol czy narkotyki to będzie mój sukces. A docierają do mnie sygnały, że osiągnąłem efekt wychowawczy.
       - „Piąte przykazanie” [sztukę o agresji, chuligańskiej burdzie na stadionie, w której ginie młody kibic – red.] zagraliśmy 500 razy – wspomina autor. – Plakat oprawiłem i wręczyłem Janowi Pawłowi II podczas prywatnej audiencji w Watykanie. To było niezapomniane przeżycie. Papież żartował, że sam kiedyś był aktorem i że może, jak coś jeszcze napiszę, znajdzie się w tym rola dla niego.
       W elbląskim Teatrze im. Aleksandra Sewruka Krzysztof Kaczmarek reżyseruje swój „Przerwany lot”. Wiktor - główny bohater sztuki, obiecujący pilot samolotów pasażerskich jest nałogowym alkoholikiem. Powoli stacza się na dno, z którego wkrótce nie ma wyjścia. Traci rodzinę, najbliższych, przyjaciół, pracę... Czy uda mu się wyjść i przeciwstawić strasznej chorobie? Czy wreszcie się otrząśnie? To interesująca, psychologiczna, a na końcu nawet sensacyjna historia. Bohater bowiem będzie musiał podjąć bardzo ważne decyzje, aby uratować pasażerów Boeinga przed katastrofą.
       Jest to sztuka dydaktyczna, ale jej przesłanie niech będzie przestrogą dla tych, którzy z taką łatwością sięgają po kieliszek.
       - Główny bohater jest pilotem, człowiekiem wykształconym, bo chciałem pokazać, że takich ludzi problem alkoholowy też dotyka – wyjaśnia Krzysztof Kaczmarek. – Instrukcje pilotażu zawarte w tekście są jak najbardziej prawdziwe, bo konsultantem był mój brat, który jest pilotem wojskowym. Przy pomocy tych zapisków można pomóc pilotowi w sytuacji kryzysowej – żartuje autor.
       Krzysztof Kaczmarek zapowiada, że historia opowiedziana w „Przerwanym locie” nie jest do końca pesymistyczna:
       - Bohater, który zmaga się z problemem alkoholowym, traci wszystko – żonę, dzieci, przyjaciół, jego życie rozsypuje się jak domino. Pojawia się jednak światełko w tunelu, jest nadzieja, że z tej drogi można zawrócić – przekonuje autor.
       Scenografię i kostiumy do elbląskiego spektaklu zaprojektował Zygmunt Prończyk. Autorem opracowania muzycznego jest Dariusz Łapkowski. Występują: Magda - Beata Przewłocka, Wiktor - Tomasz Czajka, Władek - Krzysztof Bartoszewicz, Paweł - Jacek Gudejko.
       Premiera odbędzie się 17 października o godz. 19 na Scenie na Wspólnej (Dom Studencki PWSZ, ul. Wspólna 11-13). To efekt porozumienia, jakie Teatr Sewruka podpisał z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu.
       - To nasza trzecia scena – mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka. – Ta sytuacja pokazuje, jakie mamy potrzeby i jak konieczna jest rozbudowa naszego obiektu.
       Spektakl „Przerwany lot”  będzie można zobaczyć także jutro 18 października o godz. 19, oczywiście na Scenie na Wspólnej. Cena biletu 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny).
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama