UWAGA!

O Truso i Wikingach

„Truso - wikińskie emporium” - to tytuł wykładu, z jakim w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wystąpi elbląski archeolog Marek Jagodziński. Wykład odbędzie się w czwartek 19 października w ramach cyklu „Warsztaty bałtyjskie”.

Dr Marek Jagodziński (ur. w 1953 r. w Sierpcu) jest absolwentem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od ukończenia studiów związany z Elblągiem, początkowo jako konserwator zabytków archeologicznych, a od 1995 r. jako kustosz muzeum (obecnie Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu). Jest członkiem kilku towarzystw naukowych, w tym Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Autor ponad pięćdziesięciu publikacji, komisarz i współautor wielu wystaw archeologicznych.
     W historii polskiej archeologii Marek Jagodziński zapisał się przede wszystkim jako odkrywca, znanego z przekazu Wulfstana, Truso - wikińskiego ośrodka handlowego nad jeziorem Drużno. I właśnie wyniki wieloletnich badań emporium Truso przedstawi w swoim wykładzie. Zaprezentuje je w kontekście szerszej sytuacji kulturowej we wczesnym średniowieczu, głównie VIII-X wieku, w dorzeczu dolnej Wisły, akcentując zwłaszcza sytuację osadniczo-kulturową na tym obszarze i koegzystencję Słowian, Prusów i Wikingów.
     Wykład „Truso - wikińskie emporium” zostanie wygłoszony 19 października o godz. 18 w Salach Kopernikowskich zamku olsztyńskiego. Wstęp wolny.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Dodam tradycyjnie : Katon Starszy powiedział: „poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć” Proponuje nową wersje tego zdania: „poza tym uważam, że Truso należy zbudować”
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Woj Ławrynowicz(2006-10-18)
 • Woj możesz mówić o Kartaginie, ale lepiej gdyby redakcja zamieściła (przedrukowała) wykład. T.R
 • CO do przedruku wykładu - tak samo jak każdy wykład chroniony jest prawem autorskim (np z tego powodu nie mozna nagrywać wykładów na studiach). I jeszcze jedno - proponuję sprawdzanie informacji o wydarzeniach w Muzeum na stronie internetowej (np kawiarenka historyczna "Clio"). Oczywiście zapraszamy osobiście na ewentualne kolejne spotkania w Muzeum (w planach np. relacje z tegorocznych wykopalisk). I przypomnam o trwającej do grudnia wystawie czasowej numizmatycznej - ok. 1000 monet od starozytności (najstarsze z poł. VII w. p. n. e.) - Rzym, Grecja, Egipt, Persja... Poza tym rewelacja - 2-ga w Polsce pod wględem wielkości kolekcja tabliczkek z pismem klinowym (III tysiąclecie p.n.e.).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Piotr Adamczyk(2006-10-18)
Reklama