UWAGA!

O Ziemiach Odzyskanych w Kawiarence Clio

Elbląg, Kartka pocztowa wydana w 1945 roku, przerobiona z pocztówki niemieckiej. Z archiwum Arkadiusza Wełniaka
Kartka pocztowa wydana w 1945 roku, przerobiona z pocztówki niemieckiej. Z archiwum Arkadiusza Wełniaka (fot. nadesłane)

"Ziemie Odzyskane, Ziemie Pozyskane, Ziemie Wyzyskane, Ziemie Zachodnie… Mit i rzeczywistość" to temat wtorkowej (16 listopada) Kawiarenki Historycznej Clio, której gościem będzie Arkadiusz Wełniak, historyk z Archiwum Państwowego w Elblągu (z siedzibą w Malborku).

Różnorodne zagadnienia związane z tematyką ziem północnych i zachodnich Polski w pierwszym okresie powojennym są, ze zrozumiałych powodów, szczególnie interesujące dla obecnych mieszkańców tych ziem. W dziejach Polski okres - nazywany stalinowskim – dopiero od niedawna jest przedmiotem rzetelnych badań. Charakter obszarów włączonych do państwa polskiego po drugiej wojnie światowej najlepiej odzwierciedla mnogość terminów funkcjonujących oficjalnie i nieoficjalnie, zarówno tych ukształtowanych historycznie rozwijanych na sztandarach propagandy nowej władzy, jak i tych tworzonych impulsywnie przez „ulicę” ( Ziemie Zachodnie, Ziemie Odzyskane, Ziemie Pozyskane, Ziemie Wyzyskane).
       Elbląg, Słupsk, Zielona Góra, Świdnica, setki miast i miasteczek, w których mieliśmy do czynienia z całkowitą wymianą ludności pod względem narodowościowym po wojnie, były widziane odmiennie z perspektywy osadników i władzy centralnej. Wyidealizowany obraz rodzimego Eldorado zderzał się z realiami powojennego bezprawia i spalonej ziemi. Podczas odczytu zostaną ukazane charakterystyczne zjawiska i procesy demograficzne, kulturowe i społeczne zachodzące na tych obszarach. Proces wymiany ludnościowej, problemy adaptacyjne i integracyjne ludności napływowej, tożsamość regionalna nowych mieszkańców i fenomen ich kulturowo-cywilizacyjnego zróżnicowania zostaną zilustrowane przede wszystkim odpowiednimi przykładami elbląskimi.
      
       PTH Oddział w Elblągu i Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio, które odbędzie się 16 listopada (wtorek) w budynku Gimnazjum przy elbląskim Muzeum, godz. 17.30.
      
Wiesława Rynkiewicz - Domino, MAH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama