UWAGA!

O życiu dzieci moskiewskiej ulicy

 Elbląg, O życiu dzieci moskiewskiej ulicy
fot. nadesłane

W środę 14 marca o godz. 18.10 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na projekcję poruszającego filmu dokumentalnego „Dzieci z Leningradzkiego” w reżyserii Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego. Film jest dokumentalnym zapisem życia dzieci moskiewskiej ulicy. Wstęp wolny.

Film w reżyserii Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego nominowany był do wielu nagród, m.in. w roku 2005 do nagrody Academy Award (Oscar) w kategorii "short documentary" (krótki dokument). W roku 2005 otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie filmu dokumentalnego International Documentary Award (IDA - best documentary short subject) oraz przyniósł polskim twórcom nominacje do Emmy Awards (telewizyjnego Oscara) w kategoriach „Najlepszy film dokumentalny” i „Wybitne osiągnięcia w sztuce montażu”. Montażystami filmu są Andrzej Celiński i Ewa Różewicz.
       Twórcy - Hanna Polak i Andrzej Celiński – przedstawiają w filmie świat bezdomnych dzieci, opowiadają nam tragiczną i wzruszającą opowieść o AIDS, wąchaniu kleju i brutalności policji. Dokument pokazuje małych uciekinierów z domów dziecka wegetujących na dworcach i stacjach moskiewskiego metra. Śpią one wszędzie, gdzie tylko można sobie to wyobrazić. Brudne, bose wyciągają ręce ku przechodniom, prosząc o parę groszy. W postkomunistycznej Rosji żyje od 1 do 4 milionów bezdomnych dzieci. Gdy kręcono zdjęcia do filmu, władze rosyjskie szacowały, że około trzydziestu tysięcy dzieci mieszka na ulicach i dworcach Moskwy. Porzucone i zapomniane przez rodziny, codziennie ignorowane przez przechodzących obojętnych ludzi wiodą żywot na marginesie rosyjskiego społeczeństwa, nie dającego im szans na normalne życie. Film, kręcony przez ponad 2,5 roku amatorską kamerą, miał być także promocją fundacji Hanny Polak – Aktywna Pomoc Dzieciom – założonej przez nią w 1997 roku. Zdobyte pieniądze są przekazywane na program resocjalizacyjny dzieci, które pochłonęła ulica, które są prześladowane, wykorzystywane seksualnie, czy uzależnione od narkotyków i alkoholu.
       Czas projekcji: 35 min.
       Film udostępniony przez reżyser Hannę Polak.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama