UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

"Ogrody Starości" w Galerii EL

 
Elbląg, "Ogrody Starości" w Galerii EL

Jesień za oknami skłania do refleksji nad tematem często unikanym - jesienią życia z mnogością jej aspektów, wyzwań, codziennością. Taka refleksja towarzyszyła właśnie twórcom najnowszej wystawy, której wernisaż odbędzie się w piątek 16 października o godz. 18 w Centrum Sztuki Galeria EL.

Słowo „starość” niemal we wszystkich dzisiejszych społeczeństwach zostało symbolicznie wyalienowane z publicznej dyskusji. Powoduje to, że często potrzeby seniorów umykają planistom, architektom, artystom czy mediom. Starsze osoby spotykają się z wieloma problemami, czują się niechciane w przestrzeni publicznej, nieprzydatne dla kapitalistycznej machiny kiedy przestają wykonywać pracę zarobkową. Często schronienie daje im ogród przydomowy czy działka. Miejsca te stają się przedłużeniem własnego domu, przestrzenią wytchnienia, ale też pracy, ku której seniorzy zwracają się, gdy nie mogą już dłużej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Koniec końców ogrody i działki stają się miejscami, w których dana osoba czuje się dobrze, bo gospodaruje nimi wedle swoich zasad.

Nad tematem starzenia się społeczeństw oraz rolą i znaczeniem samego ogrodu w tym procesie zastanawia się Maciej Aleksandrowicz wraz z zaproszonymi przez niego do części „badawczo-społecznej” wystawy gośćmi.

 

Wernisaż wystawy: 16.10.2020 godz. 18 (wstęp wolny)

Czas trwania wystawy: 17 października 2020 – 10 stycznia 2021

Kuratorzy: Adrianna Ronżewska-Kotyńska, Maciej Aleksandrowicz

 

W nawie głównej i prezbiterium Galerii EL zaprezentowana zostanie indywidualna wystawa Macieja Aleksandrowicza, składająca się z dwóch monumentalnych instalacji. Natomiast w przestrzeni krużganka i na dziedzińcu Galerii widzowie będą mogli zapoznać się z częścią „badawczo-społeczną” wystawy, złożoną z prac artystów, architektów i projektantów zaproszonych przez Aleksandrowicza, którzy pochylają się nad istotnymi społecznymi problemami związanymi ze starzeniem się społeczeństwa.

Zapraszamy serdecznie!

 

Wojciech Minkiewicz, Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Mądre i godne zastanowienia słowa kuratorów reklamujące nową wystawę w galerii EL natychmiast przywołały obraz potraktowania artystów seniorów podczas ostatniego tzw. Salonu Elbląskiego. Dwóch działających od lat w środowisku plastycznym uznanych twórców z goryczą skarżyło się, że nie dotarły do nich zaproszenia do udziału w Salonie. Cóz z tego, że ta informacja znajdowała się na stronie internetowej galerii. Zwyczaj penetrowania internetu nie dotyczy ludzi w wieku 80 +. . A uwzględniając rzekome zrozumienie problemu samotności, ograniczeń i wyalienowania seniorów z życia publicznego na które powołują się autorzy wystawy dziwić może, że Pani Kurator umknęło, że dotarcie do Seniorów wymaga czasem odrobiny wyobraźni i empatii. Są jeszcze inne formy kontaktów (listy i telefony)z pewnością bardziej przyjazne starszym ludziom. Odszedł dzis Pan Janusz Hankowski. To on był jednym z "niepoinformowanych", Na kolejnym salonie nie zobaczymy już jego prac. Ale pozostali inni. Smutno. Hashtagi: #wystawawgaleriiEL
  • Słuszne słowa. Gadanie o wykluczeniu starszyzny i zapowiedzi wystawy nijak się ma do faktycznej chęci zaproszenia 70+. Pewnie żaden plakat informacyjny nie został wydrukowany tym samym wywieszony w mieście. Rozpropagował ktoś tą wieść w skupiskach osób starszych np. na targowisku miejskim, w kościołach itp ? Pewnie nie. Przyjdzie marna garstka która jako taki radzi sobie z netem. 95% zostanie w domu przed telewizyjnym serialem.
  • @Wnuczek - Dzień dobry, wystawie najprawdopodobniej (o ile sytuacja pandemiczna na to pozwoli)będą towarzyszyć warsztaty (związane z jesiennymi aktywnościami w ogrodzie)i oprowadzania szczególnie skierowane dla osób starszych. Od tygodnia dzwonimy do klubów seniorów, Grup Działania, działaczy na Żuławach, Wysoczyźnie i w okolicach Elbląga, po to, do Galerii zaprosić grupy osób, które nie miały do tej pory takiej okazji. Jeśli ktoś z czytających chciałby podpowiedzieć nam to mógłby być zainteresowany takimi odwiedzinami prosimy o wysłanie maila z kontaktem do takich grup lub osób prywatnych na: galeria-el@galeria-el. pl Hashtagi: #galeriael
  • Dzień dobry, dziękujemy za rzetelną uwagę. Jest nam bardzo przykro, że niektóre osoby czują się zapomniane i przykro nam, że do pewnych osób takie zaproszenia nie dotarły. Staramy się zawsze bezpośrednio kontaktować z osobami starszymi, z emerytowanymi artystami, działaczami kultury w Elblągu. Tak jak napisałem w komentarzu pod poniższym postem, w przypadku tej wystawy organizujemy serie wydarzeń szczególnie skierowanych do seniorów i o ile pozwoli na to sytuacja będziemy zapraszać takie grupy nie tylko z samego Elbląga ale także i z okolicznych miast i wsi. Z tymi grupami kontaktujemy się telefonicznie. Jeśli ktoś z państwa miałby sugestie kogo należałoby zaprosić prosiłbym o kontakt z nami na adres: galeria-el@galeria-el. pl lub stanislaw@galeria-el. pl Pozdrawiam, Stanisław Małecki, kurator ds. artystycznych Hashtagi: #galeriael
  • Dzień dobry, dziękujemy za rzetelną uwagę. Jest nam bardzo przykro, że niektóre osoby czują się zapomniane i przykro nam, że do pewnych osób takie zaproszenia nie dotarły. Staramy się zawsze bezpośrednio kontaktować z osobami starszymi, z emerytowanymi artystami, działaczami kultury w Elblągu. Tak jak napisałem w komentarzu pod poniższym postem, w przypadku tej wystawy organizujemy serie wydarzeń szczególnie skierowanych do seniorów i o ile pozwoli na to sytuacja będziemy zapraszać takie grupy nie tylko z samego Elbląga ale także i z okolicznych miast i wsi. Z tymi grupami kontaktujemy się telefonicznie. Jeśli ktoś z państwa miałby sugestie kogo należałoby zaprosić prosiłbym o kontakt z nami na adres: galeria-el@galeria-el. pl lub stanislaw@galeria-el. pl Pozdrawiam, Stanisław Małecki, kurator ds. artystycznych Hashtagi: #galeriael
  • @GaleriaEL2020 - Nie starajcie się. Próbujcie docierać w sposób skuteczny, np. tak, jak to było przez ostatnie 40 lat. Jeszcze chwila i wymrą ostatni old boye (założyciele galerii, byli dyrektorzy i artyści dzięki którym galeria do dziś istnieje i macie w niej pracę)i nawet tego nie zauważycie. Zresztą nowa Pani dyrektor nie wpadła przez ponad 2 lata na pomysł zorganizowania spotkania ze środowiskiem elbląskich twórców, obiecanej zmiany składu Rady Programowej która ponoć istnieje bez żadnego przedstawiciela lokalnego środowiska. Sądzę, że nieznajomość specyfiki miejsca i środowiska powoduje ciągłe nieporozumienia i żenujące wpadki. Hashtagi: #wystawawgaleriiEL
  • @GaleriaEL2020 - Proszę zadzwonić choćby do domów kultury przy spółdzielniach mieszkaniowych. Myślę tu przede wszystkim o domu kultury przy SM zakzewo i o pani Danusi która prowadzi zajęcia dla seniorów.
  • @GaleriaEL2020 - "Nie lękajcie się seniorzy, epidemia jest w odwrocie, idźcie do urn. .. "tym razem tych pogrzebowych, zdążycie jeszcze przed 1 listopada, a pomogą wam w tym organizatorzy wystawy, kuratorka i autor. Zagwarantują wam masową wymianę wirusa w czasach szczytowania pandemii, zapewnią transport w jedną stronę, wycieczkę trasą wodną do słynnego przekopu Mierzei, jak na znanym obrazie Arnolda Bocklina. Elbląg ma szanse na kolejny rekord Księgi Guinessa w kategorii porażająca głupota"i może liczyć na gratulacje od pana premiera za próbę ratowania budżetu ZUS.
  • @KaWa - Wyłącz telewizor a włącz myślenie. Dbaj o odporność i uprawiaj sport a żaden wirus taki czy siaki ci zagrozi. Grunt to nie biadolić i nie bać się normalnie zyc.
Reklama