UWAGA!

Oswój miasto w Światowidzie

 Elbląg, To pierwsza taka wystawa multimedialna w CSE Światowid
To pierwsza taka wystawa multimedialna w CSE Światowid (fot. Anna Dembińska)

Jak wyglądał Elbląg i życie jego mieszkańców tuż po drugiej wojnie światowej? Przekonasz się o tym na własne oczy, odwiedzając multimedialną wystawę „Oswoić miasto”, którą otworzyło piątek w swoich murach Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

Zwiedzając multimedialną i interaktywną wystawę, można się przenieść w czasie do Elbląga z lat 1945-49. I między innymi przy pomocy czytnika kodów QR odkrywać codzienne życie ówczesnych napływowych mieszkańców. Warto więc zabrać ze sobą telefon komórkowy.

- Opowiadamy historię, ale nie z punktu widzenia naukowego, tylko tak, by szczególnie dla młodych pokoleń połączyć z technologią, z pewną narracją o przeszłości. Szukaliśmy takich pomysłów, by zrobić to poprzez różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, które zostały zdigitalizowane, Pokazujemy, czym się te osoby tu zajmowały w pierwszych latach powojennych, co ich zajmowało, jakie były ich problemy. Opowiadamy poprzez daty, miejsca, ówczesną prasę, plakat i to wszystko jest bardzo interaktywne – opowiada Tomasz Gliniecki, kurator wystawy.

Wystawa jest efektem transgranicznego projektu, na który CSE Światowid otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości pół miliona euro. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii prezentowana tu historia jest bardziej przyswajalna dla młodych ludzi, którzy mogą m.in. zobaczyć różnego rodzaju przedmioty sprzed lat w technologii 3D, wziąć udział w warsztatach oraz rywalizacji z użyciem tzw. virtual reality. Nie brakuje też tradycyjnych eksponatów z tamtych lat, wypożyczonych na wystawę przez jej kuratora. A sama wystawa jest też przyjazna osobom niewidomym, bo ma opcję audiodeskrypcji.

  Elbląg, Jedną z części wystawy jest gra z użyciem technologii VR
Jedną z części wystawy jest gra z użyciem technologii VR (fot. Anna Dembińska)

- Projekt dotyczy szeroko rozumianego dziedzictwa kulturalnego. Naszą osią tematyczną stały się pierwsze lata powojenne w Elblągu i wokół niego zbudowaliśmy przekaz, ukierunkowaliśmy digitalizację obiektów z tego okresu. W zasobach zdigitalizowanych są przedmioty, które pozostawiły po sobie osoby mieszkające w Elblągu przed i w czasie wojny, jak i przedmioty mieszkańców, którzy tu po wojnie przybyli. Otrzymaliśmy od starszych mieszkańców Elbląga bardzo dużo rzeczy, które po zdigitalizowaniu stały się częścią wystawy.

- Projekt został pozytywnie oceniony przez ekspertów i otrzymał dofinansowanie. Pokazaliście, że takie działania, służące zachowaniu dziedzictwa kulturowego, przyniosą efekty nie tylko społeczności Elbląga. Dzięki tej wystawie z tym fragmentem historii miasta będą mogli też zapoznać się turyści – mówi Leszek Buller, dyrektor Centrum Projektów Europejskich.

Wstęp na wystawę, która mieści się na pierwszym piętrze, jest wolny. Będzie to stała ekspozycja co najmniej przez najbliższe dwa lata.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama