UWAGA!

Podyskutujmy o książkach

Dyskusyjny Klub Książki działający w Bibliotece Elbląskiej zaprasza na kolejne spotkanie. 1 października klubowicze rozmawiać będą na temat książki „... i poniosły konie” Włodzimierza Odojewskiego oraz tomu wierszy „Drzazga” Ewy Lipskiej. Początek spotkania o godz. 18.30.

Biblioteka Elbląska bierze udział w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki, będącym częścią programu edukacyjnego „Tu Czytamy” realizowanego przez Instytut Książki. Spotkania w DKK mają charakter otwarty. Uczestniczyć w nich mogą wszyscy miłośnicy literatury, którzy o książkach chcą i lubią rozmawiać. Klubowiczem może zostać każdy użytkownik biblioteki, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak wiele i jak szybko czyta. Projekt oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej znawcą czy krytykiem.
     Najbliższe spotkanie DKK odbędzie się 2 października o godz. 18.30 w Sali Klubowej na poddaszu Biblioteki. Rozmowa dotyczyć będzie książki „... i poniosły konie” Włodzimierza Odojewskiego oraz tomu wierszy „Drzazga” Ewy Lipskiej.
     
     ***
     Włodzimierz Odojewski - pisarz, od 1971 r. na emigracji. Ukończył liceum w Szczecinie, studiował ekonomię i socjologię w Poznaniu (ukończył w 1953 r.). W 1951 r. debiutował powieścią „Wyspa ocalenia”, zaprezentowaną na falach Polskiego Radia. Od 1959 r. w Warszawie, był m. in. kierownikiem Studia Współczesnego Teatru Polskiego Radia (od 1961). Stracił pracę w radiu po wydarzeniach marca 1968, a w 1971 r. wyjechał na stałe z Polski. Osiadł w Niemczech Zachodnich, gdzie został szefem działu kulturalno-literackiego Radia Wolna Europa. Otrzymał wiele wyróżnień literackich, m.in. nagrodę młodych im. Tadeusza Borowskiego (1951), Nagrodę Kościelskich (1966), nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie i londyńskich „Wiadomości” (1973), Nagrodę Jurzykowskiego (1974), nagrodę Szwedzkiego Komitetu Katyńskiego (1976). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
     Najbardziej znany utwór Odojewskiego, „Zasypie wszystko, zawieje...” (Paryż 1973), ukazuje losy braci przyrodnich - polskiego partyzanta i żołnierza ukraińskiego oddziału SS na tle dramatycznych wydarzeń z wojennej historii stosunków polsko-ukraińskich. W powieści pojawia się także wątek katyński. Kresom ukraińskim Odojewski poświęcił także wcześniejsze powieści „Wyspa ocalenia” (Warszawa 1966) i „Zmierzch świata” (Warszawa 1962). W innych utworach - m. in. „Miejsca nawiedzone” (Łódź 1959), „Kwarantanna” (Warszawa 1960), „Czas odwrócony” (Warszawa 1965) - dominuje wątek wspomnień i przemijania.
     
     Ewa Lipska - debiutowała w 1961 wierszami „Krakowska noc”, „Smutek”, „Van Goch” w „Gazecie Krakowskiej”. Po zdaniu matury w 1963 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. Od 1964 r. zamieszczała utwory poetyckie w „Życiu Literackim” i „Dzienniku Polskim”. W latach 1970-1980 pracowała jako redaktor działu poezji Wydawnictwa Literackiego. Na przełomie 1975/1976 przebywała na półrocznym stypendium International Writing Program w Iowa City w USA. W 1978 została członkiem Polskiego PEN-Clubu. W 1983 przebywała w Berlinie Zachodnim na stypendium Deutscher Adademischer Austauschdienst. W 1989 r. została członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 1991 r. przez 10 lat pracowała w polskiej ambasadzie w Wiedniu i kierowała Instytutem Polskim. Otrzymała m.in. nagrodę im. Andrzeja Bursy (1971), nagrodę im. Kościelskich w Genewie (1973), nagrodę Pierścienia za całokształt twórczości w Gdańsku (1978). W 1988 r. otrzymała nagrodę Fundacji POLCUL (Australia), w 1992 nagrodę Polskiego PEN-Clubu z Fundacji Büchnera, w 1993 nagrodę Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku, w roku 1995 Nagrodę Miasta Krakowa, w październiku 2001 za tomik „Sklepy zoologiczne” - Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca. Nominowana w 2004 roku do nagrody NIKE za książkę „Ja”.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama