UWAGA!

Porcelanowa miska na ryż (Historia jednego przedmiotu cz. 152)

2018-12-01
Aktualizowany 2018-12-01 14:00
 
Elbląg, Porcelanowa miska na ryż (Historia jednego przedmiotu cz. 152)
(fot. MAH)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś będzie o misce na ryż.

W trakcie prac wykopaliskowych na Starym Mieście znaleziono liczne fragmenty chińskiej porcelany, między innymi czarki na ryż. Prezentowane naczynie zostało wykonane techniką toczenia na kole i pomalowane podszkliwnie kobaltem. W terminologii chińskiej jest to naczynie typu minyao. Elbląski egzemplarz ma wysokość 6 cm i średnicę wylewu 11 cm.
       Czarka została odkryta w obrębie parceli przy ul. Bednarskiej 15. Co najmniej od 1618 aż do 1649 roku nieruchomość ta była najpierw w posiadaniu Johanna Schuberta, a po jego śmierci w latach 40. jego owdowiałej żony. Można domniemywać, że miska pochodzi z ich gospodarstwa domowego. Niestety nie posiadamy informacji na temat zawodu czy statusu majątkowego.
       Prezentowana miska o czaszy w kształcie półkolistym, na wysokim pierścieniu została wyprodukowana w Chinach, w czasie dynastii Ming, okresie Wanli (1573-1619), w prowincji Jianngxi, w ośrodku garncarskim w Jingdezhen, przypuszczalnie w warsztacie Guanyiange przed 1618 rokiem. Elementy konstrukcyjne naczynia, takie jak lustro, wylew, pierścień podkreślone zostały podwójnymi obwódkami malowanymi kobaltem. Dekoracja malarska wewnątrz naczynia przedstawia w okrągłym medalionie kwiat piwonii z dwoma ulistnionymi gałązkami. Zewnętrzna powierzchnia naczynia u podstawy ma namalowany motywem spirali utworzonej z pojedynczych ceowników. Powyżej umieszczono pas gałęzianki z bardziej rozbudowaną warstwą kwiatową (piwonie).
       Miseczki o podobnych kształtach i wymiarach, na wysokich pierścieniach podstawy, ale o średnicy mniejszej niż elbląski egzemplarz oraz dekorowane w podobnym stylu naczyń biało-niebieskich znaleziono na wraku „Witte Leeuw”, który zatonął w 1613 r. Jedna z nich, przechowywana w Rijksmuseum w Amsterdamie, ma identyczny motyw ornamentalny u podstawy w postaci spirali z ceowników.
      
       Tekst powstał na podstawie: M. Marcinkowski, B. Pospieszna, Porcelana dalekowschodnia z badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu, Elbląg 2016, s. 100-101. Książka do nabycia w kasie Muzeum.
      
      
       W naszym cyklu co dwa tygodnie dołączamy odcinek filmu "Krótka historia", przygotowywany przez Telewizję Truso.tv przy współpracy z Muzeum
      
      
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
Mirosław Marcinkowski, kustosz MAH Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • To jest ta mityczna miska ryżu za którą mamy robić. Więc istnieje naprawdę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  antypis(2018-12-03)
 • A ja wole kartofelki,ryz posiada duza zawartosc arsenu,ktory z kolei inspiruje do dzialania gen odpowiedzialny za raka piersi ,take ze lepiej pracujmy za miseczke kartofelkow .Wplyw arsenu na facetow jest w ten chwili badany Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zbyszek1(2018-12-03)
Reklama