UWAGA!

Powrót Gotów

 
Elbląg, Powrót Gotów

W zupełnie nowej odsłonie powraca na wystawę muzealną jedna z najciekawszych kolekcji archeologicznych elbląskiego muzeum. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w piątek, 21 października o godz. 18 w budynku Podzamcza.

Wystawa stała "Goci. Znad Bałtyku do Rzymu" przeniesie zwiedzających do czasów potęgi Imperium Rzymskiego i jego upadku z ręki Gotów - ludu, który otworzył drogę rozwoju nowożytnej Europy. Wystawa bazuje na unikatowym zbiorze zabytków pochodzących z Weklic - jednego z najlepiej poznanych cmentarzysk kultury wielbarskiej w Polsce, gdzie odkryto dotąd ponad 600 różnego rodzaju pochówków. Z tysięcy wydobytych obiektów wybrano te najciekawsze - w tym pozyskane w ostatnich latach i nie prezentowane nigdy wcześniej. Obrazują one zaradność i zasobność dawnych mieszkańców naszych terenów, bogactwo regionu oraz dowodzą, że nie był on tylko obrzeżem starożytnego świata.
       Osią ekspozycji jest rekonstrukcja fragmentu drogi wielbarskiej, zawierająca oryginalne pozostałości traktu, wokół której rozlokowano kolejne elementy aranżacji: pakę transportową rzymskiego wozu handlowego czy fragment architektoniczny gockiego domostwa. Osobne miejsce znajduje temat pochówków na cmentarzyskach gockich Pomorza i Wysoczyzny Elbląskiej. Zrekonstruowany został grób tzw. księżniczki gockiej, o której gazeta portEl opublikowała artykuł w ramach cyklu „Historia jednego przedmiotu”.
       Całość tworzy ilustrowaną opowieść rozpoczętą pierwszymi wzmiankami o osiedlaniu się Gotów na południowym wybrzeżu morza Bałtyckiego i kończącą się dotarciem kilkaset lat później do granic Wiecznego Miasta. Wystawie towarzyszy polsko-angielski, bogato ilustrowany katalog.
      

       Patronem medialnym Muzeum Archeologiczno - Historycznego jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Agnieszka Sławińska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • sFajnie. PS. a kiedy przeniesiemy się do "do czasów potęgi starożytnej Lechii"? Kiedy polscy historycy w końcu zajmą się tym tematem? Czyżby manipulacja naszą historią przez ostatnie 2 wieki jest dla nich nieodwracalna? - Przecież nawet w niemieckich zaborowych książkach z XIX w. poczet królów polskich zaczyna się od 5 wieku. Kroniki perskie, czy nawet anglosaskie są pełne odniesień do Lechii, lechickich królów, walkach z Imperium Rzymskim, Persami etc. .. Ile jeszcze będziemy ignorować współczesną archeologię, genetykę, dawne kroniki - czy wasze mózgi są aż tak sprasowane, by od razu wrzucić ten temat do rozdziału "bajki i teorie spiskowe"? - to retorycznie spytam - jakiemu krajowi/imperium/organizacji przez ostatnie 2 wieki zależało na świadomości korzeni tutejszej ludności?;) Chyba logiczne, co? - Ile zrabowano stąd dzieł sztuki, świadectw, literatury, eksponatów, zabytków - od potopu szwedzkiego przez X-prowokowanych powstań, wojen, zbiorowych samobójstw (Powstanie Warszawskie - taki "detal", razem z inteligencją, całą stolicą zniszczono przecież także muzea, biblioteki. .. resztę wywieziono - niemal jak holocaust dzieł Majów i Azteków przez psychopatów ogarniętych gorączką złota).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  PolskiAnarchista(2016-10-14)
 • PS. i jeszcze pytanie retoryczne - gdzie znajduje się najstarsze świadectwo użycia koła na tej planecie ??? - Dlaczego nie uczy się o tym w szkołach? Skąd zatem w tym regionie się to wzięło? - nasi pradziadowie byli jakimiś buszmenami, ledwo odzianymi w skóry mamucie, czy jednak była tu cywilizacja?;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  PolskiAnarchista(2016-10-14)
 • no ciekawe, czy dożyjemy odkłamania lechickiej historii. Starożytna Polska to fakt - delikatnie mówiąc - chyba godny poważnego zbadania przez prawdziwych naukowców z otwartymi umysłami - bo chyba to robi różnicę, czy coś takiego jak Lechia (poźniej Polska) była bardzo ciekawym imperium/zrzeszeniem z ponad 10 000 -letnią tradycją (!!), czy Bolek Chrobry jednak "wziął koronę kosztem Ottona" (cytat rzymskiego skryby Galla Anonima, piszącego na zlecenie Rzymu) i zajumał mu białego orła z Frankfurtu. Dziwny zbieg okoliczności - miasto Frankfurt (am Main) ma biało-czerwonąflagę i białego orła identycznego z tym późniejszym "polskim". Wcześniej klasycznym symbolem lechitów, słowian była SWASTYKA, która towarzyszyła nam przez tysiące lat. Na banknocie 20 zł z Bolkiem Chrobrym jest moneta - pokazany jest tylko jej rewers z "kurczakiem";) - spójrzcie na awers tej monety (np. wikipedia) :) - do II wojny św. , kiedy to austriacki kurdupel zbeszcześcił ten odwieczny znak m. in. szczęścia w Polsce, wcześniej I Rzeczypospolitej symbol ten był powszechnie używany. Nawet Polskie jednostki wojskowe w międzywojniu miały go w godłach.
 • ehh, dobre - ciekawe kto minusy daje? Jakiś polaczek, któremu się zdaje, że jest Prusakiem?;)
Reklama