UWAGA!

Premiera albumu o Truso w muzeum

Elbląg, Premiera albumu o Truso w muzeum
(fot. nadesłane)

Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu przygotowało na środę, 17 listopada, oficjalną prezentację książki Marka Franciszka Jagodzińskiego, podsumowującej aktualną wiedzę o Truso, poprzedniczce Elbląga. Tego samego dnia, odkrywca legendarnej osady będzie gospodarzem spotkania autorskiego, połączonego z niecodziennym zwiedzaniem wystawy, poświęconej Truso.

„Truso. Między Weonodlandem a Witlandem” to wyjątkowa publikacja, która spełnia potrójną rolę – jest równocześnie ciekawym materiałem do czytania, albumem z wielką liczbą ilustracji i rycin, jak też katalogiem – przewodnikiem po historii Truso. Zawiera bogactwo wiedzy o Wikingach, którzy zamieszkiwali osadę handlową na pograniczu prusko – słowiańskim. Książka została wydana przez elbląskie muzeum i tam można ją kupić, a w środę, dodatkowo, zdobyć dedykację od autora. Wsparcia finansowego dla opracowania i wydania jej udzielili: Prezydent Elbląga i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efektem jest kilkusetstronicowy, kolorowy album, wydany w dwóch językach, polskim i angielskim.
       - Książka ma charakter uniwersalny. Promuje efekty prac elbląskich archeologów, ale też muzeum, a przede wszystkim miasto – wyjaśnia Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu. – Jest ważna dla mediewistów z całej Europy, interesująca dla polskich i zagranicznych turystów, zaś dla elblążan stanowi kompendium wiedzy o niebanalnej przeszłości regionu.
       Oficjalna prezentacja najnowszej pozycji wydawniczej elbląskich muzealników odbędzie się o godz. 11. Natomiast o godz. 17, Marek Franciszek Jagodziński zaprasza elblążan na „wyprawę w krainę Truso”. Spotkanie autorskie, obok prezentacji książki, będzie połączone z oryginalnym zwiedzaniem wystawy przedmiotów, które znalezione zostały w dawnym Truso, a z których archeolodzy odczytują szczegóły życia zamieszkujących tu Wikingów.
       Obie części środowego spotkania z przeszłością odbędą się w budynku Podzamcza elbląskiego muzeum – wejście bramą od ulicy Zamkowej.
      
Tomek Gliniecki, MAH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama