UWAGA!

Przestrzenie Jerzego Kałuckiego

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza w czwartek 30 sierpnia o godz. 18 na wernisaż wystawy „Jerzy Kałucki - Kategorie Przestrzeni II. Malarstwo”. Kuratorem wystawy jest dr Bożena Kowalska.

Jerzy Kałucki urodził się w 1931 r. we Lwowie. Studiował malarstwo i scenografię w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1951-57. Zadebiutował jako scenograf teatralny - w 1958 roku zaprojektował dekoracje i kostiumy do opery Carla Orffa „Die Kluge”, wystawionej przez Operę Śląską w Opolu. Do 1981 roku realizował dla teatru i telewizji projekty sceniczne. Od roku 1959 bierze udział w wystawach malarstwa. Członek Grupy Krakowskiej od 1976 roku. Od roku 1981 prowadzi pracownię malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, dzisiejszej ASP w Poznaniu.
     „Kałucki jest daleki od wszelkich irracjonalnych dywagacji, ale obok tej racjonalnej, świadomej i bez oporu ujawnianej, istnieje też druga strona jego osobowości, na poły skrywana może, na poły tylko uświadamiana i nie do końca akceptowana. To ta, która sprawia, że purystyczna oszczędność i rygor geometrii w jego pracach łagodzone są czynnikiem liryzmu i że ich zagadkowa przestrzeń skłania do medytacji. Ta sama, która pozwala mu wyrazić „przekonanie o koherencji świata.
     To ten obszar jego doznań i emocji sprawia, że dzieła twórcy, mimo głównie intelektualnej inspiracji i matematycznego opracowania, nie są tylko doskonale wyważone formalnie, ale mają to magnetyczne przyciąganie, magię, które czynią je sztuką wysokiej próby, a więc ważkim i przejmującym przeżyciem. Zarówno artystycznym, jak przede wszystkim duchowym” - pisze o artyście dr Bożena Kowalska, kurator wystawy elbląskiej.
     Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie promocja książki Bożeny Kowalskiej „Przestrzenie Jerzego Kałuckiego”. W dniu wernisażu książka do nabycia w cenie 25 zł. Cena poza promocją - 40 zł. Wydawcą publikacji jest Warszawski Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków, zaś elbląska Galeria EL jest wydawcą dodruku książki.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama