UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Replika chaty z Truso

Dziś (27 sierpnia) na dziedzińcu elbląskiego Muzeum rozpoczęła się budowa repliki średniowiecznej chaty. Chata, która będzie dodatkową atrakcją elbląskiego Muzeum, jest rekonstrukcją domu wikińskiego z osady Truso.

W trakcie badań archeologicznych prowadzonych nad emporium Truso badacze natrafili na liczne ślady zabudowy. Analiza tych śladów pozwoliła na wyodrębnienie dwóch typów domów zamieszkałych przez mieszkańców osady: pierwszy, o wymiarach 5 x 10m oraz drugi, ok. 6 x 21m, tzw. długi dom - taki właśnie powstanie na dziedzińcu Muzeum.
     Ściany domów tego typu wznoszone były w konstrukcji plecionkowej oblepionej gliną, często wzmacniane słupami przyporowymi. Większość budynków posiadała trzy izby o różnym przeznaczeniu. W części typowo mieszkalnej znajdowano zazwyczaj pozostałości po otwartych paleniskach oraz ślady warsztatów tkackich. Stwierdzono też charakterystyczny podział wnętrza takich izb na trzy lub dwie części użytkowe, na co wpływ miały ławy drewniano-ziemne usytuowane wzdłuż ścian.
     Budynki te, łącznie z innymi jeszcze zabudowaniami, często wchodzącymi w skład wydzielonych zagród, tworzyły regularną sieć zabudowy w postaci jednolicie zorientowanych ciągów i przebiegających wzdłuż nich ulic.
     Wnętrze długiego domu obejrzeć można na wystawie stałej prezentowanej w elbląskim Muzeum, a poświęconej wikińskiej osadzie „Truso - nadmorskie emporium”.
     Rekonstrukcja obiektu powstaje w ramach projektu LAGOMAR (www.lagomar.de), realizowanego ze środków unijnych w ramach programu INTERREG III B BSR.
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Czegoś nie rozumiem? To Truso było osadą Wikingów, no bo skad ten dom "wikingski"?;)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    dyletant(2007-08-27)
  • No. I super - może w końcu da, pięknie wykonana chata, do zrozumienia iz konieczne jest powstanie repliki osady nad Drużnem (a nie Wyspa Spichrzów - to będzie kompromitacja i smiech w świecie...). No i mam nadzieję iż nie będzie to kolejny piękny obiekt unijny, który będzie stał pusty i nic się nie będzie tam działo. Czekamy w takim razie na póxniejsze działania naszych muzealników.
Reklama