UWAGA!

Są możliwości dla ludzi z pasją

 
Elbląg, Tomasz Walczak, działacz na wielu kulturalnych polach
Tomasz Walczak, działacz na wielu kulturalnych polach (fot. arch. AD)

Jaka jest kondycja kultury w Elblągu? Jaką ofertą kuszą mieszkańców instytucje, czy działa aktywnie środowisko pasjonatów? Jakie wydarzenia są godne pochwały, a jakie być może wymagają poprawek? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy Kongresu Kultury, który od 26 do 27 października odbywać się będzie w Ratuszu Staromiejskim. My pytamy już teraz. Odpowiada Tomasz Walczak.

Tomasz Walczak, poeta, animator kultury, twórca i reżyser spektakli teatru offowego Alter Ego: - Kultura elbląska czy kultura w Elblągu... Jestem uważnym obserwatorem, ale przede wszystkim aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego w naszym mieście. Cały czas od kiedy mieszkam w Elblągu, porównuję miasto i środowiska artystyczne z podobnymi miastami, które znam, z Gorzowem Wielkopolskim, spod którego pochodzę, z Legnicą, Słupskiem, Zielona Górą, Koszalinem... W Elblągu zawsze działo się bardzo wiele i działo się ciekawie. To miasto ma szczęście do świetnie prosperujących instytucji kultury, do wyjątkowych menadżerów, zarządzających tymi instytucjami. Biblioteka Elbląska, jedna z nowocześniejszych w Polsce, Elbląska Orkiestra Kameralna dynamicznie rozwijająca się, Teatr im. Aleksandra Sewruka łączący tradycje z nowoczesnością, jako jeden z niewielu w kraju realizujący międzynarodowe projekty, Galeria El słynącą w Europie z wyjątkowości, Młodzieżowy Dom Kultury tętniący życiem i rozwijający artystyczne pasje u dzieci oraz młodzieży.
       Poza instytucjami są pasjonaci, twórcy i stowarzyszenia. Wspomną o dwóch kierunkach działań o dwóch środowiskach, które według mnie są najbardziej dynamiczne i rozwojowe. Elbląskie Spacery Fotograficzne oraz Alternatywny Elbląski Klub Literacki. Elbląg to miasto rozwojowe i dynamiczne, jeśli chodzi o kwestie kultury. Tutaj można się spełniać i realizować, zakładając, że się oczywiście ma jakieś pasje i pragnie je rozwijać.
       Wymienię kilka imprez, które są szalenie ważne, które wpisały się na stale do kalendarza imprez kulturalnych Elbląga, które przyciągają mieszkańców także innych miejscowości. Letnie Ogrody Polityki, Salony Polityki, Dni Muzyki Dawnej, Elbląska Wiosna Teatralna, Elbląski Przegląd Teatrów Offowych, Baltic Cup, Jazzbląg i Festiwal Literatury Wielorzecze jako nowe inicjatywy, ale szalenie ciekawe od pierwszej edycji.
       Nie wyczerpałem tematu, wymieniłem te kierunki, które są mi najbliższe czy te, które najbardziej cenię.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama