UWAGA!

Spotkanie z Piotrem Pytlakowskim w Bibliotece Elbląskiej

 Elbląg, Spotkanie z Piotrem Pytlakowskim w Bibliotece Elbląskiej
Fot. Biblioteka Elbląska

Znany dziennikarz śledczy, Piotr Pytlakowski będzie pierwszym gościem tegorocznego cyklu spotkań #czytElnia. Tym razem jednak przyjedzie do nas ze swoją książką reporterską „Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski”, dotykającą tematu wysiedleń "polskich" Niemców po roku 1945. Spotkanie odbędzie się 8 października (czwartek), godz. 18 w sali "U św. Ducha". Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Rozmowę poprowadzi Jacek Nowiński, a samo spotkanie będzie również transmitowane na stronie FB Biblioteki Elbląskiej.

 

O książce z opisu wydawcy:

Reportaż o „polskich” Niemcach, ludziach, których rok 1945 zastał na terenach należących wcześniej do Rzeszy, teraz do Polski. Nie zamierzali uciekać, bo nie popełnili zbrodni wojennych, nie mieli na sumieniu zła wyrządzonego Polakom.

Jest tu historia zbrodni na niemieckich mieszkańcach Aleksandrowa Kujawskiego i Nieszawy, dokonanej przez samozwańczych milicjantów.

Są losy Siegfrieda Kapeli i jego rodziny z okolic dzisiejszego Świebodzina.

Są też relacje Niemców z okolic Opola, Zielonej Góry i Szczecina, którzy wraz z matkami (bo ojcowie z wojny nie wrócili) pozostali w Polsce. Mieli wtedy po 5–8 lat. Co zachowali w pamięci? Czy noszą w sobie poczucie krzywdy doznanej od nowej ojczyzny? Czy wybaczyli?

 

Piotr Pytlakowski – od roku 1997 związany z Tygodnikiem POLITYKA, gdzie zajmuje się dziennikarstwem śledczym i problematyką kryminalną. Autor bądź współautor książek: „Czekając na kata”, „Alfabet mafii” (z Ewą Ornacką), „Agent Tomasz i inni. Przykrywkowcy” (z Sylwestrem Latkowskim), „Wszystki ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy” (z Sylwestrem Latkowskim), „Biuro tajnych spraw. Kulisy centralnego Biura Śledczego” (z Sylwestrem Latkowskim), „Nowy alfabet mafii” (z Ewą Ornacką), „Szkoła szpiegów”, „Mój agent Masa”, „Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych. Powieść osobista” i ostatniej „Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej polski”.

 

Podczas spotkania prosimy o przestrzeganie ogólnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią SARS-CoV-2.

Ze względu na pandemię COVID-19 ilość miejsc na spotkanie jest ograniczona, prosimy o rezerwację miejsc:

tel. (55) 625 60 13

e-mail: komunikacja@bibliotekaelblaska.pl

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama