UWAGA!

Staromiejskie biblioteki

Elbląg, Dom przy Św. Ducha 25 - niedługo już siedziba Biblioteki Pedagogicznej
Dom przy Św. Ducha 25 - niedługo już siedziba Biblioteki Pedagogicznej (fot. Damian Matwiejczyk)

Przez długie lata w kamienicy przy ul. Św. Ducha 25 na starówce mieściła się fabryka odzieżowa firmy Polcotex. Potem kamienica stała pusta. 18 listopada tego roku zaczął się jej remont, a 28 lutego przyszłego roku wprowadzi się tam Biblioteka Pedagogiczna.

Parter, I i III piętro kamienicy zajmie Biblioteka Pedagogiczna, która teraz mieści się w tymczasowej siedzibie przy ul. Lotniczej. Parter przeznaczono na wypożyczalnię książek i magazyn zbiorów, na I piętrze znajdzie się czytelnia, pracownia komputerowa, magazyn książek i serwerownia, na III piętrze – sala wykładowa, dział gromadzenia i opracowywania zbiorów oraz pomieszczenia biurowe Biblioteki Pedagogicznej.
     II piętro budynku zajmie Biblioteka Elbląska, która ma swoją główną siedzibę po drugiej stronie ulicy. Biblioteka Elbląska przeniesie tu swoje magazyny zbiorów historycznych zwróconych niedawno Elblągowi przez Bibliotekę Uniwersytetu Toruńskiego, pracownię komputerową, pracownię reprograficzną oraz komorę fumigacyjną do odgrzybiania i odkażania starych książek.
     W piwnicy kamienicy znajdą się głównie pomieszczenia techniczne i pomocnicze, na parterze kamienicy dodatkowo zlokalizowana zostanie księgarnia.
     Zakres remontu obejmuje wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wzmocnienie stropów, montaż wind, wymianę podłóg, roboty ogólnobudowlane, sanitarne, wentylacyjne i elektryczne dostosowujące budynek do nowych funkcji, a także remont elewacji kamienicy. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm PB-M Elzambud z Elbląga i PBO Budoprzem z Olsztyna. Koszt robót to 2,8 miliona zł.
     Inwestycja ta jest częścią projektu „Rewitalizacja centrum kulturalnego Starego Miasta: rozbudowa i modernizacja Biblioteki Elbląskiej” (inną częścią tego samego projektu jest rozpoczęta już modernizacja głównego gmachu Biblioteki Elbląskiej przy ul. Św. Ducha 3-7). Projekt dofinansowany jest w 75 procentach ze środków Unii Europejskiej, w 10 proc. przez Ministerstwo Kultury, reszta pieniędzy pochodzi z budżetu miasta.
     Termin zakończenia prac wyznaczono na 28 lutego 2006.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Zyczę naprawdę powodzenia termin 28 lutego tuz tuz a gdzie do zakonczenia prac. Trzymamy kciuki za konsorpcjum i z utesknieniem czekamy na otwarcie nowego budynku biblioteki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dobrzezyczący(2005-12-17)
 • I po co bylo brac firme z Olsztynkowa i dawac im zarabiac? Kompletny brak instynktu samozachowawczego. Po co ta lojalnosc do miasta, ktore tak nam szkodzi. Trzeba bylo isc w slad Gdanska, ktory niedawno posunal sie do tego stopnia, ze wybral do budowy hali widowiskowej lokalna firme, nawet duzo drozsza od tej zza regionu. Oni mysla i daja zarobic swoim my nie!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  logiczny(2005-12-17)
 • Trzymam kciuki, żeby biblioteka pedagogiczna szybko wprowadziła sie do nowego budynku, bo chodzić na Skrzydlatą kilkanaście razy w tygodniu to koszmar!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pedagog(2005-12-17)
 • Logiczny ma niby rację, ale prawa nie zna. Poczytaj sobie ustawę o zamówieniach publicznych, to się dowiesz, że istnieje cos takiego jak przetarg. Wygrywa najtańsza oferta (nie najwygodniejsza, nie najlepsza jakościowo).
 • do Cypisa: upraszczasz! Wszystko zależy od formy przetargu! Cena jest jedynym kryterium w "zapytaniu o cenę", ale już np. w przetargu nieograniczonym decydować może jakość usługi, rekomendacje, poprzednie realizacje itd.
Reklama