UWAGA!

Sztuka o wielu obliczach

 
Elbląg, Sztuka o wielu obliczach
(fot. Witold Sadowski)

Dziś (21 czerwca), w dzień przesilenia letniego, kiedy to słońce długo nie chowa się za horyzont, w Galerii El odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Solarigrafia czyli obrazy malowane Słońcem”. Dzisiejszy wernisaż to także podsumowanie 10-letniego partnerstwa Elbląga i niemieckiego miasta Leer. W Galerii odbył się również wernisaż wystawy leereńskich artystów. Zobacz fotoreportaż.

Zaprezentowana w prezbiterium wystawa pt. „Ostfriesland. Stadt am Wasser zwischen Leda und Ems” jest owocem dziesięcioletniej polsko-niemieckiej współpracy. Leereńscy artyści obecni podczas wernisażu z dumą prezentowali dorobek swojej działalności artystycznej. Na wielu obrazach można podziwiać piękny wschodniofryzyjski krajobraz, który zachęca do odwiedzenia tych najbardziej na zachód wysuniętych terenów Niemiec.
       - Fryzja Wschodnia, w którym leży nasze miasto Leer, to najbardziej na zachód wysunięty region Niemiec – powiedział burmistrz Leer, Wolfgang Kellner. - Od zachodu Leer jest ograniczone rzeką Ems, a od południa – Ledą. Nasze tereny są bardzo interesujące, dlatego też wiele artystów utrwala je w swych obrazach. Mam nadzieję, że dzięki tej wystawie nasze partnerstwo jeszcze bardziej się ożywi i zachęci Państwa do odwiedzenia naszych stron.
       Podczas wystawy można było nie tylko podziwiać interesujące prace naszych niemieckich sąsiadów, lecz także porozmawiać z nimi: - Jesteśmy grupą niemieckich artystów pochodzących z Leer i okolic – mówi Manfred Baasner, kurator wystawy. - Wystawa powstała z okazji 10-lecia partnerstwa Elbląga i Leer. Już po raz trzeci wystawiamy swoje prace w ramach naszej polsko-niemieckiej współpracy. Przed dwoma laty organizowaliśmy partnerską wystawę z Galerią El w naszym mieście Leer.
       O owocnej polsko-niemieckiej współpracy opowiedział dyrektor Galerii El, Jarosław Denisiuk:
       - Dzisiejsza wystawa jest owocem współpracy partnerskiej między Elblągiem i niemieckim miastem Leer – mówił. - Jest to współpraca, która zaowocowała kilkoma projektami wystawienniczymi. Na dzisiejszej wystawie możemy zobaczyć prace czternastu niemieckich artystów, którzy przyjechali, by pokazać nam dorobek swoich ostatnich lat. We wrześniu prace kilku elbląskich artystów pojadą do Leer, gdzie zostaną zaprezentowane na wystawie „1. Międzynarodowy Salon Leerański” – dodał.
       Na wystawie swoje prace zaprezentowali artyści: Ingo Heizen, Joachim Baalman, Welf Schiefer, Okka Rickers, Hilke Boomgaarden, Manfred Boomgaarden, Hilke Deutscher, Maria Gochowski van der Pütten, Manfred Baasner, Herbert Müller, Judith Böke, Hanna Eilers, Benedikt Heisterhoff, Wolfgang Epple.
       W krużganku Galerii El zaprezentowano wystawę fotografii „Solarigrafia – obrazy malowane Słońcem”, której otwarcie również dziś uroczyście świętowano. Dzień otwarcia wernisażu jest nieprzypadkowy. 21 czerwca to bowiem najdłuższy dzień w roku. Dzień, w którym słońce na długo się z nami nie rozstaje.

 


       - Solarigrafia to specyficzna forma fotografii otworkowej – mówi Konrad Kosarz, laureat drugiego miejsca podczas I Elbląskiego Maratonu Fotograficznego, zorganizowanego w ramach Dni Elbląga. - Jej celem jest ukazanie pozornego ruchu słońca na niebie. Mimo, że powstaje na czarno-białej błonie fotograficznej jej efekty wyłaniające się po kilkumiesięcznym naświetleniu w zwykłej puszce, ukazują bogatą gamę kolorów. Autorzy wystawy poznali się przez stronę internetową plfoto.com oraz warsztaty organizowane przez Marka Jasińskiego. Jest to grupa fotografów amatorów, których łączy zamiłowanie do fotografii.
       Do obejrzenia obu wystaw serdecznie zapraszamy.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama