UWAGA!

Tenor Marek Torzewski zaśpiewa we Fromborku

W najbliższą niedzielę (9 sierpnia), w ramach obchodów Dni Fromborka, w Bazylice Archikatedralnej, odbędzie się wyjątkowy koncert. Wystąpi znany tenor Marek Torzewski, a na organach i fortepianie towarzyszyć mu będzie Robert Grudzień. Początek o godz. 14. Wstęp wolny.

W programie koncertu, który promuje złotą płytę Marka Torzewskiego "Magnes Dusz" 2009: Ave Maria, Panis Angelicus, Pieśni Neapolitańskie, Magnes Dusz, Nic nie dane jest na zawsze, a także włoska muzyka popularna.
      
       Marek Torzewski - urodzony w Rogoźnie Wielkopolskim. 1979-1983 studia Akademia Muzyczna w Poznaniu-wydział wokalny. 1983-1986 solista Teatru Wielkiego w Łodzi. Laureat Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy 1984, II Nagroda w Konkursie Śpiewaków Operowych, Nagroda za najlepsze wykonanie arii z repertuaru Jana Kiepury, Nagroda dla najmłodszego finalisty, Nagroda dla najlepszego tenora, Nagroda Publiczności. W 1985 r. zadebiutował na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala pod dyrekcją Claudio Abbado. Od 1986-1991 solista Teatru Królewskiego de la Monnaie w Brukseli. Ta współpraca zaowocowała wieloma wybitnymi rolami m.in. Alfredo w Traviacie, Idamante w Idomeneo W.A.Mozarta , Fenton w Falstaffie G.Verdiego czy Belfiore w La Finta Gardiniera W.A. Mozarta. W tym okresie występował gościnnie w teatrach operowych Wiednia, Berlina Amsterdamu, Nowego Yorku, Salzburga . W grudniu 1991 r. bierze udział w koncercie Requiem W.A. Mozarta pod dyrekcją Riccardo Mutiego w Teatro alla Scala w Mediolanie z okazji światowych obchodów 200-lecia śmierci W.A. Mozarta. Współpracował z najwybitniejszymi dyrygentami: Riccardo Muti, Claudio Abbado, Zubin Mehta, Sir. Georges Solti, Sir. John Prichard, Antonio Pappano I reżyserami Luc Bondi, Karl Ernst Herman, William Frytkin. W roku 1999, jako pierwszy polski artysta, wystąpił z recitalem w Kwaterze Głównej NATO w Shepe. Tego samego roku inauguruje koncertem Międzynarodowy Rok Chopinowski w Belgii. 6 października 2001 na stadionie Śląskim w Chorzowie jako pierwszy artysta w Polsce wykonuje hymn narodowy przed meczem Reprezentacji Polski w piłce nożnej Polska-Ukraina. Od tego momentu miał zaszczyt wykonywać jeszcze 15 razy Mazurka Dąbrowskiego podczas międzypaństwowych spotkań Narodowej Reprezentacji. W 2002 wykonywana przez Marka Torzewskiego piosenka Do Przodu Polsko zostaje uznana przez PZPN za oficjalny hymn Reprezentacji Polski w piłce nożnej. W 2003 Marek Torzewski jest pomysłodawcą i autorem nawiązania bliższych kontaktów między Brukselskim Koekelbergiem a Kołobrzegiem. Między tymi dwoma miastami została podpisana Karta Przyjaźni i Współpracy. Dorobek płytowy Marka Torzewskiego to m. in. - Il canto so speso L.Nono z Berlińskimi Filharmonikami pod dyrekcją Claudio Abbado, La Finta e Gardiniera z orkiestrą Theatr de la Monnaie w Brukseli, płyta CD pt. Słowa do tekstów Papieża Jana Pawła II , płyta CD do filmu Zemsta w reżyserii Andrzeja Wajdy , płyta CD pt. Nic nie dane jest na zawsze , płyta CD pt. Do przodu Polsko. We wrześniu 1993 r. otrzymuje niemiecką nagrodę płytową Preis der Deutsches Schallplattenkritik za płytę Il canto so speso. W 2003 otrzymuje Order Europeen des Chevalliers de Gutenberg. W tym samym roku od Stowarzyszenia Mały Książę Marek Torzewski, jego żona Barbara i córka Agata otrzymują honorowy tytuł Przyjaciela Małego Księcia za najlepszy wizerunek Polskiej Rodziny Artystycznej na Świecie.
      
       Robert Grudzień – urodzony w Radomiu. Znany muzyk, menadżer, producent prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych. Jeden z najchętniej zapraszanych artystów w Polsce, dyrektor wielu festiwali muzycznych. Dyrektor artystyczny Krynickich Spotkań z Kulturą Chrześcijańską 2005-2009.
       Ukończył Liceum Muzyczne w Lublinie w klasie organów prof. Zdzisława Jańczuka. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Jego profesorami byli: Z. Jańczuk, M. Pietkiewicz, Ch. Schoener, Kajetan Mochtak, Slava Kowalinski. Znany jest jako koncertujący organista. Od kilku lat czynnie udziela się jako pianista i klawesynista. Jego nazwisko wielokrotnie pojawia się w programach koncertowych obok najwybitniejszych artystów różnych dziedzin i specjalności. Występuje m.in. z: Teresą Żylis-Gara, Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim, Małgorzatą Walewską, Konstantym Andrzejem Kulką, Georgijem Agratina, Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, Olgierdem Łukaszewiczem, Włodzimierzem Matuszakiem, Grażyną Barszczewską. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami, Jerzym Maksymiukiem i Krzysztofem Pendereckim. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w całej Europie oraz na wielu kontynentach. Posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne /solowe, kameralne/. W roku 2006 w Bazylice w Trzebnicy zrealizował nagranie dla Polskiego Radia z Chórem PR oraz Krzysztofem Pendereckim.
       W 2008 Polskie Radio zrealizowało Album "Wołyń 1943" z wykorzystaniem kompozycji Roberta Grudnia Misterium Dźwięku "Dolorosa" i "Człowiek". Jego działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły mu szereg nagród i wyróżnień, m.in.: w 1990 r. otrzymał nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową a w 2006 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego - Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej. Inicjator wielu Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej /Leżajsk, Jedrzejów, Radom-Orońsko, Lublin, Zelów/, dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizator licznych koncertów oraz akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce. Wykłada gościnnie w Szwajcarii i Niemczech.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Zapewne będzie to hit dziesięciolecia "Do boju Polsko" wyśpiewywany ku chwale PO
  • .. .a panu Grudniowi już dziękujemy. Co za dużo to niezdrowo.
  • BEZDENNIE DENNY KONCERT! W niedzielę 9 sierpnia recitalem w archikatedrze uświetnić miał Dni Fromborka sławny tenor Marek Torzewski. Recital się odbył, ale trudno nazwać go świetnym. Tak dennego koncertu - z powodu nagłośnienia - chyba mało kto wysłuchał. Dziwię się, że Mistrz Torzewski śpiewał w archikatedrze do mikrofonu, na dwa zestawy kolumn powodujących takie zniekształcenie jego głosu, że niczym nie można go było bardziej zepsuć. W archikatedrze jest kilkusekundowy pogłos, co organom dodaje splendoru, ale organom głosowym kłopotu. Nakładanie się dźwięków wyśpiewywanych z opóźnionym echem powoduje kakofonie. Nawet słowa wypowiadane były odbierane jak bełkot. Dziwię się, że pan Robert Grudzień - akompaniator i organizator - nie ma wyczucia, co gdzie nagłaśniać i jak. WAŻNE: Nie mam pretensji do firmy nagłaśniającej. Zamówili ich i zrobili co mogli, a mogli niewiele. Gdyby pan Torzewski śpiewał z ambony, jego koncert byłby cudowny. Przecież w archikatedrze przez kilkaset lat mikrofonów nie było, a wierni kazanie słyszeli. Żal, że przez ludzi bez pojęcia, tak wspaniały tenor dał tak mierne przeżycie artystyczne. Marek Płoski
Reklama