UWAGA!

Toto i jego siostry - KineDok w Mjazzdze

 
Elbląg, Toto i jego siostry - KineDok w Mjazzdze

Trzy spotkania pozostały do zakończenia cyklu 15 projekcji w ramach KineDok - prezentacji europejskiego kina dokumentalnego. W środę, 9 listopada o godz. 20 w klubie Mjazzga zobaczymy rumuński film "Toto i jego siostry". Wstęp wolny.

Spotkania w ramach cyklu KineDok okazały się być świetną formą na połączenie sfery edukacyjnej, poznawczej i towarzyskiej. Każde daje możliwość zapoznania się z najnowszą twórczością filmowców z różnych europejskich krajów biorących udział w projekcie. Tematy filmów są za to okazją do rozmów, dyskusji i analiz. Różny ładunek emocjonalny przedstawianych historii raz pobudza do refleksji, innym razem wywołuje głośny, niepohamowany śmiech. Dobrze jest się spotykać z ludźmi ciekawymi świata i lubiącymi spędzać czas w gronie podobnych sobie ciekawskich.
       Kolejne spotkanie z filmem to rumuński dokument z roku 2014 zatytułowany "Toto i jego siostry".
       Przejmująca, choć niepozbawiona optymistycznych akcentów historia trójki rodzeństwa: dziesięcioletniego Toto, czternastoletniej Andrei i siedemnastoletniej Any. Siostry z bratem mieszkają w romskim getcie na przedmieściach Bukaresztu, podczas gdy ich matka odsiaduje wyrok za handel narkotykami. W ciągu pięciu lat, kiedy rodzeństwo zostało same, Toto starał się poznać inne życie, które pozwoli mu wyrwać się z dosyć przygnębiającej codzienności: nauczył się pisać i czytać, chodził do kina, tańczył. W tym czasie siostry starały się utrzymać rodzinę razem. Gdy w życiu rodzeństwa pojawia się szansa na zmianę, cena okazuje się bardzo wysoka: Ana, Toto i Andrea musieliby się rozstać. Wielokrotnie nagradzany dokument Alexandra Nanau to wzruszająca historia rodzinna, której siłą jest wiara bohaterów, że wszystko się zmieni na dobre...
      
       KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego, zrzesza kilka krajów europejskich: Czechy, Słowację, Chorwację, Rumunię, Węgry, Polskę i Norwegię.
       W ramach tego projektu w klubie Mjazzga nieodpłatnie dla publiczności są pokazywane filmy wybrane przez ekspertów KineDok. W ciągu roku obejrzymy 15 europejskich filmów dokumentalnych ze wszystkich krajów biorących udział w projekcie. Głównym organizatorem KineDok jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
       Oglądamy filmy prezentowane i nagradzane na polskich festiwalach filmowych, ale też filmy premierowe, które dopiero rozpoczynają swoje życie festiwalowe. Wszystkie pokazywane tytuły to produkcje z lat 2014 i 2015, prezentowane zatem będzie najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami.
      
       Toto i jego siostry (Rumunia 2014, 1993, reż. Alexander Nanau, wstęp wolny.
      

       Patronem medialnym Klubu Muzycznego Mjazzga jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl
Klub Muzyczny Mjazzga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama