UWAGA!

W rytmie

 
Elbląg, Festa Barocca 2, praca autorstwa Justyny Grzebieniowskiej
Festa Barocca 2, praca autorstwa Justyny Grzebieniowskiej

W rytmie... afrykańskich bębnów, stukotu obcasów flamenco, argentyńskiego tanga, falujących sukni derwiszy. Wystawę prac Justyny Grzebieniowskiej będzie można oglądać od 2 października w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

Justyna Grzebieniowska to gdańszczanka, która obecnie mieszka w Toruniu, tam kończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Pręgowskiego w 2000 roku. Od 2004 roku pracuje na stanowisku asystenta w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
      
       - Na wystawie prezentowane będą obrazy wielkoformatowe tworzone autorską techniką - mówi kurator wystawy Helena Wojciechowska.- Wystawa jest związana z odbywającym się w październiku Międzynarodowym Festiwalem Tańca Baltic Cup.
      
       Autorka śledziła rozwój tańca, od tańca ludów pierwotnych do tańca nowoczesnego, podróżowała w świat różnych epok i poznawała tańce z różnych stron świata.
      
       - Dochodzę tu do mojego małego odkrycia - tworzenia własnych choreografii na płótnie inspirowanych różnymi stylami tańców - mówi malarka. - Postać w ruchu , taniec, fascynuje mnie od dawna, to głównie człowiekowi i fascynacji tańcem, sobie i swoim najgłębszym marzeniom poświęcam ten cykl. Świat choreografii przenoszę w świat malarstwa.
      
       Muzyka i taniec to jej najbliższe duchowo źródła inspiracji, to nie pierwsza wystawa, która zawiera w sobie te elementy.
      
       - Tworząc dynamiczne kompozycje malarskie, bodajże z taką samą pasją, z jaką oddaje się we władanie tanga, flamenco, czy nowoczesnego baletu, pozywa rzeczywistość na przeciw swoim namiętnościom i porywom żarliwych przeżyć. Malarstwo Justyny Grzebieniowskiej ma siłę nieodpartego przekonania, że jako dziedzina sztuki jest wartością samą w sobie - mówi profesor Jan Pręgowski. - Dlatego warto poddać się ekspresji jego przekazu - warto poddać się wrażeniu, że jego proste i wzniosłe zarazem emocje odwołują się do wartości uniwersalnych.
      
       To jedna z wystaw, które zostaną zaprezentowane w ramach 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Baltic Cup. W hali Centrum Sportowo-Biznesowego, w której odbywa się Festiwal będzie można również zobaczyć wystawę zdjęć tanecznych. Tegoroczny Baltic Cup potrwa od 19 do 21 października.
      
       Wernisaż wystawy Justyny Grzebieniowskiej odbędzie się we wtorek, 2 października, o godz. 18.00 w Galerii Nobilis na II piętrze CSE „Światowid”. Wystawę będzie można oglądać do 25 października. Wstęp wolny.
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama