UWAGA!

W tym tygodniu polecam

Elbląg, Hanka Ordonówna - to między innym jej przeboje usłyszymy w niedzielę w Światowidzie
Hanka Ordonówna - to między innym jej przeboje usłyszymy w niedzielę w Światowidzie

Koncerty, wystawy, spektakle, spotkania i wszystkie inne godne uwagi imprezy – co tydzień o tej samej porze w jednym tekście. Specjalnie dla naszych Czytelników wszelkie elbląskie wydarzenia skrupulatnie notuję, wybieram i z góry oceniam ja, Olga Kaszubska.

Mimo, że od ich premiery minęło już ponad siedemdziesiąt lat, znane są do dziś. Przedwojenne przeboje, takie jak „Miłość ci wszystko wybaczy” i „Na pierwszy znak" z repertuaru Hanki Ordonówny, „Całuję twoją dłoń, madame”, „Już taki jestem zimny drań”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą" Eugeniusza Bodo oraz „Brunetki, blondynki” i „W starym kinie" Jana Kiepury, są chętnie śpiewane przez współczesnych artystów. Często sięgają po nie także osoby nie związane ze światem artystycznym, czyli tzw. amatorzy, którzy z sentymentem wspominają hity czaro-białego ekranu. Aż w końcu, piosenki (albo przynajmniej najbardziej znane fragmenty) z lat 30. nucą osoby młode, którym zasłyszana gdzieś melodia wpadła do ucha. Najsłynniejsze filmowe utwory Ordonówny, Kiepury i Bodo będzie można usłyszeć w niedzielę w Światowidzie. Przypomną je goście z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
       Koncert przedwojennej piosenki filmowej, to nie jedyna muzyczna propozycja na niedzielne popołudnie. Wcześniej w Bibliotece Elbląskiej wystąpią artyści z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
       Z kolei w poniedziałek w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbędzie się jubileusz Elbląskiej Sceny Literackiej, podczas którego usłyszeć będzie można wiersze siedmiorga elbląskich poetów.
       „Tolerowani, nielubiani. Katolicy w Elblągu w drugiej połowie XVII i w XVIII wieku” to tytuł książki Elżbiety Paprockiej, której promocja odbędzie się również dziś w Bibliotece Pedagogicznej.
       Elbląskie kobiety sukcesu będą bohaterkami wtorkowej debaty w Bibliotece Elbląskiej. Podczas spotkania zaprezentowane będą reportaże poświęcone tym właśnie elblążankom. 
       W Młodzieżowym Domu Kultury Ryszard Skotnicki odsłoni tajemnice muzyki dawnej. Pogadanki i prezentacje oryginalnych instrumentów odbywają się tam w każdy czwartek.
       Na czwartkowej Scenie przy stoliku zobaczyć będzie można sztukę „Ja i Jezebel”. A w weekend na deskach teatru zagoszczą ponownie „Szalone nożyczki”.
       Również w czwartek, ale już w Krypcie zagra Radio Bagdad. Przed trójmiejskim zespołem wystąpi Mechaniczna Pomarańcza.
       Swoimi tanecznymi umiejętnościami pochwalą się w piątek gimnazjaliści. Gimnazjada Taneczna odbędzie się w Światowidzie.
       Także w piątek w światowidowej Galerii Nobilis oglądać będzie można prace ceramiczne nadesłane na tegoroczną edycję konkursu plastycznego „Ceramiony”.
       W sobotę z kolei w elbląskim centrum spotkań europejskich spotkają się zbieracze piwnych eksponatów. Okazją będzie Elbląska Giełda Birofilów.
       W piątek na ekrany kina Światowid wchodzi długo wyczekiwany film „Rewers”. Z repertuaru Multikina polecam za to „Prawo zemsty”.
       Ponadto w elbląskim multipleksie piątkowa impreza dla kinomaniaków, którzy przegapili w tym roku kilka wartościowych premier – Noc Kina.
       A w niedzielę - ostatnia w tym roku wycieczka rowerowa. Będzie ona niezwykle słodka, bowiem jej celem są... pączki.
      
      
       Więcej informacji o elbląskich wydarzeniach znajdziesz w dziale IMPREZY.
      
       ***
       Jeśli chcesz polecić swoją imprezę napisz do mnie: olga@portEl.pl. Może podzielę się tym z innymi...
Olga Kaszubska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama