UWAGA!

Wernisaż wystawy Alfonsa Kułakowskiego

 Elbląg, Wernisaż wystawy Alfonsa Kułakowskiego

Już w najbliższy czwartek 30 września o godz. 16.30 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, odbędzie się wernisaż prac Alfonsa Kułakowskiego. Wernisaż odbędzie się w ramach wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Alfons Kułakowski urodził się 9 maja 1927 r. w Osiczynie koło Berdyczowa. Dwa lata później z całą rodziną został wywieziony na Syberię. W roku 1944 po tragicznych przeżyciach uciekł i dotarł do Ałma – Aty, gdzie zamieszkał razem ze swoim bratem. W latach 1945 – 1952 studiował malarstwo u Abrama Czerkaskiego i Leonida Leontiewa – profesorów z Akademii w Leningradzie. W 1952 r. odbyła się w Ałma – Acie pierwsza indywidualna wystawa obrazów artysty i w tym samym roku został przyjęty do Związku Artystów Plastyków. Przez wiele lat malował i wystawiał swoje prace w Moskwie, Samarze Ałma – Acie i innych miastach Związku Radzieckiego. Był również głównym malarzem Fundacji Sztuki i rektorem Szkoły Reklamy w Samarze.

Pod koniec lat 90 tych ub. wieku spełniły się marzenia Alfonsa Kułakowskiego: zamieszkał w Polsce w maleńkiej wiosce Witoszewo w woj. warmińsko-mazurskim i otrzymał polskie obywatelstwo. Malował dużo i z wielką radością, brał udział w plenerach i wernisażach swoich wystaw. W Polsce wystawiał swoje prace m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Olsztynie, Nidzicy. W lutym 2009 prezentował swoje prace w Brukseli, w tym czasie spłonął jego dom i około 6 tysięcy obrazów. Niezłomna natura malarza nie tylko pozwoliła mu wrócić do twórczej pracy, ale odzyskać radość życia i malowania. Pod koniec życia zamieszkał w Olsztynie. Zmarł 30 grudnia 2020r. Prace artysty znajdują się w kolekcjach na całym świecie m.in. w Japonii, Korei, Australii, Niemczech i Belgii.

Jak twierdzi prof. Maria Targońska „Obrazy urzekają niezwykłą kolorystyką z poetyckim pięknem. Malowane z natury są mistycznym wspomnieniem z pogranicza snu i jawy. Nasycone fakturą i niepowtarzalnym kolorytem, można w nich odkryć muzykę koloru”.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych 19 obrazów olejnych. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 30 września do 31 października br. w godzinach pracy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Zapraszamy!

 

Termin: 30.09.2021 godz. 16.30

Miejsce: Galeria Sztuki Regionalnej | II piętro Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Wystawy były i przed remontem a gdzie nowa wielka odsłona? Tyle było słów. .. . Tak była dumnie rozpowiadana nowa wizja przez Antoniego Czyżyka co pracuje w światowidzie i na każdej imprezie urzedu miasta też się pojawia. Kto zatrudnia i kto płaci temu panu? czy on pobiera dwie pensje?
  • A czy Antoni Czyżyk ma dwa samochody służbowe? Jakim autem jeździ na te pomniki składać kwaity? Ze światowida jest czarna lymuzyna. A do domu jakim wraca???
  • Korytarz otrzymał po remoncie nazwę galerii !!! Tyle trzeba było milionów na to?? Chociaż tancerze już zadowoleni byli po pierwszych turniejach nowe szatnie, lepiej się tańczy i trenerom lepiej pracuje. Czy to prawda ze tam w Światowidzie dwaj synowie Antoniego Czyżyka pracują i żona pana Czyżyka i córka pana Czyżyka i sam pan Czyżyk i oni wszyscu lekcje tańca prowadzą?
  • Dajcie spokój człowiekowi i rodzinie. Potrafią i pracują a niektórzy tylko zazdroszczą.
  • Jeśli prawdą jest o tej pracy całej rodziny to powinien tym się zainteresować zarządca tego. Niech ktoś powie o tym prezydentowi.
  • Czyżyk i prezydent razem chodzą pod pomniki z kwiatami to chyba ten drugi widzi tego pierwszego. Taki mamy układ w mieście bo tak sobie głosowaliśmy i kiedyś ktoś napisał o tych panach że wędki powinni spbie już kupować i planować emeryturę a oni na stołkach.
  • Program Rodzina na Sfoim.