UWAGA!

„Wesela” wspólne czytanie

Dziś pod Bramą Targową odbył się happening zorganizowany z okazji obchodów setnej rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Podczas imprezy odczytano najsłynniejszy fragment utworu: „Miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór (…) ostał ci się ino sznur”, był też taniec chochoła.

Akcję „Czytamy wspólnie Wesele” przygotowali uczniowie koła historycznego Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 wraz z nauczycielem Piotrem Imiołczykiem.
     - 16 marca 1901 roku w Krakowie odbyła się premiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. To szokujące dzieło na zawsze już odwróciło losy Polaków i ziem polskich. Wyspiański po raz pierwszy w naszej literaturze powiedział, pokazał i wymalował, jakimi jesteśmy. Przedstawił tę naszą polską niemoc, która w szczególny sposób jest utrwalona w trzecim akcie „Wesela”, w znanym wszystkim Tańcu Chochoła - mówił dziś Piotr Imiołczyk.
     Dlatego podczas dzisiejszej imprezy nie mogło zabraknąć odtworzenia owej sceny. Jednak postacie, które miały imitować chłopów z „Wesela”, zostały zastąpione współczesnymi biznesmenami, skinheadami i hipisami. Pod Bramą zatańczyli także młodzi i starzy ludzie z kosami, kamieniami i kijami baseballowymi. Wszyscy tańczyli wokół chochoła, który oprócz słomy na głowie miał przepasane szelkami spodnie Stańczyka.
     Dzisiejsza imprez została zorganizowana w ramach obchodów setnej rocznicy śmierci Wyspiańskiego. Z tej okazji Piotr Imiołczyk założył w na początku roku Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Celem Komitetu jest przybliżenie mieszkańcom Elbląga sylwetki i twórczości artysty poprzez organizowanie wielu akcji, takich jak happeningi, wykłady, konkursy malarskie, poetyckie, a także - jeśli znajdą się środki finansowe - otwarcie wystawy prac Wyspiańskiego.
     Osoby chcące współuczestniczyć w organizacji obchodów stulecia śmierci artysty, mogą zasięgać informacji w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Św. Ducha. Tam dowiedzą się, co, gdzie i kiedy planuje czy robi akurat Komitet.
     
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama