UWAGA!

Wokół najnowszego tomu „Rocznika Elbląskiego”

 Elbląg, Wokół najnowszego tomu „Rocznika Elbląskiego”

W środę (22 marca) o godz. 17 w sali kinowej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7 odbędzie się promocja najnowszego, 32. tomu „Rocznika Elbląskiego”. Laudację wygłosi ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki. W tomie znalazły się artykuły cenionych badaczy Elbląga i regionu, m.in. na temat Truso, Elbląga i Nowego Dworu Gdańskiego. Serdecznie zapraszamy!

W XXXII tomie „Rocznika Elbląskiego” znalazły się:

artykuł autorstwa dra Marka F. Jagodzińskiego na temat Truso pt. „Niewolnicy, bursztyn i arabskie srebro – jak handlowano w Truso”; dwa artykuły poświęcone Elblągowi: dra Adriana Watkowskiego pt. „Elbląg w okresie przemian cywilizacyjnych i społecznych XIX-XX w. (1815-1945)” oraz prof. Witolda Rakowskiego „Społeczeństwo Elbląga w latach Polski Ludowej”; dwa artykuły będące pokłosiem ubiegłorocznej konferencji pt. „Flisacy” wieńczącej I Flis Kanałem Elbląskim: „Dzieje transportu wodnego drewna z lasów ostródzko-iławskich w Krainie Kanału Elbląskiego” autorstwa Kazimierza Skrodzkiego oraz „Techniki spławu drewna – teoria i praktyka” autorstwa Sławomira Dylewskiego; trzy artykuły (w tym jeden w źródłach i materiałach) autorstwa dra Radosława Kubusa poświęcone Nowemu Dworowi Gdańskiemu: „Targi i jarmarki w Nowym Dworze Gdańskim (Tiegenhof) w XIX wieku. Przyczynek do tematu”, „Zgony mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego i okolic miasta na przełomie XIX i XX wieku w świetle księgi metrykalnej miejscowej parafii ewangelickiej”, „Spis członków katolickiego stowarzyszenia szkolnego (katolischen Schulsozietät) w Nowym Dworze Gdańskim z roku 1839”.

Dodatkowo w źródłach i materiałach: „Statut elbląskiego cechu sprzedawców ryb 1465-1616” prof. Andrzeja Grotha, „Wykaz konfirmantów wyznania ewangelicko-reformowanego w Elblągu w pierwszej połowie XVIII wieku” dr Elżbiety Paprockiej oraz „Kodeks Etyki Polskiego Towarzystwa Historycznego przyjęty przez zarząd główny PTH 26 marca 2021 roku”.

W numerze znalazło się również wspomnienie zmarłego w ubiegłym roku Bpa dra Jana Styrny oraz sprawozdanie z ubiegłorocznej wystawy w Bibliotece Elbląskiej pt. „Henryk Nitschmann i Elbląg na przełomie XIX i XX w.” napisane przez Piotra Nikego.

„Rocznik Elbląski” ukazuje się od 1961 r. i jest najstarszym elbląskim periodykiem naukowym. Czasopismo wydawane jest przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Elblągu. Teksty publikowane w „Roczniku” dotyczą historii i dziedzin pokrewnych, w aspekcie terytorialnym koncentrują się na Elblągu i okolicach. Nad całością czuwa komitet redakcyjny pod przewodnictwem prof. dra hab. Andrzeja Grotha.

Uczestnicy spotkania otrzymają egzemplarz najnowszego numeru „Rocznika Elbląskiego” (ilość ograniczona).

Aleksandra Buła, dział komunikacji społecznej, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama