UWAGA!

Wyprawki Czytelnicze czekają na trzylatków

 Elbląg, Wyprawki Czytelnicze czekają na trzylatków
fot. nadesłana

Biblioteka Elbląska przystąpiła do akcji „Mała książka – wielki człowiek”. W ramach kampanii zapraszamy rodziców z trzylatkami do odwiedzenia dowolnego dziecięcego oddziału bibliotecznego i odebrania Wyprawki Czytelniczej, w tym m.in. książki „Pierwsze wiersze dla...” i Karty Małego Czytelnika. Niech Twoje dziecko wspólnie z Tobą rozpocznie niezwykłą przygodę, jaką jest czytanie książek. Zapraszamy!

Jak przystąpić do akcji „Mała książka – wielki człowiek”?
       Odwiedź z dzieckiem dowolną bibliotekę z oddziałem dziecięcym (np. Bibliotekę Młodego Czytelnika „Bulaj” lub jedną z naszych siedmiu filii na terenie miasta).
       Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu „Mała książka – wielki człowiek” i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą, a w nim „Pierwsze wiersze dla...” oraz Kartę Małego Czytelnika, do której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego.
       Pozwól dziecku samemu dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętnie po nią sięgnie po powrocie do domu.
       Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Wyłącz telefon i telewizor, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był całkowicie wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.
       Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu ze sobą Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na niej naklejki. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.
      
       O kampanii:

       „Mała książka – wielki człowiek” to ogólnopolska kampania realizowana przez Instytut Książki. Wyprawki Czytelnicze otrzymają nie tylko rodzice nowo narodzonych dzieci w szpitalach, ale także trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości. Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski. W ramach tegorocznej akcji Instytut Książki planuje rozdać 360 tys. Wyprawek Czytelniczych w szpitalach dla nowo narodzonych dzieci i około 100 tys. Wyprawek Czytelniczych dla trzylatków. Projekt nawiązuje do podobnych kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie.
      
       Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama