UWAGA!

Z historią na Ty

Wystawa pn. „Przeciwko kilku myślom... co nie nowe. Procesy krajowców za kontakty z paryską „Kulturą” zainauguruje cykl edukacyjny „Z historią na Ty”, organizowany przez centrum kultury Światowid i Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Wernisaż odbędzie się 19 września o godz. 17 w Galerii Nobilis.

Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid wspólnie z Biurem Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku rozpoczyna realizację cyklu edukacyjnego pn. „Z historią na Ty”. Jego adresatami są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studenci oraz nauczyciele historii. W ramach cyklu odbędą się lekcje historii - spotkania edukacyjne dla młodzieży, warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli (wykłady i zajęcia praktyczne z pakietami edukacyjnymi) oraz wystawy.
     Cykl zainaugurowany zostanie 19 września właśnie otwarciem wystawy pt. „Przeciwko kilku myślom... co nie nowe. Procesy krajowców za kontakty z paryską „Kulturą”.
     - Wystawa ukazuje najważniejsze procesy Polaków w kraju za współpracę z Jerzym
     Giedroyciem i paryską „Kulturą”, które miały miejsce za rządów Władysława Gomułki - mówi Justyna Kozłowska-Dyrla, kierownik Wirtualnego Centrum Kultury e-Światowid. - Jej celem jest zaprezentowanie oddziaływania paryskiej „Kultury” na kraj wolnym słowem. Wystawa przybliża także sylwetki redaktora i jego najbliższych współpracowników: Józefa Czapskiego, Zofii Hertz, Zygmunta Hertza, Henryka Giedroycia, Juliusza Mieroszewskiego. Prezentuje stosunek środowiska paryskiej „Kultury” wobec przemian nad Wisłą, począwszy od „odwilży” po wydarzenia z 1968 roku.
     Podczas wernisażu będzie można obejrzeć odnaleziony w archiwum IPN film propagandowo-instruktażowy o paryskiej „Kulturze” nakręcony ukrytą kamerą w jej siedzibie w r. 1975 przez pracowników PRL-owskich służb specjalnych.
     W otwarciu ekspozycji w elbląskim Światowidzie udział weźmie przedstawicielka Biura Edukacji Publicznej Oddziału IPN Gdańsk dr Justyna Skowronek.
     - Po uroczystości zapraszamy, szczególnie nauczycieli, na spotkanie informacyjne z przedstawicielami Światowida oraz IPN Gdańsk - zachęca Justyna Kozłowska-Dyrla. - Uczestnicy spotkania otrzymają szczegółowy harmonogram oraz wykaz tematów wszystkich spotkań realizowanych w ramach cyklu edukacyjnego.
     Cykl „Z historią na Ty” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Patriotyzm jutra ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama