UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z inspiracji Warmią

Elbląg, Z inspiracji Warmią

Historia, przyroda, kultura – wszystko to splata się na Warmii, dając artystom ogromne pole do popisu. Z możliwości tworzenia na Warmii skorzystali uczestnicy pleneru i warsztatów z rzeźby odbywających się w ramach projektu „Warmio, qvo vadis?”. Przyszedł czas, aby ich twórczość zaprezentować na wystawie.

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu zaprasza na wystawę obrazów, rzeźb i ceramiki inspirowanych historią i dzisiejszym krajobrazem kulturowym Warmii. Prace powstały w czasie ogólnopolskiego pleneru artystycznego i warsztatu rzeźby ludowej w Godkach koło Jonkowa.
       Na plener przyjechali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, we Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a także uczniowie liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, pedagodzy oraz nauczyciele, a także uczestnicy sekcji twórczych w domach kultury w Bartoszycach, Braniewie i Elblągu.
       - Podczas tygodniowego pleneru powstały obrazy olejne i akrylowe, grafiki, rzeźby w drewnie i instalacje, ceramika i fotografie. W sumie 95 prac, które będzie można zobaczyć na wystawie – mówi Ewa Bednarska – Siwilewicz, instruktor z CSE „Światowid”. - Tematyka prac jest bardzo różna - to krajobraz Warmii, oszczędne w formie syntetyczne kapliczki, detale architektoniczne czy ceramiczne naczynia. Jest miniatura pieca kaflowego, łódź św. Wojciecha, piety i wiele innych interpretacji Warmii.
       Podczas podróży na Warmię uczestnicy pleneru, aby poznać bogactwo kulturowe i historię regionu zwiedzali kościoły, kapliczki i inne zabytki architektury. Odbyły się także liczne spotkania z pasjonatami Warmii oraz wykłady i prelekcje.
       Na wystawie będzie można również obejrzeć świątki – drewniane rzeźby o tematyce religijnej, które powstały podczas warsztatów ludowej rzeźby warmińskiej. Uczestnicy warsztatów najpierw wysłuchali wykładu, wprowadzającego w duchowość dawnych rzeźbiarzy i twórców na Warmii, a później pod okiem twórcy ludowego z Biskupca - Mariana Murata zabrali się do pracy.
       - Podczas tego warsztatu ważne było szukanie tematu, środków wyrazu, wybranie odpowiedniej wielkości kawałka drewna, na który przeniesiony zostanie projekt rzeźby, poznanie rodzajów dłut, sposobów ich trzymania oraz wiedzy o tym, jak nadawać kształt drewnianym formom poprzez wstępne ociosanie drewna siekierą, a następnie rzeźbienie dłutami i nożykami szewskimi – opowiada o warsztatach Ewa Bednarska-Siwilewicz. - Końcowym etapem pracy było nałożenie polichromii na drewno. Powstało jedenaście prac, a wśród nich piety, postać i oblicze Ukrzyżowanego, św. Jan Nepomucen czy rajskie drzewo.
       Wernisaż wystawy „Warmio, quo vadis?” odbędzie się 18 października o godz. 17. Wystawę będzie można oglądać do 21 listopada na I i II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Wstęp wolny.
       Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
      
Edyta Bugowska, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Ale my jesteśmy na Żuławach, a nie jakiejś tam Warmii. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  (2016-10-07)
 • Nasze dumne miasto nie ma nic wspólnego z tą nazwą w tytule tematu. Ci co piszą powinni się zastanowić o czym pisać i dla kogo bo na pewno nie dla mieszkańców dumnego miasta Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  (2016-10-07)
 • Nie wierzę, że taka sytuacja ma miejsce. Elbląska instytucja i do tego promuje Warmię? Zastanawiam się czy jakbyśmy byli w pomorskim to też elbląskie instytucje by były tak zapatrzone na Warmię. Wszak wg nich Elbląg to Warmia tak? A czy za czasów woj. elbląskiego tez tak wnoszono Warmię na piedestał czy raczej mówiono o nas jako o Żuławach i Wybrzeżu? Co takiego się zmieniło w położeniu geograficznym Elbląga, że ciągle ta Warmia i Warmia? Nie rozumiem tego. Elbląg powinien promować przede wszystkim prawdę historyczno-geograficzną. Przez takie akcje co raz bardziej jesteśmy szufladkowani z tym całym Olszczynem. Wstyd!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  Do_pomorskiego(2016-10-08)
 • Ja pier. .. oleeee co można robic w tym smuthym jak p. .. a miescie? Isc na wystawe rzezb i ceramiki pod tytulem warmio quo vadis, idzie sie normalnie zastrzelic albo rzucic sie z okna na wystawe garnkow i ceramiki. Kto to przyjdzie oglądać? Olsztyn czy inspekcja projektu? Kto to zatwierdza, kto robi badanie na zapotrzebowanie? Pusto wydane pieniadze mozna bylo przeznaczyc na przygotowanie do zimy najbiedniejszych i potrzebujacych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  KuloMiot(2016-10-09)
Reklama