UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Znać tradycje to nie obciach - posłuchaj!

Elbląg, Znać tradycje to nie obciach - posłuchaj!

Polska, jako jeden z ostatnich krajów, ratyfikowała konwencję Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zobowiązała się tym samym, że otoczy szczególną troską m.in. kulturę ludową. Niematerialne dziedzictwo to m.in. tradycje i przekazy ustne, teatr, taniec, zwyczaje i rytuały. Warmia i Mazury jako pierwsze w Polsce stworzyły specjalne stanowisko w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

Ustawa ratyfikująca konwencję Unesco weszła w życie 15 grudnia (Dz.U RP nr 225 z 30 listopada 2010 roku, poz.1462). Przez kilka lat zabiegały o to różne środowiska, w tym ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Dokument uchwalony w Paryżu w 2003 roku, a także późniejsza o dwa lata konwencja o ochronie różnorodnych form kulturowych pokazują, że ochrona tradycyjnej kultury jest dziś niezwykle ważna w skali całego świata. Ratyfikacja konwencji w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego to dla polskich władz różnego szczebla zobowiązanie do większego, niż dotąd zainteresowania tematem.
       - Jedną z form ochrony postulowanej przez Unesco są wpisy na Listę Światowego Dziedzictwa. Prawie wszystkie kraje europejskie mają tam już po kilka wpisów najcenniejszych zjawisk. Do tej pory nie ma na niej wpisów polskich - zauważa dr Adam Jankiewicz z Centrum Karolin, członek Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
       Do tej pory na liście Unesco było 166 pozycji z 77 krajów. Ostatnio zdecydowano o wpisaniu na nią kolejnych 46 tradycji z 11 krajów. Znalazły się wśród nich m.in. kuchnia francuska i hiszpańskie flamenco.
       Pod koniec ubiegłego roku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, jako pierwszy w naszym kraju utworzył specjalne stanowisko do spraw ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Powierzono je Waldemarowi Majcherowi, który jest obecnie prezesem STL, a także twórcą ludowym. Jakie ma plany, co w pierwszej kolejności wymaga ochrony, czy robimy wystarczająco dużo, by chronić nasze duchowe dziedzictwo? Posłuchaj rozmowy Agnieszki Jarzębskiej z Waldemarem Majcherem.
      
       ----
       Waldemar Majcher był jednym z bohaterów projektu Ostatni mistrzowie kultury ludowej, który Centrum Spotkań Europejskich Światowid, w tym redakcja eswiatowid.pl, realizowało w 2009 roku. Zobacz reportaż Miry Stankiewicz i Bartosza Rybaczewskiego na temat tego twórcy. Dzięki programowi powstały też reportaże na temat innych twórców ludowych z naszego regionu oraz scenariusze lekcji szkolnych.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama