UWAGA!

Zobaczę was dotykiem

Elbląg, Dzieci za pomocą dotyku poznały narzędzia, instrumenty oraz ozdoby mieszkańców osady Truso
Dzieci za pomocą dotyku poznały narzędzia, instrumenty oraz ozdoby mieszkańców osady Truso

Niewidzące dzieci z Krakowa, Łodzi i Elbląga wzięły udział w organizowanym przez centrum kultury Światowid programie pn. „Cała naprzód ku nowej przygodzie”.

W miniony weekend (27-28 października) niewidzące i niedowidzące dzieci z całej Polski wyruszyły na spotkanie z przygodą w świecie literatury.
     - Zaprosiliśmy do Światowida dziesięciu uczestników projektu ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z Łodzi oraz Krakowa - mówi koordynator projektu Jędrzej Rusiński.- Udział w programie był główną nagrodą za zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Literackim pt. „Mój przyjaciel”.
     Młodzi miłośnicy literatury mogli przyjechać do Elbląga dzięki dofinansowaniu projektu w ramach Programu Operacyjnego Promocja czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
     Celem konkursu literackiego oraz trzydniowego spotkania w Elblągu było zachęcenie dzieci niewidzących do rozwoju pasji literackich, a także promocja nowoczesnych metod i form pracy umożliwiających osobom niewidomym uczestnictwo w życiu kulturalnym.
     W ramach spotkania z przygodą dzieci wzięły udział w koncercie oraz warsztatach ceramicznych i literackich. Dzięki spotkaniu z Marleną Szwemińską - współautorką książki „Elbląg i okolice. Wyprawa w dawne czasy” - mogły przenieść się do epoki średniowiecza i za pomocą dotyku poznać narzędzia, instrumenty oraz ozdoby mieszkańców osady Truso.
     - Nasi goście wybrali się także na wycieczkę nad morze oraz spotkali się z legendarnym piekarczykiem - kontynuuje Jędrzej Rusiński. - Ważnym punktem programu były prezentacje literackie przed publicznością i jury - komisja jurorów wyróżniła wiersze i opowiadania pięciu osób.
     Wśród nich znalazł się wiersz 12-letniego Adriana Wesołowskiego z Łodzi, którego fragment brzmi: „Nie zobaczę was oczami / Tylko swym dotykiem. / Tak jak kartkę nasyconą mymi łzami/ i małymi kropeczkami”.
     Autorzy nagrodzonych wierszy i opowiadań nagrali swoje wystąpienia w studiu radiowym e-Swiatowid. Prezentacje te znajdą się na płycie, która rozesłana zostanie do placówek zajmujących się edukacją osób niewidzących.
     Z kolei atrakcją programu niedzielnego była projekcja filmu „Shrek 3”. Film audiodeskrybował Krzysztof Szubzda z Białegostoku. Niewidzący uczestnicy projektu po raz pierwszy w życiu uczestniczyli w seansie filmowym z dodatkową narracją, dzięki której mogli lepiej wyobrazić sobie to, co dzieje się na ekranie.
     Relacja Marty Hajkowicz:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama