UWAGA!

Sielanka likwiduje bariery

 
Elbląg, Przy placach zabaw Sielanki powstaną siłownie plenerowe. Na zdjęciu plac zabaw przy ul. Brzeskiej
Przy placach zabaw Sielanki powstaną siłownie plenerowe. Na zdjęciu plac zabaw przy ul. Brzeskiej (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

W ponad 70 budynkach Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej pojawią się składane krzesła na półpiętrach, tablice informacyjne w języku Braille'a i wiele innych udogodnień dla osób starszych i niepełnosprawnych. To jedne z elementów projektów, które spółdzielnia będzie realizować przez najbliższe trzy lata za ponad 42 miliony złotych. 85 procent tej sumy Sielanka pozyskała z funduszy unijnych.

Elbląska Spółdzielnia Mieszkaniowa Sielanka, o czym już informowaliśmy, wygrała unijny konkurs na rewitalizację Elbląga. Jej projekty uzyskały najwięcej punktów. W efekcie Sielanka otrzymała prawie 34 mln złotych dofinansowania na swoje inwestycje (warte w sumie ponad 42 mln złotych). Spółdzielnia podpisała już umowę z Zarządem Województwa, w piątek ogłosiła przetargi na wszystkie trzy zadania. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 17 grudnia.
       - Udział własny pokrywamy z własnych środków, m.in. z funduszu remontowego, opłacanego przez mieszkańców i wpływów z wynajmu lokali. Dzięki temu czynsz w spółdzielni nie wzrośnie, a pozyskane środki w całości zostaną wykorzystane na potrzeby naszych członków – wyjaśnia Mieczysław Szałachowski, prezes ESM Sielanka. - Dzięki tym projektom likwidujemy bariery architektoniczne, wyremontujemy balkony, docieplimy cokoły budynków, wyremontujemy kompleksowo dachy, stosując innowacyjne rozwiązania, np. powłoki o 25-letnim okresie trwałości z systemem wspomagania wentylacji grawitacyjnej. Dzięki temu wentylacja w mieszkaniach się poprawi.
       Spółdzielnia za pieniądze z projektów rozbuduje także osiedlowy monitoring oraz przebuduje place zabaw, na wielu z nich dostawiając siłownie plenerowe. Wiele działań jest skierowanych do osób starszych i niepełnosprawnych.
       - Na każdym półpiętrze w każdym z 73 budynków zamontujemy składane krzesełka, by ułatwić wchodzenie na wyższe kondygnacje osobom starszym. Zamontujemy także dodatkowe poręcze na klatkach schodowych, przed budynkami pojawią się tablice adresowe w języku Braille'a. Dodatkowo w sześciu budynkach przy ul. Robotniczej (punktowcach), gdzie do klatek prowadzą schody, zamontujemy platformy dla osób niepełnosprawnych – wylicza Ewa Smerża, wiceprezes ESM Sielanka.
       Inwestycje z obecnych projektów obejmą 73 spośród 130 budynków mieszkalnych ESM Sielanka. Objęte są nimi te budynki, które znalazły się w Lokalnym Programie Rewitalizacji Elbląga przy ul. Brzeskiej, Jaśminowej, Donimirskich, Robotniczej, Różanej, Gwiezdnej, płk. Dąbka, Fałata, 12 Lutego, Nowowiejskiej, Starowiejskiej, Zajchowskiego, Mickiewicza, Kwiatowej, Słonecznej i Kosynierów Gdyńskich. Prace mają ruszyć od nowego roku i potrwać do listopada 2021 roku.
       - W naszych zasobach mieszka bardzo dużo osób starszych, którzy prosili nas o to, by w naszych zasobach pojawiły się udogodnienia, które pomogą im w codziennym życiu. Tymi projektami wychodzimy im naprzeciw – dodaje Mieczysław Szałachowski. - To jest dopiero początek zmian. Gdy zakończymy ten projekt, będziemy chcieli ubiegać się o środki na montaż wind we wszystkich naszych budynkach. Mamy już na to przygotowaną koncepcję. Oczywiście nie da się wszystkiego zrobić od razu, ale chcemy na ten cel sięgnąć po środki z rządowego programu „Dostępność Plus” - dodaje prezes Sielanki.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No Mieciu,przez ostatnie 25 lat szalona metamorfoza Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  5
  Zbyszek1(2018-12-04)
 • Tiaaa, bo ławeczki na półpiętrach najpotrzebniejsze. .. To poproszę jeszcze o zatrudnienie tragarzy, którzy wnosić będą zakupy. A tak serio - w niektórych budynkach, nawet tych czteropiętrowych, można by zamontować windy - są tak zbudowane, że szyby (na windy, nie te ze szkła) da się w nich zainstalować. Może warto o tym pomyśleć i skalkulować koszty. Takie rozwiązania ucieszą także matki z dziećmi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22
  15
  Warto.pomyśleć.i.o.tym(2018-12-04)
 • i na to placimy skandalicnzie wysoki czynsz? powinni sie wziac teraz za jego obnizanie, a nie za kolejne sztuczne inwestycje na ktorych kolesie sie oblowia
 • dokładnie sztuczne inwestycje, bez sensu wydane pieniądze, po co komu krzesełka na półpiętrach?? proszę zamontować windy zewnętrzne, to byłby sens i pożytek dla ludzi, a spółdzielnia powinna słuchać ludzi, bo im płacimy
 • ocieplic chca balkony wyremontowac i glosy przeciw sie pojawiaja. no nie dogodzisz, wszystko zle
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  0
  mieszkaniecelb(2018-12-04)
 • Ławeczki na klatkach? No to bezdomni i osiedlowi koneserzy alkoholu będą mieli gdzie przesiadywać.
 • W sielance są najnizsze czynsze w elblagu.porównaj z czynszami w zbk
 • Za tyle sam bym sklepał te ławki
 • Ten co się podpisał "Warto. pomyśleć. i. o. tym" chyba nawet nie przeczytał o czym jest artykuł i mieszka na parterze i nigdy nie widział jak starsza sąsiadka z wyższego piętra pokonuje schody. Po pierwsze na pewno przydadzą się dla nich takie ławeczki. Po drugie jest wyraźnie napisane, że we WSZYSTKICH blokach będą się starać o windy.
 • Tylko potraficie narzekać i marudzić nie wam się nie podoba dobrze ze spółdzielnia inwestuje nie jeden mieszkaniec naszego miasta Elbląg lub innego chciałby mieć taką spółdzielnie jak Sielanka!!!!!
 • @Warto.pomyśleć.i.o.tym - Czy ktoś orientuje się jak zamontować windę w blokach tam gdzie są "studnie" w środku klatki schodowej? Przede wszystkim winda musi mieć solidny fundament z odbojami, chyba że spuszczane na lince krzesełko??? Ale w tym układzie trzeba położyć materace lub zrobic basen (zjeżdżalnia)
 • W końcu bedzie mozna na siedzaco piwko wypic w klatce bo w klatce można to nie jest miejace publiczne i pałom nic do tego. A jal sie znudzie to połamać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  5
  Kupers(2018-12-04)
Reklama