UWAGA!

Łączymy tradycję, nowoczesność i wysoki poziom

 
Elbląg, EUH-E w październiku zainauguruje 11. rok akademicki
EUH-E w październiku zainauguruje 11. rok akademicki (fot. nadesłane)

Nowy rok akademicki zbliża się nieubłaganie. A co nowego słychać na elbląskich uczelniach? Jakie mają plany na najbliższy rok? Jakie kierunki cieszą się największą popularnością, a jakie są mniej oblegane? Dlaczego warto dziś studiować? O tym rozmawiamy z rektorem Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej prof. dr Zdzisławem Dubiellą.

Dobrze wyszkolona kadra, bogata, dostosowana do potrzeb dzisiejszego rynku pracy oferta edukacyjna, indywidualne podejście do studenta, wysoka jakość kształcenia to tylko niektóre zalety Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Uczelnia zachęca także studentów nowoczesnymi, bardzo dobrze wyposażonymi pracowniami komputerowymi, salami wykładowymi wyposażonymi w sprzęt audiowizualny. Budynek uczelni jest przystosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do grona pracowników naukowo-dydaktycznych EUH-E należą wybitni lekarze, pedagodzy, historycy, ekonomiści, eksperci, profesorowie, socjolodzy, psycholodzy. Z uczelnią współpracuje również kilkudziesięciu wykładowców szkół wyższych z całej Polski, dzięki którym może ona gwarantować wysoki poziom nauczania i jakość dyplomu. W EUH-E działa także chór akademicki "Cantata" pod dyrekcją Marty Drózda-Kulkowskiej. Uczelnia oferuje kształcenie na poziomie wyższym (studia licencjackie i magisterskie) na trzech wydziałach - Nauk o Zdrowiu, Pedagogiki oraz Administracji i Ekonomii. W ofercie EUH-E znajduje się także szeroki wybór kierunków studiów podyplomowych oraz Studium Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
      
       Jak Pan ocenia rozwój swojej uczelni?
       Rektor EUH-E prof. dr Zdzisław Dubiella: - Gdy 11 lat temu powstawała Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, naszą ambicją było stworzenie uczelni oferującej wysoką jakość edukacji, umożliwiającej zdobycie wiedzy, która zapewni naszym absolwentom konkurencyjną pozycję na rynku pracy. Od początku staraliśmy się analizować potrzeby edukacyjne mieszkańców Elbląga i regionu, aby jak najlepiej dostosować do nich ofertę kształcenia. W chwili powołania kształciliśmy na trzech specjalnościach, dziś oferujemy siedem kierunków kształcenia i ponad 50 specjalności oraz bogatą ofertę studiów podyplomowych. Udało nam się pozyskać zespół wysoko wykwalifikowanej kadry nauczycieli akademickich, dzięki której oferujemy wysoki poziom nauczania oraz zbudować nowoczesną bazę dydaktyczną. Dziś Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna to uczelnia, która łączy w sobie tradycję, nowoczesność, wysoki poziom nauczania i indywidualne podejście do studentów. To duży sukces.
      
       Jakie są plany uczelni na przyszły rok akademicki?
       - Przede wszystkim myślimy o naszych studentach i przygotowaniu ich do wejścia na trudny obecnie rynek pracy. Chcemy, aby większa liczba naszych studentów mogła wyjeżdżać na staże zagraniczne oraz praktyki. Stąd poszerzymy listę naszych partnerów zagranicznych, z którymi uczelnia będzie współpracować pod kątem wymiany studentów oraz kadry naukowej. Planujemy również zwiększyć naszą ofertę kształcenia o nowe kierunki i specjalności.
      
       Czy jest coś, czym uczelnia może się pochwalić, a co ją wyróżnia spośród innych?
       - To co nas wyróżnia spośród innych uczelni w regionie to przede wszystkim własna kadra naukowa. Nieustannie podejmujemy wysiłek budowania własnego zespołu akademickiego, dla którego EUH-E jest podstawowym miejscem zatrudnienia. Wykładowcy to autorytety w swoich dziedzinach, pasjonaci wiedzy i praktycy. Taki zespół, w którym ponad 20 osób legitymuje się tytułem profesora zwyczajnego a 70 osób jest zatrudnionych na stanowisku adiunkta, niewątpliwie jest powodem do dumy. Nie mogę również w tym miejscu nie wspomnieć o naszej ofercie kształcenia, którą tworzymy głównie pod kątem potrzeb rynku pracy. W tym roku na przykład mamy do zaoferowania bardzo ciekawy kierunek - zdrowie publiczne i nowe specjalności na kierunkach: pedagogika, administracja i zarządzanie. Poza tym mamy ten atut, że kształcimy na kierunkach, których nie ma na innych uczelniach
       w Elblągu, m.in. fizjoterapia, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo czy wspomniane wcześniej zdrowie publiczne. Jesteśmy też jedyną elbląską uczelnią, która kształci na poziomie studiów magisterskich. Dodam, że oprócz studiów licencjackich i magisterskich prowadzimy również studia podyplomowe. Naszym sukcesem jest z pewnością uzyskanie ocen pozytywnych na wszystkich ocenianych przez Państwową Komisję Akredytacyjną kierunkach kształcenia. Uczelnia rozwinęła również szerokie kontakty z uczelniami zagranicznymi. Współpracujemy z ponad 20 ośrodkami akademickimi zlokalizowanymi w różnych częściach świata, wysyłamy studentów na stypendia w ramach programu Erasmus czy w innych formach. Nakładem wydawnictwa EUH-E ukazało się już ponad 40 pozycji książkowych, w tym prace naukowe naszych pracowników, podręczniki akademickie, publikacje pokonferencyjne czy czasopisma naukowe, wśród których na szczególną uwagę zasługuje czasopismo Polish Journal of Social Science ukazujące się w języku angielskim i znajdujące się na liście czasopism punktowanych MNiSW.
      
       Jakie kierunki cieszą się dziś największą popularnością?
       - Zdecydowanie pielęgniarstwo oraz studia magisterskie na kierunkach administracja i pedagogika. W tym roku wyszliśmy z bardzo ciekawą ofertą studiów stacjonarnych na kierunku pielęgniarstwo, na którym zajęcia odbywać się będą w weekendy. Myślę, że jest to bardzo dobra propozycja, zwłaszcza dla tych osób, które już pracują, a chciałyby zmienić swoje kwalifikacje zawodowe.
      
       Czy jest problem z naborem na niektóre kierunki?
       - Nie mamy większego problemu z naborem na studia niestacjonarne, ale na studia w trybie stacjonarnym już tak. Ten trend jest już widoczny od kilku lat. Studia w trybie zaocznym wybierają najczęściej osoby z kilkuletnim stażem pracy i w tej grupie nie widać spadku liczby zainteresowanych kształceniem się.
      
       Ilu jest kandydatów na poszczególne kierunki?
       - Spodziewamy się, że do grona studentów przyjmiemy w tym roku ok. 1000 osób. Rekrutacja na studia jeszcze trwa, więc trudno jest w tej chwili podać dokładne dane liczbowe, ale nie widać znaczącego spadku liczby kandydatów. Mając na uwadze niż demograficzny myślę, że będzie to bardzo dobry wynik, zbliżony do roku ubiegłego.
      
       Czy absolwenci EUH-E mają szansę na dobrą pracę?
       - Zależy to w dużej mierze od aktywności młodych ludzi oraz możliwości, jakie gwarantuje uczelnia. Zdajemy sobie sprawę, że dziś wygrać przyszłość mogą tylko doskonale wykształceni, aktywni, pełni pasji specjaliści, dlatego nasza uczelnia działa na trzech płaszczyznach: dydaktycznej, naukowej i wychowawczej. Zapewniamy studentom wiedzę
       i doświadczenie najlepszych wykładowców. Studenci już na ostatnich latach studiów mogą spróbować swoich sił w zawodzie. Dane z badań EUH-E otrzymują też pracodawcy, z którymi uczelnia współpracuje. Mamy podpisanych ponad 100 umów z firmami i instytucjami oferującymi staże i praktyki dla naszych studentów. Firmy same pytają, wręcz proszą o naszych absolwentów. To dla nas najlepsze potwierdzenie skuteczności. Kreatywni, przedsiębiorczy, profesjonalni – taki profil absolwenta proponuje EUH-E.
      
       Czy w przyszłości planowane są jakieś zmiany, innowacje na uczelni?
       - Najważniejsze wyzwanie, jakie sobie stawiamy, to przekształcenie EUH-E w uczelnię akademicką, kształcącą w ramach studiów uzupełniających magisterskich na wszystkich kierunkach kształcenia. Czynimy starania o uruchomienie studiów III stopnia, co oznacza ubieganie się o możliwość nadawania stopnia naukowego doktora. Elbląg może stać się znaczącym ośrodkiem akademickim zarówno w wymiarze regionalnym, jak i ogólnokrajowym. Potrzebne są jednak dalsze działania, aby szkolnictwo wyższe w naszym mieście odpowiadało aspiracjom jego władz i mieszkańców. Pozostaje zatem ufać, że w kolejnych latach Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna równie dobrze będzie wypełniać swoją misję i skutecznie wzbogacać potencjał intelektualny mieszkańców Elbląga i regionu, prowadząc także studia doktoranckie.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Wysoki poziom nauczania ?
 • dk pytanie:dr bez habilitacji gwarantuje poziom nauczania na poziomie ????
 • Szczególnie wysoki poziom gwarantuje były kanclerz elbląskiej PWSZ. Pan profesor bez habilitacji i po doktoracie z ekonomii na PG był nawet swego czasu prodziekanem Wydz. Pedagogiki na EUHE (sic!). Gejzer wiedzy, który więcej książek napisał, niż przeczytał. A napisał jedną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Hahahehe(2012-09-21)
 • Niestety Polska to dziki kraj. W cywilizowanym świecie uczelnie prywatne biją na głowę państwowe w poziomie nauczania i późniejszej ścieżce kariery absolwentów. Tak tak, Cambridge, Oxford, Yale, Harvard to uczelnie prywatne. .. U nas tradycyjnie tłamsi się dobrą inicjatywę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bezdupcew(2012-09-26)
Reklama