UWAGA!

Start do nowego biznesu

 Elbląg, Dzisiaj startupowcy podpisali umowy na realizację projektu
Dzisiaj startupowcy podpisali umowy na realizację projektu (fot. Michał Skroboszewski)

15 kolejnych osób założyło w Elblągu firmy dzięki pomocy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Przez najbliższy rok będą działać w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości, korzystając bezpłatnie m.in. z usług księgowych, doradczych, marketingowych, informatycznych i powierzchni biurowej. Zobacz zdjęcia.

To już trzecia edycja projektu „Startup House”, realizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Elblągu, Elbląski Park Technologiczny i Urząd Miejski. Z szansy na założenie własnej firmy skorzystało w tym roku piętnaście osób.
       - Nasz Inkubator Przedsiębiorczości funkcjonuje od wielu lat. Miał gorsze momenty, ale w ostatnich latach idzie od sukcesu do sukcesu. W tej chwili przyjmiemy 15 firm, studenckich i absolwenckich. To już trzecia edycja projektu, w którym w sumie wystartowało 45 firm. Biorąc pod uwagę, że na uczelni studiuje 1800 osób, to wynik jest znakomity. Inne uczelnie zawodowe mogą brać z nas przykład – mówi prof. Zbigniew Walczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.
       Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości działa przy ul. Zacisze. To tutaj właściciele nowo założonych firm mogą korzystać z powierzchni biurowych, sprzętu komputerowego, usług doradczych czy marketingowych. Wsparcie jest bezpłatne, ich jedynym obowiązkiem jest utrzymać firmę przez co najmniej rok.
       - Sama decyzja o tym, by zostać przedsiębiorcą, jest bardzo ryzykowna. Projekt inkubacyjny zakłada stworzenie takiego buforu bezpieczeństwa dla tych firm i wydaje mi się, że jest to dla nich bardzo atrakcyjne. Zapoznać się z realiami prowadzenia działalności gospodarczej i mieć gwarancję, że gdy pomysł nie pójdzie w dobrym kierunku, to na tym nie stracą – mówi dr Łukasz Żołędziewski, dyrektor Akademickiego Inkubator Przedsiębiorczości. - Ze statystyk światowych wynika, że z 10 firm po dwóch latach przetrwają tylko dwie. My staramy się w naszej skali ten trend zmienić, dając większe szanse na przetrwanie. Z naszych informacji wynika, że te firmy, które przystąpiły do projektu „Startup House” w pierwszej edycji ciągle są na rynku.
       Wśród uczestników projektu nie brakuje firm szkoleniowych i doradczych.
       - Zajmuję się mediami społecznościowymi. Oferuję obsługę social media lokalnym i regionalnym firmom. Marketingiem zajmuję się od 20 lat, przez kilka lat pracowałam w jednym z największych swego czasu serwisów społecznościowych w Polsce. Postanowiłam wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności i założyć własną firmę, bo widzę, że jest miejsce dla takiej działalności na elbląskim rynku – mówi Marta Apanowicz, jedna z uczestniczek projektu.
       - Zajmuję się głównie szkoleniami, ale też tematyką biznesową. Pomocą przy pisaniu biznesplanów, rozwojem firm, także młodych. Pomocą przy pozyskiwaniu funduszy europejskich. Wszystkim, co związane jest z rozwojem firm. Przez ostatnie siedem lat pracowałam w firmie zajmującej się doradztwem w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych, a teraz postanowiłam pracować na własny rachunek - mówi Katarzyna Olewniczak, właścicielka kolejnej nowej firmy w akademickim inkubatorze.
RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • panie wiceprezydencie a dlaczego w tym przedsięwzięciu nie bierze udziału EPT, to dlatego tak się pan cieszysz?
 • Ciekawe ile z tych firm będzie działało za 5 lat? Życzę powodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  AnnaL.(2019-02-13)
 • Info, ze strony www..elblag.eu: "To wspólny projekt przygotowany przez Miasto we współpracy z elbląską PWSZ i Elbląskim Parkiem Technologicznym.... . Wkład własny Gminy Miasto Elbląg: 71 345,63 PLN, wkład własny pokryty przez Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu: 78 540,14 PLN.Kwota dofinansowania 849 352.70 PLN. Całkowita wartość projektu: 999 238.47 PLN" - do przemyślenia :)
 • Powodzenia, myśle że zostaniecie dumą Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  2
  Jaro. P(2019-02-13)
 • widzę że niektórzy po kilka razy w tym projekcie są tylko zmieniają nazwy firm. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  Elbląg(2019-02-13)
 • A lenin to sie kiedys wezmie za robote?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  Palalalala(2019-02-13)
 • firma Apple powstała w garażu bez żadnych inkubatorów, szach mat , kapitalizm polityczny nigdy nie stworzył żadnej firmy i nie stworzy bo z zasady jest instytucją kreująca ludzi nastawionych na wyciąganie kasy z tzw dopłat, subwencji k innych kalekich ekonomicznie cudactw, które sa wymyślane wyłącznie w celu okradania obywateli z ich kasy pod pozorem ich uszczęśliwiania informacjami podobnymi do tej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Drukuj(2019-02-13)
 • biznes jest biznes, jedni żyją z pracy a inni z inkubatorów i innych tego typu zjawisk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Ekologiesa(2019-02-13)
 • Elbląg rok 2059 --- w inkubatorze przedsiębiorczości seniorów dofinansowanie odebrali elbląscy seniorzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Tylko kg(2019-02-13)
 • Ktoś ma problem z czytaniem tekstu że zrozumieniem. Proponuję przeczytać jeszcze raz.
 • ale czarnulka z czarna wstazeczka przy szyji jest piekna...szok... upadlem z wrazenia
 • Nikt nie pomaga małym firmom nie masz własnosci pod zastaw nie masz kasy nawet jak masz pomysł
Reklama