UWAGA!

Byli Amerykanie, będą Austriacy

 Elbląg, Zdjęcie pochodzi ze strony internationalpaper.com
Zdjęcie pochodzi ze strony internationalpaper.com

To była jedna z pierwszych tak dużych prywatyzacji w byłym województwie elbląskim. 29 lat temu Amerykanie kupili Zakłady Celulozowo-Papiernicze w Kwidzynie, przekształcając je w część koncernu International Paper. Właśnie ogłosili, że sprzedają kwidzyński zakład Austriakom.

W 1992 roku Amerykanie kupili od Skarbu Państwa Zakłady Celulozowo-Papiernicze w Kwidzynie za 120 milionów dolarów.

- W rezultacie modernizacji zakład ponaddwukrotnie zwiększył swą produkcję, a jakość wyrobów osiągnęła bardzo wysoki poziom światowy, pozwalający na skuteczny eksport na tak konkurencyjne rynki jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Belgia, Włochy oraz rynki amerykańskie. Udział eksportu wahał się w poszczególnych latach wokół 45% całej sprzedaży. Jednorazowy dopływ pieniędzy za akcje sprzedane strategicznemu inwestorowi, połączony z systematycznie otrzymywanymi przez załogę stosunkowo wysokimi wynagrodzeniami, jest widoczny w życiu codziennym Kwidzyna. Wiele osób zakupiło mieszkania lub rozpoczęło budowę własnych domów a liczba zarejestrowanych w mieście samochodów ponad dwukrotnie przekracza liczbę mieszkańców – czytamy w serwisie kwidzynopedia.pl

Po 29 latach od prywatyzacji IP w Kwidzynie będzie miał nowego właściciela. Zostanie nim austriacki koncern Mayr-Melnhof Karton, który – jak podaje portal rynekpapierniczy.pl, przejmie IP Holding za ok. 670 mln euro i dodatkowo przeznaczy ok. 33 mln euro na spłatę zobowiązań z tytułu użytkowania i leasingu operacyjnego.

Obecnie w kwidzynskim zakładzie pracuje około 2,3 tys. osób. W 2020 roku spółka wygenerowała skorygowaną EBITDA na poziomie ok. 92 mln euro przy sprzedaży na poziomie ok. 510 milionów euro.

- Nabycie International Paper w Kwidzynie doskonale uzupełnia naszą dotychczasową działalność w zakresie produkcji kartonu. Umożliwia firmie MMK wprowadzanie innowacji w zakresie bardziej zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych na rosnącym rynku tektury z włókien pierwotnych i stwarza atrakcyjne nowe perspektywy dzięki integracji produkcji masy celulozowej i papieru w jednym zakładzie w Europie, co daje nam przewagę kosztową. Mamy duże zaufanie, że wysoko wykwalifikowany zespół pracowników w Kwidzynie będzie razem z nami kształtować obiecującą wspólną przyszłość – powiedział Peter Oswald, prezes Grupy Mayr-Melnhof, cytowany przez rynekpapierniczy.pl

W Kwidzynie funkcjonuje m.in. celulozownia o rocznej zdolności produkcyjnej około 400 000 ton oraz m.in. dwie najatrakcyjniejsze w Europie maszyny do produkcji papieru UWF o łącznej wydajności 410 000 ton rocznie.

Zamknięcie transakcji Amerykanów z Austriakami planowane jest na trzeci kwartał 2021 roku.

 

Więcej na ten temat 

oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama