UWAGA!

Elbląska senator zostanie radną

Elbląska senator Elżbieta Gelert (PO) została radną i straciła swój parlamentarny mandat. Przez tę zmianę trzeba zorganizować za 1,8 mln zł przedterminowe wybory dla pół miliona osób - pisze Gazeta Wyborcza”.

Do ostatniej niedzieli niejeden polityk mógł pozazdrościć kariery, jaką zrobiła 51-letnia Elżbieta Gelert. Będąc dyrektorem elbląskiego Szpitala Wojewódzkiego i radną miejską, przed rokiem została wybrana na senatora, stając się jedną z najbardziej popularnych osób w Elblągu. W wyborach samorządowych została kandydatem PO na prezydenta miasta. Sam Donald Tusk wyjaśniał, że kandydatura senator była „przemyślana”, a ona jest „najlepszą z najlepszych”.
     - Liczyła na wygraną i dodatkowo wystartowała równocześnie na radną, by zdobyć jak najwięcej miejsc w nowej Radzie Miasta - mówi Paweł Jankowski, szef PO w Elblągu.
     W niedzielę Elżbieta Gelert przegrała walkę o prezydenturę już w pierwszej turze, ale weszła do Rady Miasta. Wtedy okazało się, że zgodnie z nową ordynacją, po ogłoszeniu wyniku wyborów samorządowych, utraci swój mandat parlamentarny.
     Ta interpretacja zaskoczyła także innych parlamentarzystów, którzy zostali wybrani do rad. Poselskie mandaty stracili posłowie Józef Rojek (PiS) z Tarnowa i Zbigniew Sosnowski (PSL) z Brodnicy. Ich miejsce w Sejmie zajmą kolejne osoby z list wyborczych. Inaczej jest w przypadku izby wyższej. Do Senatu w ciągu trzech miesięcy będą musiały odbyć się kosztowne wybory uzupełniające.
     - Przepisy mówią, że po opublikowaniu wyniku wyborów samorządowych marszałek Senatu stwierdza wygaśnięcie mandatu senatora, który został radnym - mówi Zdzisław Iwanicki, wicedyrektor gabinetu marszałka Senatu.
     Elżbieta Gelert nie odbierała wczoraj telefonu. Szef PO w Elblągu nie ukrywał, że utrata przez nią mandatu to katastrofa dla partii. - Wszyscy byliśmy zaskoczeni, gdy okazało, że traci mandat senacki - mówi Jankowski. - Nie tak miało być, pani Gelert miała zrezygnować z radnej i dalej pracować w Senacie.
     Więcej w „Gazecie Wyborczej”
     
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • pogratulowac osobom ze sztabu wyborczego znajomosci zasad ordynacji wyborczej
 • No jestem zaszokowana...Znam pania Gelert osobiscie i sadze, ze jest to dla niej duza porazka i zawodowa i prywatna. Przykro, bo pani Ela jest bardzo sympatyczna osobka.
 • Ale numer....
 • chcieli przechytrzyć, ale cwaniactwo nie popłaca, ktoś z PO powinien za to odpowiadać ?
 • A jesli p. Gelert wystartuje w wyborach (ma prawo) i je wygra, będzie mogła zrezygnowac z radnego i zostac senatorem. Tak jest w ordynacji....
 • wkurzają mnie takie stwierdzenia Pana Jankowskiego "myślieliśmy", chyba widać, że z myśleniem ciężko.... sory smutno ale nie można wszedzie się pchać... chcieli sobie stołki zapewnić....
 • PO funduje nam tanie państwo :):)
 • buahahahahahaah !!!!!
 • Jak to mówia PAZERNY DWA RAZY WIECEJ TRACI!!!!!Mogła się jeszcze zapisać na przyspieszony kurs zbierania czereśni!!!!!
 • Pan Jankowski jest biznesmenem wynajmującym sprzątaczki. Nie umie czytać przepisów, ale jest liderem Platformy Obywatelskiej w Elblągu i radnym sejmiku wojewódzkiego. Gratuluję Platformie takiego przewodniczącego, a wyborcom którzy głosowali na tę partię gratuluję "rozsądku i krytycznego spojrzenia na rzeczywistość"
 • I oto mamy jak na dłoni obraz władzy w naszej umiłowanej ojczyźnie. Wiecznie jej mało, chciałaby ciągle więcej i więcej. Pan Bóg stworzył człowieka w taki sposób, że ma on tylko jeden tyłek i tylko na jednym krześle może nim wygodnie siedzieć. Wybrańcy narodu myślą tylko o sobie - a te 1,8 mln złotych na nowe wybory zapłaci "Państwo". "Państwo" czyli kto? Podatnicy. Wszyscy ci, którzy ciągle jeszcze uczciwie płacą podatki. Podatnicy, czyli ja, pan i pani też... Ileż troski o wspólne dobro w tej nieoczekiwanej zmianie... Krótko: kompletne dno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Panzerzug(2006-11-16)
 • Jankowski reprezentuje nas w sejmiku w Olsztynie. Co on tam robi, jeśli nie umie czytać ze zrozumieniem?
Reklama