UWAGA!

Kto zostanie marszałkiem?

Platforma Obywatelska chce, aby marszałkiem województwa został Jacek Protas, szef partii w regionie, który nie startował w wyborach do sejmiku - czytamy w „Gazecie Wyborczej Olsztyn”.

- Nasz warunek jest jasny, PO jako partia, która wygrała wybory do sejmiku, musi mieć marszałka. Naszym kandydatem jest Jacek Protas, szef PO na Warmii i Mazurach - mówi Paweł Jankowski, wiceprzewodniczący Platformy na Warmii i Mazurach (zdobyła 10 mandatów w sejmiku)
     Na marszałka liczą też ludowcy - siedmiu radnych w sejmiku - z którymi PO ma rozpocząć rozmowy o koalicji. - Władze naszych partii na górze powinny podzielić, w których województwach my mamy marszałka, a w których PO - mówi Stanisław Żelichowski, poseł i prezes PSL w Warmińsko-Mazurskiem.
     To niejedyne negocjacje. - Rozmawiamy o koalicji w sejmiku z PO - mówi Jerzy Szmit, senator i szef PiS w okręgu olsztyńskim. Nieoficjalnie wiemy, że PiS chciałby przynajmniej wicemarszałka dla Adama Puzy.
     Jakakolwiek koalicja musi zostać powołana przed pierwszą sesją sejmiku. Jej termin ustali przewodniczący Miron Sycz w ciągu tygodnia od podania oficjalnych wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą.
     Protas, którego forsuje zwycięska PO, jest starostą lidzbarskim. W tych wyborach nie startował do sejmiku, tylko do rady powiatu lidzbarskiego. Dostał się do niej. Prawo zezwala, by marszałkiem województwa - którego wybiera sejmik - została osoba, która nie jest jego radnym.
     
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Analizując wynik wyborczy do Sejmiku ciekawi mnie postawa wyborców z Elbląga. Ok 90 tyś mieszkańców Elbląga ma prawo wyborcze, a wynik tych wyborów to tylko 3 radnych z Elbląga, gdzie mogło ich być 5 lub 6. Prawdziwy sukces odniosły natomiast powiaty bartoszycki i lidzbarski uzyskując 3 mandaty. Jeżel kandydat PO zostanie marszałkiem, tym większa będzie przegrana naszego miasto. Po wynikach widać też, że wybory te wygrała jedna z mniejszości narodowych. Zastanawiam się kiedy elbląscy liderzy polityczni, budujący listy wyborcze zrozumieja popełniane błędy i przestaną działać na szkodę miasta. Zastanawiam się również, kiedy wyborcy zaczną rozliczać tych liderów za działanie na szkodę Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Stanisław Z.(2006-11-15)
 • A mnie zastanawia, kiedy Ci wyborcy zrozumieją, że ich głos jest również ważny, i zamiast 38% do wyborów pójdzie ich więcej :(
 • Zgadzam się z p. Stanisławem. Niektórzy liderzy partyjni nie umieścili na listach wyborczych dostatecznie dużej liczby kandydatów (a mogli!). To partykularne interesy tych liderów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca1(2006-11-15)
 • Pan Protas to bardzo dobry kandydat bardzo dobry.Jestem za!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wyborca 2(2006-11-15)
 • Gdzie są te wyniki
 • Nie mam cfo spekulować ! Przewodniczący sejmiku zostanie Jan Bobek !!!
Reklama