UWAGA!

Praca czy emerytura?

Dodatkowy rok na zastanowienie dostali od rządu nauczyciele, którzy mogliby skorzystać z uprawnień do przejścia na emeryturę bez względu na wiek – informuje „Dziennik Elbląski”. Na ich decyzję czekają absolwenci wyższych uczelni, bezskutecznie poszukujący pracy w oświacie. W Elblągu starsi koledzy mogą dla nich zwolnić ponad 300 etatów.

Do 2007 roku uprawnienia do przejścia na emeryturę bez względu na wiek nabędzie aż 302 elbląskich nauczycieli, w tym między innymi 73 ze szkół podstawowych, 104 ze szkół ponadgimnazjalnych, 30 ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i 21 z gimnazjów.
     Na wcześniejszy zawodowy odpoczynek będą mogły przejść osoby z co najmniej 30-letnim stażem zawodowym. W tym musi się mieścić 20 lat przepracowane bezpośrednio z dzieckiem na stanowisku nauczyciela. Nauczyciele ze specjalnych ośrodków muszą się legitymować 25-letnim stażem.
     Kiedy datą graniczną był rok 2006, aż 238 elbląskich nauczycieli deklarowało, że wcześniej pożegna się z zawodem. Dodatkowy czas na zastanowienie sprawił, że teraz odejście ze szkoły jeszcze w tym roku deklaruje tylko 98 nauczycieli. Kolejnych 137 pracowników oświaty chce przejść na wcześniejszą emeryturę w roku 2007. Tyle wynika z wypełnionych przez nich anonimowych ankiet.
     - Prawie 65 osób jeszcze nie podjęło decyzji - podkreśla Anna Korzeniowska, naczelnik miejskiego Wydziału Edukacji. - Oczywiście, również ci nauczyciele, którzy dzisiaj deklarują wcześniejsze odejście z zawodu, mogą w każdej chwili zmienić zdanie.
     W tym roku z podstawówek chce odejść 32 nauczycieli, w przyszłym - 41. Najwięcej nauczycieli może ubyć ze szkół ponadgimnazjalnych, odpowiednio: 46 i 58. W gimnazjach kadra jest młoda. Tylko dziewięć osób uczących gimnazjalistów deklaruje, że w tym roku odejdzie na emeryturę. Podobnie jest w przedszkolach.
     
     Pozostaną wolne etaty
     Za to w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych w ciągu 2 lat może się zwolnić aż 28 etatów. To dużo, bo w ośrodkach liczba dzieci się nie zmniejszy. Nie zmniejszy się więc i zapotrzebowanie na „specjalnych” nauczycieli.
     Jednak spadek liczby uczniów w pozostałych szkołach pociągnie za sobą spadek nauczycielskich etatów. Od nowego roku szkolnego w podstawówkach będzie o 11 klas mniej, co zredukuje liczbę nauczycielskich etatów o 23. W następnym roku zmniejszenie liczby oddziałów o siedem zaskutkuje koniecznością zmniejszenia etatów o 14. To nie pociągnie za sobą zwolnień nauczycieli. Co więcej, jeżeli rzeczywiście tyle osób, ile teraz deklaruje, odejdzie na wcześniejsze emerytury, pozostaną jeszcze wolne etaty. Podobnie będzie w gimnazjach. Wprawdzie tam też nastąpi redukcja etatów o siedem, ale dziewięciu nauczycieli chce wcześniej odejść z zawodu.
     - Jeżeli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne, dokładniejszych prognoz nie możemy przeprowadzić - podkreśla Anna Korzeniowska. - Za dużo jest niewiadomych. M.in. nie wiemy, ilu uczniów przyjdzie do naszych szkół spoza Elbląga, ilu dostanie się na studia, a ilu wybierze szkoły policealne itp.
     
     Zabraknie matematyków
     W gronie 302 nauczycieli uprawnionych do wcześniejszej emerytury najwięcej jest matematyków - aż 37. W tym roku chce odejść z zawodu 15 osób. - To nie jest dobra wiadomość - przyznaje pani naczelnik. - Już teraz w naszych szkołach brakuje matematyków.
     Na drugim miejscu (33 osoby) znaleźli się wuefiści, a na trzecim (27 osób) - poloniści. Spośród tego grona odejście na wcześniejszą emeryturę już w tym roku deklaruje ośmiu wuefistów i pięciu polonistów.
     Od września miejsca w szkołach może też zwolnić ośmiu pedagogów opiekuńczo-wychowawczych i pięć bibliotekarek.
     - Na szczęście angliści i germaniści to ludzie młodzi, więc, mam nadzieję, nie odejdą nam ze szkół - mówi Anna Korzeniowska. - Na nauczycieli w tych specjalnościach wciąż czekają wolne miejsca.
     Co roku do szkół i Wydziału Edukacji trafia ok. stu ofert od osób szukających pracy w oświacie. - I co roku zatrudniamy od 40 do ok. 60 nowych nauczycieli - podkreśla Anna Korzeniowska.
     
     
     
Grażyna Gosk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Idzcie ludzie sobie odpoczac bo nie wiadomo co zycie pokarze
 • Mnie akurat cieszy zapotrzebowanie na matematyków :) - gdy "stara" kadra przejdzie na zasłużony odpoczynek, ja wreszcie będe mogła pracować w zawodzie.
 • najgłubsze posunięcie rządu Mnóstwo młodych czeka na swoją szansę a emeryci pazurami trzymają się stołków!!!!! przy takim bezrobociu nie powinno być żadnego czasu na zastanawianie- NA EMERYTURE i tak już sobie z dzieciakami nie radzą. dajcie wreszcie młodym prace a nie oszczędności rząd sobie robi!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  młodynauczyciel(2006-01-10)
 • Praca dla inzynierow ze znajomoscia autocada, ,automatykow , dla informatykow-webmasterow, inz. elektornikow, inz mechanikow, technologow produkcji drewna-wysyp zakladow meblowych, operatorow CNC, lektorow jez. angielskiego itp, tylko przebebierac w ofertach! NIestety po "studiach" produkujacych quazi "magistrow" pracy nigdzie nie ma, bo za lamerstwo nikt placic nie bedzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pracodawca(2006-01-10)
 • BadMan Cytat: "Na szczęście angliści i germaniści to ludzie młodzi, więc, mam nadzieję, nie odejdą nam ze szkół" koniec cytatu. Taa... angliści i germaniści nauczą nasze pociechy języka polskiego i matematyki. O zgrozo!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  BadMan(2006-01-10)
 • a ja jestem polonistą i bibliotekarzem(mgr)i już drugi rok szukam pracy...bezskutecznie...:(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  magdalena(2006-01-10)
 • No to magdalenko chyba najszybciej prace znajdziesz w szkole, ale z tym chyba nielatwo. Abstrachujac od Twojego wyoczonego zawodu -zobacz ile bankow powstaje w Elblagu, ekonomia-finanse-bankowosci - z takim wyksztalceniem nie mialabys problemow z jej znalezieniem. Ale coz widac wygralo powolanie najwyrazniej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pan_ecik(2006-01-10)
 • panie ecik właśnie straciłam prace w banku.mam 15 lat stażu w bankowości i jakosnie mogę znależć pracy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zrestrukturyzowna(2006-01-18)
 • -popieram wypowiedz mlodego nauczyciela i tak albo emerytura i do domu albo praca a emerytura czy renta zawieszona gdyz biora potrojne gaze a mlody nie ma pracy i zdycha z rodzina z glodu. Proponuje wyslac tych emerytow po feriach na dlugie wakacje,A tu p.x jedna dyrektorka ijej zastepczyni byly i sa na rentach i pelnia funkcje dyrektorskie w szkolach gminnych - co wy na to -jak chora to niech sie kuruje i leczy a tu dalej sie trzyma jedna z druga pazurami a dobry wojt placi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bylywykladowca(2006-01-18)
 • ...skoro pracujesz 15 lat nie jestes juz taka mloda, pisalem o pracy dla mlodych abslolwentow, czytaj uwaznie!
 • Były wykładowco. A co Ty wykładałeś? Chyba glazurę w kiblach. Przeczytaj jescze raz swój tekst i popraw błędy! Panie Boże, broń nas przed takimi wykładowcami!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Teżwykładowca!(2006-01-19)
Reklama