UWAGA!

To był dobry rok

Prokuratura Okręgowa w Elblągu i podległe jej prokuratury rejonowe osiągnęły najlepsze wyniki w okręgu apelacji gdańskiej i jedne z najlepszych w kraju - poinformował Zbigniew Więckiewicz, szef Prokuratury Okręgowej w Elblągu, podsumowując ubiegły rok. Pisze o tym „Dziennik Elbląski”.

W 2005 roku do prokuratur w okręgu elbląskim wpłynęło ponad 19,5 tys. spraw, niewiele ponad 100 z nich nie zostało załatwionych do końca roku. Prokuratury skierowały do sądów prawie 7,5 tys. aktów oskarżenia przeciwko 9165 osobom.
     Na bardzo dobry wynik naszych prokuratur wpływ miała m.in. możliwość skazywania bez przeprowadzania rozprawy. - Dobrowolne poddanie się karze jest korzystne dla sprawcy, który przyznaje się do winy i poddaje karze oraz dla prokuratur i sądów, które dzięki temu ograniczają postępowania do niezbędnego minimum - uważa prokurator Więckiewicz. - Będziemy chcieli, aby jak najwięcej postępowań kończyło się w ten sposób, o ile będzie to możliwe.
     W ubiegłym roku prokuratorom nie udało się wykryć sprawców ponad 5 tys. przestępstw, co stanowi 27 procent wszystkich spraw. Wskaźnik ten zmalał w porównaniu do roku 2004 o 3,6 proc.
     Najpoważniejszymi sprawami, jakie trafiają do prokuratur naszego okręgu, zajmuje się dział śledczy Prokuratury Okręgowej. - Są to najczęściej sprawy gospodarcze, bardzo skomplikowane i długotrwałe, w których trzeba przesłuchać wielu świadków, powoływać biegłych - wyjaśnia prokurator Barbara Kamińska, naczelnik działu śledczego.
     W ubiegłym roku dział śledczy na 20 tego typu postępowań zakończył 19 - m.in. dotyczącą grupy przestępczej handlującej narkotykami i anabolikami. Obecnie w toku jest 12 spraw. Jedna z nich dotyczy prania brudnych pieniędzy - grupa „przedsiębiorców” dzięki manipulacjom finansowym wprowadziła do obiegu ok. 10,3 mln złotych. - Zajmujemy się tą sprawą na wniosek Generalnego Inspektora Informacji Finansowej - mówi Barbara Kamińska. - Sześciu osobom zostały postawione zarzuty, a trzy zostały tymczasowo aresztowane, w tym przywódca grupy.
     Z dotychczasowych ustaleń wynika, że między firmami Janusza J. z Kołobrzegu, Cezarego G. z Elbląga oraz Elżbiety W. z Opola dochodziło do szeregu transferów finansowych. Polegały one na zasilaniu kont bankowych każdego z podmiotów przelewami oraz wpłatami gotówkowymi od kilkudziesięciu firm zajmujących się obrotem paliwami. Następnie pieniądze były przekazywaniu na rachunki innych firm oraz na konta osobiste właścicieli. Sprawa jest rozwojowa, śledztwo powinno zakończyć się w połowie roku.
     
     
rm
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Jeżeli chodzi o Prokuraturę Rejonową to szefem Prokuratury jest bardzo przedsiębiorcza i uczciwa kobieta, a więc wyniki pracy to i jej zasługa.Poza tym praca sekretariatu,p. woźnych i maszynistek również zasługuje na uznanie. Jestem często w Prokuraturze, załatwiam tam dużo spraw i mogę coś o tym powiedzieć, z małymi wyjatkami wszyscy tam znają swoją pracę. Zawsze znajdzie sie ktoś kto będzie narzekał na pracę tamtejszych ludzi , ale tak już jest, że nigdy nie ma tak , aby wszyscy byli zadowoleni.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Interesantka(2006-02-06)
Reklama