UWAGA!

Wyniki matur 2014. Słabiej niż przed rokiem

Elbląg, W województwie warmińsko-mazurskiem maturę zdało 68 proc. abiturientów
W województwie warmińsko-mazurskiem maturę zdało 68 proc. abiturientów (fot. arch. AD)

Tylko 71 proc. maturzystów zdało egzamin, 19 proc. osób ma możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego w przyszłym roku - o ogólnopolskim wyniku egzaminu dojrzałości informuje Gazeta Wyborcza. Jeszcze słabiej wypadli maturzyści w województwie warmińsko-mazurskim.

Tegoroczne egzaminy maturalne trwały od 5 maja (pierwszy był egzamin z języka polskiego), do 30 maja. Do wszystkich egzaminów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2014 roku przystąpiło 293 974 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.
       Do egzaminu przystąpili również absolwenci z lat ubiegłych, którzy dotychczas nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy uzyskali świadectwo o dojrzałości we wcześniejszych latach, a w maju 2014 r. przystąpili ponownie do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego albo uzyskania wyniku z nowego przedmiotu.
       Była to już 10 edycja nowego egzaminu maturalnego. Uczniowie musieli obowiązkowo zdawać egzamin z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki na poziomie podstawowym. Mogli również wybrać od 1 do 6 przedmiotów dodatkowych (na poziomie podstawowym albo rozszerzonym).
      
       Język polski na poziomie podstawowym zdało aż 94 proc. maturzystów!
       Na rozwiązanie zadań z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie mieli do dyspozycji 120 minut. Maksymalna możliwa do uzyskania liczba punktów wynosiła 70. Z części pierwszej "rozumienie czytanego tekstu" uczniowie mogli zdobyć 20 punktów. Polegała ona na udzielaniu krótkich odpowiedzi na jasno sprecyzowane polecenia. Za każde zadanie młodzież mogła otrzymać od jednego do dwóch punktów.
       Zdecydowanie trudniejsza - ale i wyżej punktowana - jest druga część egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym, za którą można otrzymać aż 50 punktów. Polega ona na pisaniu własnego tekstu w związku z tekstem literackim.
       W tym roku maturzyści mieli do dyspozycji następujące tematy:
       Temat 1: Żołnierskie emocje bohaterów Potopu Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postaci.
       Temat 2: Na podstawie fragmentu Wesela Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach.
       Poziom rozszerzony to zdecydowanie większa trudność arkusza maturalnego, ale i więcej czasu - aż 170 minut.
       W ubiegłym roku język polski na poziomie podstawowym zdało 96 % uczniów.
      
       Matematykę na poziomie podstawowym zdało 75 proc. uczniów.

       Matura z matematyki na poziomie podstawowym wymagała od uczniów szkół średnich rozwiązania 34 zadań w czasie 170 minut. Typy zadań były znane maturzystom już od kilku lat - należało rozwiązać zadanie z procentami, układem równań, znalazły się też w arkuszu zadania z geometrii a także zadania otwarte (od 26 do 34), które wymagały zapisania wszystkich obliczeń - pokazania egzaminatorowi w jaki sposób uczeń rozwiązał dany matematyczny problem.
       W ubiegłym roku matematykę zdało 85 % uczniów.
      
       Języki obce nowożytne
       Na rozwiązanie zadań z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym maturzyści mieli do dyspozycji 120 minut. Arkusz składał się tylko z 8 zadań, które sprawdzały umiejętność czytania i rozumienia tekstu w obcym języku, słuchania a także tworzenia krótkiej wypowiedzi pisemnej.
       W przypadku języka angielskiego uczniowie musieli napisać wiadomość do kolegi z zajęć a także list do znajomego. W przypadku języka niemieckiego list miał dotyczyć relacji ze zorganizowanego w szkole spotkania z przedstawicielami różnych zawodów.
       Język angielski i język rosyjski na poziomie podstawowym zdało 92 proc. maturzystów, język niemiecki - 96 proc., najlepiej wypadł język hiszpański - 98 proc. zdających.
      
       Nie takich wyników się spodziewałeś, co wtedy?
       Majowy egzamin nie decyduje ostatecznie o twojej dalszej karierze. Jeżeli nie uda ci się zaliczyć tylko jednego z obowiązkowych egzaminów (pisemnych lub ustnych), możesz podejść do poprawy już w sierpniu. Poprawa egzaminu pisemnego odbędzie się 26 sierpnia 2014 r., a ustne egzaminy poprawkowe pomiędzy 25-29 sierpnia br.
       Przekazanie przez okręgowe komisje egzaminacyjne świadectw do szkół - 12 września 2014 r.
       Niezdany egzamin maturalny (jeżeli nie zaliczysz poprawki w sierpniu lub nie zdasz więcej niż jednego egzaminu maturalnego) będziesz mógł poprawić przez kolejne 5 lat. Po upływie tego terminu, aby uzyskać dyplom maturalny, trzeba będzie zdawać wszystkie egzaminy od nowa.
       Jeżeli natomiast zdałeś egzamin, jednak wynik jest zbyt słaby, by dostać się na wymarzone studia, taki egzamin możesz w następnych latach spróbować poprawić - również przez kolejne 5 lat. Jeżeli podczas próby poprawy wynik będzie gorszy niż ten, który masz na świadectwie maturalnym, ten stary nie zostanie zmieniony.
      
       źródło: Gazeta Wyborcza
      
       ***
       W województwie warmińsko-mazurskim do wszystkich egzaminów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2014 roku przystąpiło 11 031 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Do egzaminu przystąpili również absolwenci z lat ubiegłych, którzy dotychczas nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, a w maju 2014 r. przystąpili ponownie do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego albo uzyskania wyniku z nowego przedmiotu. Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu br., będą udostępnione 12 września 2014 r.
       Egzamin dojrzałości zdało 68 proc. uczniów (7 462). Prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu ma 21 proc. uczniów (2 333). 1 236 osób nie zdało egzaminu więcej niż z jednego przedmiotu.
       Więcej informacji na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • nic dziwnego w tym roku na matnie było mnożenie i dzielenie
 • Oczywiście szuwarowo-bagienne jak zwykle najsłabsze hehehehhehe :D
 • ha, ha, ha, maturzyści nie wiedzieli jak pokolorować drwala?????
 • Spokojnie, za rok obniży sie trudność zadań :D
 • w tym roku matma byla okropna-pomimo ze lubie matme to byla tragedia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  4
  wnuki(2014-06-27)
 • co to jest polskosc, to zdany egzamin maturalny i tyle z polskosci, reszta jest wirtualna albo w przeszla do historii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  ghfghfghfghfghfgh(2014-06-28)
 • " Niezdany egzamin maturalny (jeżeli nie zaliczysz poprawki w sierpniu lub nie zdasz więcej niż jednego egzaminu maturalnego) będziesz mógł poprawić przez kolejne 5 lat. Po upływie tego terminu, aby uzyskać dyplom maturalny, trzeba będzie zdawać wszystkie egzaminy od nowa. " Te dzisiejsze matury są śmiechu warte. Sam pisałem prawdziwą maturę w 1993r. (i zdałem oczywiście całkiem dobrze) Powiem tak. Dzisiejszą maturę zdałby całkiem nieźle uczeń 2 klasy starego technikum (5letnie było) jak i 2 klasy starego liceum (4letnie było). Może jest w tym jakiś cel. Mniej rozgarniętym ludkiem łatwiej manipulować :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  staramaturamaswojąwartość(2014-07-02)
 • Na szczęście mi udało się zdać maturę, chociaż nie rewelacyjnie, wiem jedno, że Speak Up uratował mi tyłek z angielskiego, polski -bo oglądałem Wesele tuż przed maturą a matmę zdałem na farcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Farciarz(2014-07-14)
Reklama