UWAGA!

Wysypiska znikną z krajobrazu?

Być może w ciągu najbliższych trzech lat wysypiska śmieci z terenu powiatu braniewskiego, a niewykluczone także, że i elbląskiego, znikną. Stanie się tak jeśli w Pieniężnie powstanie nowoczesny zakład utylizacyjny – zapowiada „Dziennik Elbląski”.

Najpóźniej do 2009 roku wysypisko śmieci w Pieniężnie ma być zlikwidowane. W związku z tym burmistrz Ryszard Kudła już teraz zaczął szukać alternatywnych rozwiązań. - W żadnym wypadku nie należy z tym czekać do ostatniej chwili - mówi Kudła.
     Burmistrz prowadzi rozmowy z wchodzącą na nasz rynek spółką „Solena” z kapitałem hiszpańsko-amerykańskim. Firma ta zajmuje się likwidacją śmieci metodą plazmową.
     - Pozwala ona na spalenie w wysokiej temperaturze wszelkiego rodzaju odpadów. Jest to tak bezpieczne dla ludzi i środowiska, że może funkcjonować nawet w środku miasta – zapewnia Ryszard Kudła.
     „Solena” wstępnie wyraziła chęć wybudowania takiego zakładu w Pieniężnie, chce jednak, by gmina zapewniła jej obszar ziemi wielkości 6 hektarów. Aby zakład mógł funkcjonować bez problemu, trzeba mu ogromnej ilości śmieci - 120 tys. ton rocznie. Mogą to być przeróżne odpady, począwszy od azbestu poprzez opony, padlinę aż po zwykłe śmieci.
     - Sama gmina nie jest w stanie tego zapewnić, w związku z tym potrzeba nam do współpracy innych gmin, nie tylko z terenu naszego powiatu - mówi burmistrz Pieniężna.
     Pierwsze spotkanie z przedstawicielami dziewięciu gmin odbyło się już w połowie listopada, kolejne planowane jest na grudzień. Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie, to już w 2006 r. wszyscy zainteresowani przystąpią do podpisania porozumienia. Do współpracy burmistrz będzie chciał zachęcić także władze Elbląga.
     - Przedstawiciele „Soleny” zadeklarowali, że na własny koszt wybudują zakład, zajmą się też odbiorem śmieci - mówi Ryszard Kudła. - Gmina nie dołoży do tego ani złotówki.
     Gdyby te wszystkie założenia zostały zrealizowane, wówczas wysypiska śmieci w Braniewie, Pieniężnie oraz Fromborku zwyczajnie nie byłyby potrzebne. Byłby to także jeden z pierwszych tego typu zakładów w Polsce.
     
Grzegorz Michalec
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama