UWAGA!

Quiz

Czas na quiz: co Ty wiesz o Zalewie Wiślanym?

2018-10-27

Ten akwen, po polskiej stronie położony pomiędzy Mierzeją Wiślaną, Żuławami a Wysoczyzną Elbląską, ponad tysiąc lat temu nazywano "Zalewem Estów". Na przestrzeni tych lat jego kształt, nazwy oraz przynależność państwowa zmieniały się, teraz Polacy dzielą Zalew Wiślany wraz z Rosjanami. Jak dużo o nim wiecie?

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/12

Quiz

Co Ty wiesz o Galerii EL?

2018-10-20

Przed wojną był to kościół. Dziś to świątynia sztuki, dzięki której elblążanie mogą obcować ze współczesną kulturą. W jej murach możemy obejrzeć obrazy i rzeźby, a także posłuchać muzyki. Dziś sprawdzimy waszą wiedzę na temat Galerii EL.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/12

Quiz

Co ty wiesz o elbląskich mostach?

2018-10-13

Nad rzeką Elbląg, Babicą, Kumielą. Mostów, mostków i mosteczków jest w Elblągu bez liku. W dzisiejszym quizie sprawdzimy Waszą wiedzę na temat tych obiektów, które łącza dwa brzegi rzeki albo... torowiska.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/12

Quiz

Co Ty wiesz o obrzeżach Elbląga?

2018-10-06

W dzisiejszym quizie czekają na Was pytania na temat kilku dzielnic Elbląga, znajdujących się na obrzeżach miasta. Sprawdźcie, ile o nich wiecie. Powodzenia!

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 7/12

Quiz

Czas na quiz. Co Ty wiesz o Witoszewie?

2018-09-29

Od kilku tygodni sprawdzamy Waszą wiedzę na temat dzielnic Elbląga. Dzisiaj przyszedł czas na Witoszewo, która to nazwa na co dzień przez elblążan raczej nie jest używana. Tym bardziej jesteśmy ciekawi, jak sobie poradzicie z pytaniami:) Powodzenia!

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 7/12

Quiz

Czas na quiz: Co Ty wiesz o osiedlu Nad Jarem?

2018-09-22

Dzielnica Nad Jarem leży w północnej części miasta. Od zachodu graniczy z Zawadą, od południa z osiedlem Truso, a od północy i wschodu z Bielanami. Osiedle powstało w latach 80. XX wieku. Jest zabudowane głównie 4-piętrowymi blokami mieszkalnymi. Jest to druga co do wielkości dzielnica Elbląga. Tyle wiedzy encyklopedycznej, a jak ze znajomością faktów w szczegółach? Sprawdź, jak dobrze znasz tę dzielnicę.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/13

Quiz

Czas na quiz: jak dobrze znasz to, co za rzeką?

2018-09-15

Wyspa Spichrzów oraz Zawodzie, dzielnice popularnie nazywane "za kanałem", mocno ucierpiały w czasie wojny. Zostało tam kilka obiektów, które przypominają o dawnym blasku, są też archiwalne zdjęcia czy mapy. Resztę trzeba sobie wyobrazić. Trudno jednak przeoczyć fakt, że w ciągu kilku ostatnich lat coś w kwestii odbudowy tej części miasta ruszyło. Sprawdź, jak dobrze znasz te dzielnice.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/13

Quiz

Czas na quiz. Co Ty wiesz o Zatorzu?

2018-09-08

Wkrótce Zatorze przestanie być dzielnicą odciętą od reszty miasta, bo do użytku zostanie nowy wiadukt. To dobra okazaja, by sprawdzić, ile wiecie o tej dzielnicy Elbląga. Powodzenia w najnowszym quizie!

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/14

Quiz

Czas na quiz. Świętowanie po elbląsku

2018-09-01

Dziś świętujemy "na wesoło". Elblążanie bawią się podczas obchodów święta miasta, raczą się na jarmarkach przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, a że w zdrowym ciele zdrowy duch to i okolicznościowo pobiegną. Kiedyś było nieco inaczej. Z pieśnią na ustach "Niech żyje 1 maja" szli w pochodzie, a wcześniej - w tradycji niemieckiej - obchodzili rocznice wielkich bitew. Jak to jest z tym świętowaniem w Elblągu? Sprawdzamy!

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/14

Quiz

Czas na quiz. Zawada jakiej nie znacie?

2018-08-25

Dziś kojarzy się z wieżowcami z wielkiej płyty i "sypialnią" Elbląga. Jednak nie zawsze tak było. W którym dokładnie momencie zaczęła się historia Zawady? Gdzie na osiedlu znajdował się teatr? Jakie były tu karczmy? I co z czasem się zmieniło bezpowrotnie - odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym quizie. Zaczynamy?

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 9/15

Quiz

Czas na quiz. Czy wiecie co kryje się w lasach?

2018-08-18

I nie mamy tu na myśli wilka z bajki o Czerwonym Kapturku ani piernikowej chatki starej wiedźmy. Chodzi o wyjątkowe gatunki i przyrodnicze skarby, które można spotkać na terenach wokół Elbląga. A jest ich niemało. Jak dobrze je znacie?

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 9/12

Quiz

Czas na quiz. Do woja marsz!

2018-08-11

15 sierpnia obchodzimy m.in. Święto Wojska Polskiego, więc temat quizu nasunął się nam automatycznie. Sprawdźcie, ile wiecie na temat historii i współczesności wojska stacjonującego w Elblągu.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/12