UWAGA!

Quiz

Czas na quiz. Co Ty wiesz o Dniach Elbląga?

2019-06-15

W weekend 21-23 czerwca odbędą się kolejne Dni Elbląga. Święto miasta na stałe wpisało się w kalendarz imprez, przyciągających tłumy elblążan i turystów. Sprawdź, ile o tej imprezie wiesz.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 7/10

Quiz

Czas na quiz: co Ty wiesz o tych pięknych willach?

2019-06-08

Część przetrwała wojenną zawieruchę i dalsze lata, inne zostały rozebrane, a o ich istnieniu przypominają jedynie fotografie. Wille i pałace, budowane przez zamożnych właścicieli, są niemym świadkiem historii miasta i pamiątką po dawnych mieszkańcach tych ziem. Jak dużo o nich wiecie?

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 7/12

Quiz

Czas na quiz: Co pamiętasz z tej wizyty?

2019-06-01

20 lat temu elblążanie przeżywali wizytę w naszym mieście papieża Jana Pawła II. Było to wydarzenie, którego nie zapomną do końca życia. Ale z upływem czasu zapominamy szczegóły. A to właśnie o nie (i nie tylko) pytamy w quizie.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 9/12

Quiz

Extra quiz: 30 pytań na setną edycję

2019-05-25

To już setny quiz. Co tydzień publikowaliśmy kilkanaście pytań dotyczących niemal wszystkiego co dotyczy Elbląga i regionu elbląskiego. Dziś przygotowywaliśmy 30 pytań z różnych dziedzin: od kultury, poprzez sport, gospodarkę do różnych ciekawostek związanych z Elblągiem. Sprawdź jak dobrze znasz swoje miasto.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 18/30

Quiz

Czas na quiz: wokół jeziora Druzno

2019-05-18

To płytkie jezioro należy do Żuław Wiślanych i jest przedłużeniem Kanału Elbląskiego. W latach 60. XX w. obszar jeziora Druzno został objęty ochroną - stał się rezerwatem. Bogactwo przyrodnicze tego miejsca sprawiło, że w 2004 r. został on włączony do obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000, a w 2005 r. znalazł się w spisie Konwencji Ramsarskiej (jej zadaniem jest ochrona obszarów wodno-błotnych, o znaczeniu międzynarodowym, ważnych dla ptactwa), jako jedno z 13 takich miejsc w Polsce. Jak dużo wiesz o zbiorniku wodnym?

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 9/12

Quiz

Czas na quiz! Co Ty wiesz o elbląskich szpitalach?

2019-05-11

Na przestrzeni wieków w Elblągu istniało nawet kilkanaście szpitali. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą już ze średniowiecza. Zapraszamy Was w podróż po ich historii. Sprawdźcie, ile wiecie.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 7/12

Quiz

Czas na quiz: jak świętowano 1 Maja?

2019-05-04

1 maja i uroczyste pochody kojarzą się nadal jako nieodłączny element epoki PRL-u, być może dlatego, że udział w nich był w zasadzie obowiązkowy. Jak wyglądały pierwszomajowe uroczystości w Elblągu można zobaczyć na zdjęciach w wydanym przez elbląskie muzeum albumie „Elbląg i elblążanie w fotografii własnej: Lata czterdzieste, lata pięćdziesiąte”. Pochodów już nie ma, a ile zostało nam wspomnień z tamtych czasów?

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 6/10

Quiz

Czas na quiz: ile wiesz o tych "dwóch wieżach"?

2019-04-27

Niektórzy już ją zaczęli, inni odpoczną dopiero za kilka dni. Majówka to doskonały moment na to, żeby wdrapać się na wieżę katedry św. Mikołaja albo wybrać się na wizytę w Bramie Targowej. Jak dobrze znacie oba zabytki?

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/12

Quiz

Czas na quiz. Jak dobrze znasz elbląskie ronda?

2019-04-20

Ronda w Elblągu powstają jak grzyby po deszczu, coraz więcej tego typu skrzyżowań ma też swoich patronów. Wiesz które jest które? Znasz ich patronów? Zapraszamy do świątecznej zabawy.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 9/13

Quiz

Czas na quiz: Co ty wiesz o kolei w Elblągu i regionie?

2019-04-13

Para buch, koła w ruch. Zapraszamy na wycieczkę pociągiem po Elblągu (tym dawnym i tym współczesnym) i jego okolicach. Na naszych czytelników czeka 12 przystanków, na których pytamy o różne ciekawostki związanie z koleją żelazną w naszym mieście i regionie.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/12

Quiz

Czas na quiz: co Ty wiesz o Suchaczu?

2019-04-06

Suchacz (do 1945 niem. Succase) to wieś położona nad Zalewem Wiślanym w gminie Tolkmicko. Jedna z najładniejszych na Wysoczyźnie Elbląskiej. O historii przypomina tu dawny dom uzdrowiskowy „Zameczek nad Zatoką” z przełomu XIX i XX wielu oraz zespół budynków i urządzeń cegielni z około 1900 r. Jak dobrze znacie Suchacz?

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/13

Quiz

Czas na quiz: co Ty wiesz o Kadynach?

2019-03-30

Położone nad Zalewem Wiślanym, pomiędzy Suchaczem a Tolkmickiem, pełne zabytkowej zabudowy Kadyny są prawdziwą perełką Wysoczyzny Elbląskiej. Ominęła je wojenna zawierucha, dzięki czemu miejscowość zachowała swój przedwojenny urok. Jak dobrze znacie jej historię?

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 7/12