UWAGA!

Absurdy elbląskiego budżetu obywatelskiego (opinia)

 Elbląg, Absurdy elbląskiego budżetu obywatelskiego (opinia)
fot. pixabay.com

Gry w planszówki za 10 tys. zł, kolejny wniosek o remont kolejnych odcinków alejek w parku Traugutta – to tylko niektóre wnioski, na jakie będą mogli oddać swoje głosu elblążanie w zbliżającym się głosowaniu w Budżecie Obywatelskim.

Gramy z domownikami w Eurobiznes. Popijamy pepsi (8,39 zł za dwupak 1,5 litra), zajadając to paluszkami (4,29 zł za 300g opakowanie) i wafelkami (4,09 zł za 300 g miniwafelków). Żeby nie było tak całkiem niezdrowo, to mamy też jabłka (5,69 zł za kg) i banany (4,85 zł za kg). Eurobiznes mamy swój, lat ma pewnie dwa razy więcej niż najmłodsza uczestniczka rozgrywki. Wchodzę na Wiedeń z hotelem, który, oczywiście nie jest mój, i tym sympatycznym gestem kończę rozgrywkę wpatrując się w chciwe oczy współgraczy dzielących resztki mojego majątku. Przegrałem – rewanżu będę szukał grając w Catan (212,49 zł za edycję jubileuszową). Dlaczego o tym piszemy? Mieszkańcy okręgu nr 2 w Budżecie Obywatelskim będą mieli niepowtarzalną okazję zagłosować na organizację 3 (słownie trzech) spotkań przy grach planszowych w Szkole Podstawowej nr 11, podczas których odbędą się turnieje z nagrodami. Szacowany koszt: 10 tys. zł (słownie: dziesięć tysięcy).

3333 zł za jedno spotkanie, którego „Celem projektu jest organizacja turniejów gier planszowych z udziałem mieszkańców Elbląga. Gry planszowe niosą ze sobą wiele pozytywnych doświadczeń, bawią, a także rozwijają wyobraźnię, uczą przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności. Warto zauważyć, że ww. projekt będzie sprzyjał pogłębianiu relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi.” - czytamy w opinii elbląskiego Departamentu Sportu i Rekreacji. Waszym zdaniem to drogo, czy tanio, jak na tak pożyteczną inicjatywę?

Staniały za to aktywności w Parku Modrzewie. W ubiegłych latach małe projekty w tym parku były wyceniane na 25 tys. zł, w tym „tylko” na 10 tys. zł Ciekawe dlaczego? Pewnym tropem może być zapis w regulaminie, że 10 tys. zł to maksymalna kwota na jaką może opiewać tzw. „mały projekt”.

Trwa remont alejek w parku Traugutta. Mieszkańcy co roku głosują na remont kolejnych odcinków tego niezwykle malowniczego miejsca w naszym mieście. I w tym roku pojawił się projekt remontu alejek. Tym razem będą mogli na niego zagłosować mieszkańcy okręgu nr 3. Przypomnijmy: w ubiegłym roku to mieszkańcy okręgu nr 4 zagłosowali na wykonanie remontu. Śmieszne? Jesteśmy ciekawi, czy za rok za remontem alejek nie opowiedzą się mieszkańcy okręgu nr 5. Tak by z kolejności wynikało. W tym roku mieszkańcy okręgu nr 5 mogą trenować oddawanie głosu na remont alejek w parku na przykładzie parku im. generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Nie chcemy być złośliwi, ale kiedy remont alejek w parku Traugutta był inicjatywą ogólnomiejską, to... nie zdobył odpowiedniej ilości głosów, aby być skierowanym do realizacji.

Jak co roku można się zastanawiać, czy Budżet Obywatelski jest idealnym źródłem do finansowania miejsc parkingowych, remontów chodników, ulic, budowy ścieżek rowerowych itd. Może gdyby ogólnodostępny był harmonogram ratusza, w którym byłoby opisane, że miejsca parkingowe przy ul. Szarych Szeregów zrobione byłyby w 2023 r. (wniosek z okręgu nr 1), a przy ul. Brzeskiej 9 – 11 w 2025 r. (też wniosek z okręgu nr 1), to mieszkańcy nie konkurowaliby między sobą w zupełnie niepotrzebnym wyścigu. Zwłaszcza, że w tym okręgu jest też potrzeba utwardzenia powierzchni parkingowej u szczytu bloków Topolowa 15 i 17 w Elblągu. Ten wniosek nie został jednak poddany pod glosowanie, gdyż teren jest przeznaczony pod dzierżawę.

Warto też przyjrzeć się uzasadnieniom wniosków, które nie zostały poddane pod głosowanie. Przykład: budowa drogi rowerowej przy ul. Łęczyckiej. „Wnioskowana droga rowerowa w ciągu ul. Łęczyckiej nie ma bezpośredniego połączenia z siecią dróg rowerowych w Elblągu. Na przedmiotowym odcinku, zgodnie z umową drogową, zostanie wybudowany chodnik na koszt Inwestora zewnętrznego realizującego budowę osiedla przy ul. Łęczyckiej.” - czytamy w negatywnym uzasadnieniu Departamentu Zarząd Dróg. W tym momencie robimy przerwę na otarcie łez wzruszenia, wspominając dobrej jakości, wykonaną z pomysłem i wizją sieć dróg rowerowych w Elblągu. A następnie zastanawiamy się, czy ratusz w umowie zawartej z inwestorem zewnętrznym nie mógł oprócz chodnika wpisać drogi rowerowej z prawdziwego zdarzenia. Komuś by ta droga (podkreślamy z prawdziwego zdarzenia) przeszkadzała?

W zasadzie można by tak te rozważania kontynuować. Zastanawiamy się tylko, czy w elbląskim ratuszu wpadną w końcu na pomysł, aby elbląski budżet obywatelski zrobić tak, aby służył miejskim aktywistom, a nie być uzupełnieniem finansowania inwestycji, które i tak powinny być przez miasto wykonane?

Powinniśmy napisać: zapraszamy na głosowanie, ale chyba nie jesteśmy przekonani.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ten budżet obywatelski to przekręt. Przechodzi tylko to co powinno być robione z pieniędzy miasta. Budżet obywatelski ma służyć obywatelom a nie, żeby naprawiać to do czego się nie nadajecie. Gdyby ktoś z tych pozerów by u mnie pracował. To za całokształt swojej wykonanej pracy czekał by w kolejce na pośredniaku. Hashtagi: #hipokryzja, #urzadmiesjki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  63
  5
  Szton(2020-09-15)
 • BO to nie jest kasa na remonty chodników, ulic, budowę parkingów, place zabaw, boiska w szkołach Od tego jest kasa MIASTA. B O z tego powinny być budowane obiekty ogólno dostępne. Czy wreszcie DOCIERA WATPIMY. Upór rządzących miastem i realizacja pomysłow radnych nas zniechęca. I wobec wladz y czujemy niechęć.
 • Popatrzmy mniejsze miasta ile budują dla mieszkańców, tereny wypoczynkowe nad woda, teznie, ścieżki rowerowe. W dużym mieście Elbląg nawet laweczek z figurami z metalu nie ma. Tu nic nie ma. Są włodarze, beton.
 • Brawo, świetny artykuł. Właśnie, na co idzie ta cała kasa? Ps przypominam o enigmatycznych domach pod jemiołą, w których dzieje się nie wiadomo co, a raczej jakieś drobne, dziwne rzeczy, nieadekwatne do ogromu sponsoringu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  2
  kreweta(2020-09-15)
 • ṃ̵̘̦͙͔̥̙̰̰͖̍͒̌̕͜udzet jak budżet, bardziej pod publikę
 • Wygląda na to że w kolejnych latach skromniutki budżet obywatelski będzie jedyną pozycją, z której będą realizowane miejskie inwestycje. Całość przychodów miasta pójdzie na utrzymanie wszystkich zatrudnionych w Urzędzie Miasta i podległych mu instytucjach. Oraz na projekty kolejnych inwestycji, których się nie zrealizuje bo brak na to pieniędzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  3
  Ja też tu mieszkam(2020-09-15)
 • Ja tam bede zbieral deszczowke do spluczki w kiblu zeby zaoszczedzic to co mi zabiora w pdoatkach,
 • ṃ̵̘̦͙͔̥̙̰̰͖̍͒̌̕͜ skąd ten znak wytrzasnąłeś?
 • Wreszcie jakiś prawdziwy artykuł!
 • I co z tego że są takie wnioski, przecież i tak to mieszkańcy zdecydują na co ta kasa pójdzie, chcą gier będą gry, chcą alejek będą alejki. A autor artykułu chyba chcialby decydować za mieszkańców czego maja chcieć. I co z tego że nie będzie ścieżki rowerowej i tak większość rowerzystów jezdzi chodnikami, a ścieżki miały by sens gdyby była to caka sieć i nie przecinała co chwile chodników itd.
 • @Fhjv - Problem w tym że najlepsze pomysły odrzucili i tak jest co roku.
 • Mam chęć na wątróbkę z cebulką a tu klopsy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  Art :)(2020-09-15)
Reklama