UWAGA!

Becikowe tylko dla matek pod opieką lekarzy

Elbląg, Becikowe tylko dla matek pod opieką lekarzy

Od 1 listopada tego roku, warunkiem otrzymania jednorazowej zapomogi lub becikowego z tytułu urodzenia dziecka będzie zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Obecnie becikowe w kwocie 1 tys. zł przysługuje wszystkim rodzicom, którym urodziło się dziecko. Od listopada wymagane będzie zaświadczenie wystawione przez lekarza, który opiekował się matką, albo kartę ciąży. Powodem zmian prawnych według Ministerstwa Zdrowia jest fakt, że zbyt mało Polek ma lekarza prowadzącego ciążę i regularnie uczęszcza na badania. Z obowiązku dostarczania zaświadczeń będą zwolnieni tylko opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka, czyli np. przysposabiający.
       Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej społecznego, określą w drodze rozporządzenia, formę opieki medycznej oraz wzór wymaganego zaświadczenia.
       - Nadmieniamy, że po ukazaniu się wzoru w/w zaświadczenia powiadomimy niezwłocznie - informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Zmiany wynikają z art. 7 i 18 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 31 grudnia 2008 r. nr 237, poz. 1654).
      
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • paranoja jakaś, robią wszystko by matkom po prostu zabrac becikowe
 • i oczywiście nie pomyśleli o matkach tylko o lekarzach, przeciez ten przepis będzie szerzył łapówkarstwo - ja Pani dam 100zł, a Pani mi da zaświadczenie. .. .
 • może choć trochę ograniczy to rozdawanie pieniędzy patologii. Rozmnażłąy się tylko jak króliki bo kolejne 2 tys wpadało a u lekarza tylko w trakcie porodu. I dobrze kto jest mądry dba o dziecko od samego poczatku- czy to prywatnie czy w przychodni. A patologia niech spada.
 • Bardzo dobry pomysl. Kobiety beda zmuszone do wczesniejszego badania sie, to tylko dla ich zdrowia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  musiek(2009-09-30)
 • Jaka paranoja? Każda rozsądna kobieta jest prawie od początku ciąży pod opieką lekarza - i wcale nie trzeba chodzić prywatnie. Co to za zacofani ludzie się tu wypowiadają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  o masakra(2009-09-30)
Reklama