UWAGA!

Bezdomni zimą – Miasto koordynuje i pomaga

 
Elbląg, Spotkanie służb miejskich ws. bezdomnych odbyło się w elbląskim Urzędzie Miejskim
Spotkanie służb miejskich ws. bezdomnych odbyło się w elbląskim Urzędzie Miejskim (fot. UM Elbląg)

Jak pomóc osobom bezdomnym w najcięższym dla nich okresie zimowym i w jaki sposób koordynować działania służb, aby skutecznie radziły sobie z problemem zamarznięć? - to główne tematy spotkania, które odbyło się w piątek (5 października)  w Urzędzie Miejskim w Elblągu.

Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, które osłabione i wychłodzone narażone są na zamarznięcia. Z problemem tym co roku mierzą się służby miejskie i jeszcze przed sezonem poszukują skutecznych rozwiązań.
       Bezdomni nie zostaną pozostawieni bez pomocy – tak w skrócie można określić deklaracje działań, jakie w okresie zimowym podejmą służby miejskie.
       - Nikomu nie zostanie odmówione miejsce w elbląskim Domu dla Bezdomnych, w razie trudnej sytuacji będziemy zagęszczać miejsce – stwierdził Artur Dąbrowski po. kierownika Domu.
       Departament Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych na bieżąco przyjmować będzie informacje o bezdomnych. Policja, która z racji wielokrotnego odwożenia osób bezdomnych do noclegowni nazywana jest potocznie blue taxi, również w tym roku nie pozostawi tych osób samym sobie. Straż Miejska wraz z pracownikami MOPS-u w okresie zimowym odwiedzać będzie działki i pustostany, sprawdzając czy nie nocują tam osoby bezdomne. Departament Społeczny opracuje informator, w którym znajdą się wszystkie niezbędne kontakty do instytucji pomagających bezdomnym.
       Jak mówił Piotr Cioła z elbląskiej Policji - dobrą informacją jest, że w Elblągu w ciągu ostatnich kilku lat nie było przypadków zamarznięć. Rośnie też świadomość bezdomnych, w największe mrozy szukają pomocy, udają się do noclegowni, wiedzą gdzie dostać ciepły posiłek.
       W spotkaniu uczestniczyli: Jarosław Bewicz (Pogotowie Socjalne), Rafał Czirson (Departament Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych), Piotr Cioła (Komenda Miejska Policji w Elblągu), Wojciech Kawczyński (Straż Miejska), Artur Dąbrowski (Dom dla Bezdomnych w Elblągu), siostra Elżbieta Dąbrowska (Ośrodek Wsparcia, Interwencji Kryzysowej Domu dla Matek z Małymi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Elblągu, Barbara Dyrla i Teresa Szymańska (Departament Społeczny), Mirosława Marjańska (MOPS).
      
Łukasz Mierzejewski, Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • W Polsce bezdomni są na swoje życzenie. 1 Uzaleźnieni od alkoholu i narkotyków oraz hazardu.2 Schizofrenicy.3 Niepełnosprawni umysłowo. 4 Osoby ktore uciekają przed wymiarem sprawiedliwosci. Jesli chodzi o 3 pierwsze grupy tu następuje całkowity zanik wiezi rodzinnych. Tak to wygląda naszej rzeczywistości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_20876(2012-10-08)
 • W Elblągu pd 1stycznia2013r. przybędzie bezdomnych dzieki "zaradności "Nowaczyka i pazernych urzędasów. NIE ZAPOMNIMY WAM TEGO PRZY URNIE WYBORCZEJ!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  "wdzięczni inaczej"(2012-10-08)
 • czytelnik mobi napisał, że bezdomni w Polsce są na własne życzenie. Bardzo prowokacyjna wypowiedź, albo bezmyślna. Schizofrenik na przykład jest często osobą nieświadomą swojego postępowania, więc jak tu mówić o swoim życzeniu. Chyba, że czytelnik mobi jest na swoje życzenie kimś kim, mam nadzieję nie chce być, tak naprawdę.
 • do "wdzięczni inaczej" A jeżeli przybędzie bezdomnych z innych powodów niż te, które wymieniasz, to czy preprosisz i podpiszesz się: "mądrzy inaczej"?
 • W swojej pracy dość często miewam do czynienia z osobami bezdomnymi. Jeśli konieczne jest uproszczenie napisze tak. Bezdomni mieszkający w placówkach takich jak Dom Brata Alberta czy Pogotowie Socjalne i tym można pomagać, lecz są jeszcze tacy, którzy nie chcą przestrzegać regulaminu obowiązującego w placówkach i myślą że im się wszystko należy a sami nic nie muszą. A przecież mój dom moje zasady dlatego też ci bezdomni którzy nie chcą dostosować się do zasad panujących w w/w placówkach albo sami uciekają w okresie letnim na działki czy do innych melin albo są usuwani bo nie nadają się do życia pod jednym dachem z innymi ludźmi i tych mi nie jest ani trochę szkoda skoro gryzą rękę wyciągniętą do nich z pomocą.
Reklama