UWAGA!

Brama garażowa: jakie powinna mieć wymiary?

2019-03-28
08:54
Brama garażowa: jakie powinna mieć wymiary?

Aby nie mieć jakichkolwiek kłopotów z montażem bramy garażowej, należy zadbać o jej wymiary odpowiednie dla naszych potrzeb. Fabryczne wymiary bram garażowych są bardzo różnorodne, a Ty możesz dostosować je do swoich indywidualnych wymogów. Jednak jak zaplanować wysokość całego pomieszczenia? Jakimi szerokościami się kierować? Dajemy kilka podpowiedzi, by brama garażowa dobrze Ci służyła.

Wymiary bram garażowych? Zacznij od planu garażu!
       Zanim w ogóle zaczniesz myśleć o tym, jakie wymiary bramy garażowej będą Cię interesowały, musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich gabarytów samochód (lub samochody) zamierzasz w nim parkować. Wymiary bram garażowych podlegają pewnym standardom, więc siłą rzeczy szerokość i wysokość otworu na drzwi garażowe musi być do nich przystosowana.
       Istotą tejże kwestii jest odpowiedź na pytanie, czy w garażu ma zmieścić się tylko jeden samochód, czy może dwa? Czy będziesz jeździł zwykłą osobówką, czy może planujesz montaż bagażnika na dachu? Czy garaż będzie Ci służył do przechowywania samochodów ciężarowych, czy może nie będzie takiej potrzeby? Rozważanie o optymalnych wymiarach garażu należy przede wszystkim zacząć właśnie od tego.
      
       Bramy garażowe zawsze nieco większe!
       Doświadczenie pokazuje, że lepiej planować coś z lekkim zapasem. To tak, jak kupowanie telewizora: kupując taki wymiar, jaki pierwotnie zakładałeś, szybko okaże się, że… telewizor jest za mały. Tutaj jest podobnie: kiedy już zafundujesz sobie wąski garaż prawie na pewno będziesz żałował, że nie zmieści się w nim także drugi samochód. A jeśli zaplanujesz niski garaż – zaczniesz tego żałować, gdy będziesz musiał zrezygnować z bagażnika przymocowanego do dachu auta.
       Dlatego, jeżeli oczywiście posiadasz takie możliwości i środki, warto od samego początku zadbać o to, by Twój garaż był nieco obszerniejszy. Odpowiednia brama garażowa nie będzie dużo droższa i z pewnością będziesz mógł sobie na nią pozwolić. Warto przecież mieć na uwadze, że garaż często służy jako miejsce, w którym przechowywane są rowery, narzędzia, czy nawet stół warsztatowy.
      
       Jakie wymiary mają bramy garażowe?
       Wymiary bram garażowych, ze względu na wysokość, najczęściej występują w rozmiarach 200-260 cm (choć mogą mieć nawet 350 cm wysokości), zaś na szerokość – 200-250 cm (dla pojedynczego samochodu) lub 400-500 cm (dla dwóch aut). Brama garażowa o wysokości 200 cm będzie dobra dla samochodu, na którym z założenia nie będzie montowany bagażnik na jego dachu.
       Bardziej optymalny będzie jednak dobór garażu o wysokości ok. 250 cm, który zmieści także pojazd z zamontowanym bagażnikiem. Jeżeli przewidujesz, że Twój garaż będzie służył także do „garażowania” większych samochodów, np. dostawczych, warto prewencyjnie zadbać o pomieszczenie posiadające ponad 300 cm wysokości.
      
       Dobrze wymierz otwór bramy!
       Wysokość bramy powinna być w przybliżeniu taka sama, jak otwór na jej zamontowanie. Jako jednak, że brama montowana jest od środka garażu, jej szerokość powinna być nieco większa od światła bramy. W zależności od rodzaju i specyfiki danego modelu drzwi garażowych, rozmiary te mogą nieco się różnić – przyjmuje się jednak, że brama powinna być szersza o ok. 5 cm od światła otworu.
       Pamiętaj jednak, że brama garażowa musi bardzo precyzyjnie odpowiadać rozmiarowi światła otworu w garażu. Jeżeli będzie zbyt mała, nadbudowanie niniejszego otworu będzie złożone, może nawet pozbawić bramę nośności. W odwrotnej sytuacji, gdy brama okaże się za duża, skucie krawędzi ścian także nie będzie korzystne dla konstrukcji. W takiej sytuacji alternatywą jest brama na wymiar, jest to jednak rozwiązanie znacznie droższe.
      
       Bramy garażowe – dobierz odpowiedni rozmiar

       Miej więc na uwadze, że wymiary bram garażowych muszą być bardzo precyzyjnie dobrane do światła otworu. Już na etapie planowania garażu musisz określić, ile pojazdów będziesz w nim parkował i jak wysokie będą miały to być auta. Pamiętaj też, że lepiej zawsze zaprojektować garaż z większym zapasem miejsca, niż budować go „na styk”.
      

       ------ materiał płatny ------

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej