UWAGA!

Co dalej ze szkołą nr 9?

 Elbląg, Co dalej ze szkołą nr 9?
fot. Anna Dembińska

„Budynek wymaga gruntownej modernizacji, której koszt równałby się z postawieniem nowoczesnego budynku edukacyjnego.” - możemy przeczytać w odpowiedzi prezydenta na interpelację radnego Rafała Traksa dotyczącą przyszłości Szkoły Podstawowej nr 9 na Zawadzie. Zobacz zdjęcia.

Do Szkoły Podstawowej nr 9 w Elblągu w roku szkolnym uczęszcza 380 dzieci z klas 1-8 [dane z października 2024 r.]. „Obiekt ten powstały z myślą o obsłudze dużej ilości, w obecnych realiów demograficznych wydaje się być przewymiarowany. Jak wskazują mieszkańcy oraz środowiska oświatowe budynek ten wymaga termomodernizacji, a także przeglądu pod kątem racjonalności wykorzystania i ekonomicznej efektywności utrzymania” - napisał radny Rafał Traks (PiS) w interpelacji do prezydenta Elbląga.

Radny pyta o aktualny stan stan techniczny Elbląga oraz pomysły na wykorzystanie budynku w przyszłości.

Temat modernizacji Szkoły Podstawowej nr 9 wraca od kilku lat. We wrześniu ubiegłego roku w tej sprawie interpelowała radna Ewa Horbaczewska (KO). W jej interpelacji czytamy: „Jest placówką rozwojową ze względu na powstające w jej obwodzie nowe bloki mieszkalne oraz planowane powstanie osiedla mieszkalnego na Modrzewinie. Od wielu lat Gmina Elbląg bagatelizowała stan techniczny tego obiektu. Pomimo wykonanych dwukrotnie audytów termomodernizacyjnych, do remontu szkoły nie doszło. Ponadto gmina nie zapewniała środków na likwidację najbardziej uciążliwych i niebezpiecznych usterek. Z roku na rok następowała dalsza degradacja budynku. Obecna kontrola techniczna wykazuje, że obiekt nie jest bezpieczny w bezpośrednim sąsiedztwie ścian zewnętrznych. W zaleceniach wykazano, że termomodernizację należy traktować priorytetowo ze względu na bezpieczeństwo jej użytkowników. - czytamy w interpelacji radna pyta o to czy czy szkoła jest uwzględniona w najbliższych planach termomodernizacyjnych elbląskich placówek oświatowych?

  Elbląg, Co dalej ze szkołą nr 9?
fot. Anna Dembińska

Przypomnijmy, że na opracowanej w 2021 r. liście placówek, które najbardziej wymagają remontu znalazł się blok żywieniowy w Szkole Podstawowej nr 9 (Koszt remontu oszacowano wówczas na 1,8 mln zł).

Jakie są perspektywy Szkoły Podstawowej na modernizację? W wielkim skrócie: nieciekawe i zainteresowani muszą uzbroić się pokłady cierpliwości.

W odpowiedzi na wrześniową interpelację radnej Ewy Horbaczewskiej (dot. termomodernizacji): „W pierwszej kolejności na wrześniowej sesji Rady Miejskiej w budżecie miasta zabezpieczone zostały środki na wykonanie dokumentacji projektowej pierwszych dwóch obiektów edukacyjnych: Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Żłobka Miejskiego nr 5. We wszystkich placówkach konieczne jest również wykonanie audytu energetycznego. Mając na uwadze powyższe, po zakończeniu prowadzonych analiz dotyczących kolejnych obiektów użyteczności publicznej, w tym obiektów oświatowych, informacja dot. realizacji następnych zadań termomodernizacyjnych zostanie podana do publicznej wiadomości.” - czytamy w odpowiedzi Michała Missana.

W kwietniu w sprawie modernizacji szkoły też nie widać postępu. „Budynek wymaga gruntownej modernizacji, której koszt równałby się z postawieniem nowoczesnego budynku edukacyjnego. W 2016 r. powstała dokumentacja projektowa zakładająca termomodernizację obiektu. Szacunkowy koszt wtedy opiewał na kwotę przekraczającą 14 000 000 zł.” - informuje Michał Missan w odpowiedzi na interpelację radnego Rafała Traksa.

W planach miasta nie ma pomysłu likwidacji szkoły. Co jednak nie wyklucza zmian związanych z lepszym wykorzystaniem przestrzeni wokół szkoły i bardziej efektywną organizacją. Przypomnijmy, że jedna z filii Biblioteki Elbląskiej znajduje się w budynku szkoły (przy czym prowadzi do niej osobne wejście i jest organizacyjnie wydzielona z części budynku).

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Zburzyć sprzedać działkę
  • @zetbeka - tak jest, i postawić kolejny wieżowiec
  • Podajcie nazwiska kto wtedy rządził miastem.
  • @Jacyna - Sam sobie postaw skoro już jeden wybudowali na Kasprzaka i drugie osiedle na Zawadzie buduja tuz przy petli autobusowej. Gdzie te dzieci mają później chodzić do szkoły jak już 18stka podstawowa jest przepełniona. Szkoła Podstawowa numer 9 to jest konieczność i podstawa na Zawadzie w normalnym funkcjonowaniu osiedla. Pan Witold Wróblewski na pismie zapewnił że szkoła nie będzie zlikwidowana.
  • Zresztą w okręgu wyborczym Szkoły numer 9 na Zawadzie Pan Missan przegrał z Panem Śliwką i myslę że ci sami ludzie ponownie zagłosują przeciw Panu Missanowi jeśli nic nie zrobi w kwestii modernizacji szkoły. Nie ma co kalkulować.
  • a te popisane ściany i drzwi to niby czyja robota?! bo tylko waszych "dzieci" które nic nie szanują!!!!!
  • Popisane to są akurat wszystkie szkoły w mieście. Słabe to szkalowanie, ,dzieci" akurat z tego rejonu.
  • czyżby pan radny z PiS w jakimś bliżej nieokreślonym terminie zamierzał wystartować na fotel prezydenta bo oprócz troski o SP nr 9,dopytuje... " o aktualny stan techniczny Elbląga oraz pomysły na wykorzystanie budynku w przyszłości"... ? bo chce te pomysły zrealizować?
  • Szklane domy z żelbetonu.
  • Z taki pseudohamulcowym nissanen tak jest z każdym tematem. Rozważę. Sprawdzę, rozpatrzę, zlecę analizę. A na końcu i tak się nie opłaca i lepiej nic nie robić. Najważniejsze że miastu opłaca się płacić mu 20 tysięcy miesięcznie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    20
    4
    Hubbabubba(2025-04-30)
  • chyba jednak jedna śliwka, wiosny nie czyni, a tym bardziej lata czy jesieni?
  • Pamiętam czas jak do tej szkoły uczęszczało od 2 do 2,5 tysiąca uczniów. Teraz jest około 400 ( podano, że 380). Rzeczywiście wtedy ta szkoła w takim rozmiarze była potrzebna. Teraz na Zawadzie coraz mniej dzieci. W międzyczasie zlikwidowano przedszkole z ulicy Szarych Szeregów (w pobliżu tej szkoły), a na płocie przedszkola z ul. Andersa jest ogłoszenie, że posiadają wolne miejsca. Oznacza to, że w najbliższym czasie większego napływu uczniów do tej szkoły nie będzie, bo dzieci coraz mniej. A do szkoły nr 18 jest większy nabór, bo posiada ona dobrą opinię, więc rodzice kierują do niej dzieci nie tylko z Zawady, ale i z dalszej części miasta. Te nowo budowane domy na Zawadzie niewiele zmienią sytuację, bo wcale nie oznacza to, że zamieszkają tam rodziny z dużą ilością dzieci. Demograficzny wyż raczej nam nie grozi, a więc i liczba uczniów nam nie wzrośnie.
Reklama