UWAGA!

Comenius - Partnerskie Projekty Regio

Elbląg, Comenius - Partnerskie Projekty Regio
(fot. nadesłane)

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu podejmuje działania na rzecz pozyskania funduszy unijnych dla edukacji. Obecnie w Ośrodku realizowane są dwa przedsięwzięcia w ramach programu Comenius.

Z inicjatywy Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu i w oparciu o aktywną współpracę z placówkami edukacyjnymi z Wielkiej Brytanii, powstał projekt “Blue and Green – Education Outside the Classroom”.
      
       Projekt Regio

       Comenius Regio jest nową inicjatywą Komisji Europejskiej (2 edycja), której celem jest wzmacnianie europejskiego wymiaru w edukacji poprzez promowanie współpracy między lokalnymi i regionalnymi władzami oświatowymi w Europie, realizacja celów programu Comenius, a w konsekwencji wzbogacenie oferty edukacyjnej dla uczniów.
       Znaleźliśmy się w gronie 20 beneficjentów w skali naszego kraju, którzy otrzymali akceptację Agencji Narodowej w Polsce i w naszym przypadku Wielkiej Brytanii. Pierwsza Wizyta Studyjna odbyła się w październiku w Elblągu.
       Współpraca ma charakter bilateralny i opiera się na działaniach dwóch regionów europejskich. W naszym projekcie stronę brytyjską reprezentują miasta hrabstwa Lincolnshire, a polską - Elbląg, czyli województwo warmińsko-mazurskie.
       Partnerami i beneficjentami z Elbląga są: Gmina Miasto Elbląg - Wydział Edukacji, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Piaskach, SP nr 18 w Elblągu, Gimnazjum nr 2 w Elblągu.
       Partnerzy brytyjscy to: Lincolnshire County Council, 4 szkoły, Freiston Centre of Environmental Education, The Royal Society for the Protection of Birds.
       Projekt dotyczy wymiany doświadczeń w realizacji procesu dydaktycznego ale również poza placówką edukacyjną, czyli przysłowiową klasą. Chcemy zwrócić uwagę jak ważna jest świadomość uczniów w zakresie edukacji ekologicznej, stąd zaproszenie do współpracy Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Piaskach i jego odpowiednika w Wielkiej Brytanii - Freiston Centre for Environmental Education. Wizyty studyjne i spotkania młodzieży są podstawą zaplanowanych działań.
       Innym kluczowym elementem naszego projektu jest wypracowanie materiałów szkoleniowych i narzędzi, które będą mogły być wykorzystane przez nauczycieli i ich uczniów zarówno w Polsce jak i Wielkiej Brytanii.
      
       Job-shadowing
       Kolejną inicjatywą Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu było zaplanowanie i zaproszenie dyrektorów placówek brytyjskich do udziału w programie Comenius Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej – akcja Job-shadowing.
       Jest to rodzaj praktyki zawodowej, odbywanej w instytucji oświatowej, polegającej na poznawaniu pracy na danym stanowisku poprzez obserwację zadań wykonywanych przez innych, w tym wypadku dyrektorów i nauczycieli szkół elbląskich.
       Sześciu dyrektorów szkół brytyjskich uzyskało na podstawie naszego zaproszenia akceptację swojej Agencji Narodowej British Council i otrzymało indywidualne granty na realizację tego działania.
       Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu jest koordynatorem tego projektu. W październiku przedstawiciele kadry kierowniczej z Wielkiej Brytanii, zrealizowali tygodniowy program w elbląskich placówkach: szkołach podstawowych nr 4, 9, 16, 19 i 23 oraz w przedszkolu nr 10.
       Kolejnym etapem nawiązanej współpracy będą wizyty naszych dyrektorów w Wielkiej Brytanii, gdzie będą mogli przyjrzeć się pracy placówek brytyjskich. Liczymy na ciekawe doświadczenia, wymianę tzw. best practice i kontynuowanie raz podjętej współpracy w ramach programu “Uczenie się przez całe życie”.
      
Mariola Chodakowska-Malkiewicz, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Najwięcej wymian w Programie Comenius etc. było w I LO to oni to zapoczątkowali, a raczej Pan Radosław Kisielewicz to on był prekursorem i organizatorem wszelakich wymian. .. Wielkie podziękowania dla tego pana zainicjatywę i wymiany, dzięki którym młodzież miała możliwość poznać inne kraje i ich kulturę. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Minister Oświaty(2010-11-27)
  • Brawo Pani Mariola! Nie wiem, kto tak działa w I LO, ale to dzięki p. Marioli wiele szkół zaangażowało się właśnie w takie akcje:)
Reklama