UWAGA!

Czad zabija szybko

 
Elbląg, Czad zabija szybko
(fot. archiwum portEl.pl)

Ponad 1800 detektorów wykrywających tlenek węgla zainstalowano w elbląskich mieszkaniach komunalnych w ciągu ostatnich sześciu lat. - Czujniki pomagają wykryć czad, ale nie wyręczą mieszkańców w przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa – przypominają specjaliści.

Czad, czyli tlenek węgla jest bezwonny i bezsmakowy. Może zagrażać już podczas zwykłego gotowania na kuchence gazowej. Jego największym sprzymierzeńcem jest brak mikrowentylacji w mieszkaniu. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie sezonu grzewczego dbać o właściwą wentylację pomieszczeń. Szczelnie pozamykane okna, brak kratki wentylacyjnej w łazience, zasłonięte kratki w pomieszczeniach i niedrożny przewód kominowy – to najczęstsze przyczyny tragedii, które od czasu do czasu powoduje czad, także w Elblągu.
       W mieszkaniach, które należą do miasta, Zarząd Budynków Komunalnych od sześciu lat montuje czujniki tlenku węgla, które pomagają wykryć tę śmiertelny gaz.
       - W okresie od 2008 do 2014 r. zakupiliśmy 1687 sztuk czujników tlenku węgla, w tym w 2014 roju zakupiono 144 sztuki – informuje Artur Adamczuk, dyrektor elbląskiego ZBK. – Wyposażyliśmy w detektory lokale znajdujące się w budynkach w całości gminnych, bo tam stwierdzona została największa potrzeba. Obecnie czujniki instalowane są w pozostałych lokalach komunalnych. Koszt założenia jednego detektora tlenku węgla w 2014 r. nie przekroczył kwoty 100 zł.
       Gdy włączy się alarm w czujniku, należy wyłączyć wszystkie urządzenia mogące być źródłem tlenku węgla i skontaktować się z właściwymi służbami: telefon alarmowy - 112, pogotowie gazowe – 992, straż pożarna – 998, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 552393040/41. Po zgłoszeniu trzeba jak najszybciej wydostać się na świeże powietrze lub otworzyć okna i pozostać przy nich do czasu wyłączenia się alarmu i właściwego przewietrzenia mieszkania.
       Wystarczy jednak przestrzegać kilku prostych zasad, aby nie doszło do zagrożenia.
       - Należy dbać o odpowiedni stan techniczny urządzeń i instalacji, dbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń, to jest stosować mikrowentylację okien i drzwi, nie zakrywać otworów wentylacyjnych w drzwiach i kratkach wentylacyjnych w ścianie, w przypadku pieców kaflowych systematycznie usuwać nagromadzone sadze i stosować właściwy opał – wyjaśnia Artur Adamczuk, dyrektor ZBK.
K
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama