UWAGA!

Czarne chmury nad pomnikiem

2007-05-09
Aktualizowany 2007-05-09 13:59
Elbląg, Czarne chmury nad pomnikiem

W związku z przygotowywanym projektem ustawy o miejscach pamięci narodowej oraz ostatnimi wydarzeniami w Talinnie w mediach rozgorzała dyskusja na temat tego, co począć z pomnikami ku czci Armii Czerwonej. Problem ten dotyczy także naszego miasta.

W przeciwieństwie do Francuzów czy Holendrów, my ze swoimi „wyzwolicielami” mamy kłopot. W tamtych krajach alianckie armie zrobiły swoje i poszły, pozostawiając po sobie co najwyżej trochę uroczych mulaciątek. Nam sołdaci, po przegonieniu nadludzi spod znaku hakenkreuza, przyciągnęli na swoich długich bagnetach nowy, podobno najlepszy ustrój. Wdrażanie nowego systemu nasi dobroczyńcy rozpoczęli od prześladowań i wywózek polskich patriotów, którzy w ich mniemaniu nie zasługiwali na to szczęście. Na długie lata zostaliśmy zepchnięci do trzeciej ligi krajów europejskich. Liczne gwałty, zbrodnie i rabunki popełniane na cywilnej ludności niemieckiej, jak bardzo by nie były uzasadnione podobnymi sprawkami nazistów, również nie przysparzają krasnoarmiejcom sympatii.
     Mimo wszystko często zdarza mi się zapalić świeczkę na grobach z czerwoną gwiazdą na cmentarzu przy ulicy Agrikola. Postrzegam bowiem tych młodych chłopców zebranych z najdalszych zakątków Europy i Azji jako bezwolne ofiary konfliktu dwóch wielkich totalitaryzmów XX wieku. W odróżnieniu jednak od Niemców nie są oni obciążeni grzechem pierworodnym, jakim w moim przekonaniu był świadomy wybór Hitlera na drodze demokratycznych wyborów. Radzieckim żołnierzom nigdy nie dano szansy wyboru. Traktowani często jak mięso armatnie, pojeni alkoholem, wysyłani na rzeź tysiącami ginęli z dala od swoich domów, aby tylko zrealizować strategiczne i geopolityczne cele swojego wielkiego wodza. Możemy tylko żałować, że wśród tych celów nie było nigdy zbudowania wolnej, niezawisłej i demokratycznej Polski. Pokonanie zbrodniczego nazizmu dało jednak szansę naszemu narodowi na przetrwanie, której nie mielibyśmy nigdy pod panowaniem Hitlera. Dlatego pozostawmy groby i pomniki czerwonoarmistów w spokoju, niech jak zwykle rozjarzą się w dzień Wszystkich Świętych tysiącami świeczek.
     
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • amen....
 • Zapewne nikt nie chce zamykać cmentarzy żołnierzy radzieckich ale tylko usuwać pamiątki po komunizmie. Czerwonej gwiazdy nie przesłania krzyż przed obeliskiem na cmentarzu. Wyjaśnienie dla młodzieży: czerwona gwiazda to obok sierpa i młota symbol komunizmu. Wyjaśnienie to jest potrzebne z uwagi na tą młodzież, która z dumą nosi koszulki z podobizną Che Guevary (wyprodukowane przez międzynarodowy koncern) a komunizm tak jak nazizm i faszyzm są w Polsce zakazane! Czy popiersie Janka Krasickiego powinno być dalej ustawione przed szkołą? No, ale większość Polaków uznaje też, że stan wojenny przyniósł Polsce więcej dobra niż zła. Czy w takim razie w dzień 13-ego grudnia należy ustanowić świętem narodowym? Usuwanie jakichkolwiek radzieckich symboli jest dzisiaj niebezpieczne, przekonali się ostatnio o tym Estończycy. Jeśli elblążanie zdecydują się na zdjęcie czerwonej gwiazdy to koniec z marzeniami o żegludze po rosyjskiej stronie zalewu. Cóż, czasami trzeba wybierać. Dobrego wyboru dokonaliśmy w 1989r. to zapewne i teraz wykażemy się mądrością. Możliwe, że nic się nie zmieni, bo przecież żołnierze radzieccy byli naszymi sojusznikami. Sam widziałem w TV jaki sprezentowali Polakom czołg, a oni z wdzięczności Rudy go nazwali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jaculek(2007-05-09)
 • BadMan Czołg z Traugutta też zabiorą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  BadMan(2007-05-09)
 • Wg mnie pomnik powinien pozostać na tym miejscu gdzie stoi od lat. Żołnierze ponieśli śmierć walcząc o wyzwolenie Elbląga i należy im się miejsce gdzie można oddać im za to hołd.
 • Jak zwykle naszej debacie publicznej (nie wyłączjac szacownego portelu) towarzyszy bałagan pojęciowy; miesza się różne rzeczy bez opamiętania; autor w owczym pędzie za tematem na czasie nie przemyślał wielu spraw i spłodzil bubel :) nie tylko Sowieci przyciągnali ze sobą ustrój polityczny na ziemie skąd przepędzili nazistów - pytanie do autora, czy w Niemczech okupowanych przez aliantów pozostawiono system dyktatorski czy może wprowadzono demokrację ? Pozatym w Elblagu mamy pomnik na cmentarzu poświecony żolnierzą walczącym w mieście zimą 1945 r., nie jest to pomnik wybitnie ideologiczny raczej wojenny, więc jakie "czarne chmury"? Co by złego o tych poległych nie mówić (a nie byli to karni wojacy, jak każda z grubsza jedna armia), to nikt o zdrowym umyśle ich mogil bezcześcił nie będzie, a że gwałcili, podpalali, rabowali to jest wojenny standard. Może lepiej pomyśleć o pomniku ku czci zgwałconych, zastrzelonych itd. upamiętniającym właściwie zamordowanie miasta, tak dla przeciw wagi, ku zbliżeniu do historycznej prawdy o "wyzwalaniu", oczywiscie pamietajmy, że Niemcy też mieli swój udział w tej bezsensownej rozpierdusze w tym i setkach innych miast.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bob B.(2007-05-09)
 • pisze się "sowiecki" tak jak na całym świecie, a nie "radziecki" (słowo z tamtej epoki)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  miejscowy(2007-05-09)
 • ..nio nie do końca popieram założenie: krasoarmiejce_szli_bo_musieli - wermachtowcy_szli_bo_chcieli, acz i ja nie raz narażałem się pseudonacjonalistom wypowiedziami broniącymi czci żołnierzy armiiCze.. Napis na wsch.stronie pomnika: '..poległym w walkach o wolność i niezależność związkuSowieckiego i Polski' w świeltle powojennej historii brzmi baaardzo gorzko (podobnie jak na płycie od_wdzięcznychMieszkańców za 'wyzwolenie ziem elbląskich' ..od kogo wyzwolili?), ale o wiele mniejsza tabliczka na krzyżu, oddającym hołd 'żołnierzom idącym ze wschodu - ofiarom totalitaryzmu II w.św..' przypomina, że pomnik stoi przed cmentarzem, na którym znajdują się włśnie takie szczątki ..więc prócz dzisiejszych deszczowych chmur nie widzę w tym przypadku zagrozenia.
 • Moim zdaniem Pomnika z cmentarza nikt nie powinien ruszać. Jest umowa międzynarodowa o ochronie cmentarzy. Nikt nam nie karze składać tam kwiatów. Co do Janka Krasickiego ciągle dyskusja czy go usunąć czy nie. Może poseł ziemi elbląskiej w ramach realizacji swojego programu wyborczego (usunięcie pomnika) podjął inicjatywę uroczystego przekazania depozytu do muzeum pomników komunizmu w Kozłówce. Mieli byśmy swój piękny wkład dla tego muzeum. Popierając przedmówcę można by pomyśleć o pomniku który pokazał "wyzwolicieli i obrońców" miasta z 1945 roku żeby prawda nie była fałszowana i młodzi elblążanie poznali jak było naprawdę. Pomnikiem mogła by być jakaś stała (nowoczesna) ekspozycja w muzeum.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Konrad(2007-05-09)
 • ...i jeszcze jedno. Moze zamiast niszczyć zrobić piękną tablicę z komentarzem do tego co widzimy. Wyjaśnienie dla dzieciaków. Niech to wszystko ma wymiar dydaktyczny. Pomnik się ostatnie i prawdzie się zadość uczyni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Konrad(2007-05-09)
 • Zostawcie ten pomnik w spokoju przecież 90% ludzi nic to nie obchodzi i nikomu to nie przeszkadza!!! Tak swoją droga to ciekawa jest mentalnośc tzw. "polityków" katolickich, którzy nawyraźniej "sterowani radiem" nie kierują sie w działaniu chrześcijanską miłością bliźniego i przebaczeniem lecz typowo poganską zasada "oko za oko zab za zab!!!:) Są tak samo zawistni i wredni jak komuniści którzy niegdyś walczyli ze znakiem krzyża!!!
 • Mieszkam w Elblągu 60 lat pamiętam eskumacje zwłok żołnierzy radzieckich [taka była ich nazwa] z terenu całego miasta i pochówek na ul Agrykola,komu przeszkadza ten cmentarz to byli zwykli żołnierze nie jacyś komuniści.Czy jesteśmy barbarzyncami i nie potrawimy godnie uszanować ich spokoju.Co jeszcze wymyśli PIS to przecież idiotyzm pomyśleć ze na nich głosowałem nigdy więcej,trzeba wytrwać jeszcze 2 lata ich nierządów.
 • pomnik zostawic tak jak stoi !! moich uczuc nie obraza !! ine jest to wszak symbol (gwiazda) tak bardzo znienawidzony i gryzacy w oczy jak swastyka totez glupie jest jest usuwanie pomnikow ktore jednak nadaja jakiegos uroku miejscom szarym, bez zadnych ozdob. to jest robienie z igly widel ta cala sprawa z pomnikami... na cholere ,pytam, na cholere je ruszac z miejsca?? czyzby to byl priorytet?? PiS partia chrzescijanska... a co robia chrzescijanie przede wszystkiem?? ano PRZEBACZAJA a przebaczenia u kaczorow to ze swieca szukac
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  moj_wujek_to_gnida(2007-05-09)
Reklama