UWAGA!

Teraz ja - Czas jesiennej zadumy

 
Elbląg, Czas jesiennej zadumy
fot. MS, arch. portEl

Jesień ze względu na melancholijną pogodę za oknem, a także przypadające wówczas święto Wszystkich Świętych, skłania nas często do zadumy nad życiem i do chwili zastanowienia.

1 listopada próżno szukać wolnego miejsca na cmentarnym parkingu, ciężko znaleźć niezatłoczony autobus. Wszyscy bowiem masowo odwiedzają groby swoich najbliższych. I jest to zrozumiałe. Nie pozwólmy jednak, by wizyta na cmentarzu stała się towarzyskim spotkaniem. Uszanujmy ludzi wokół nas, wyłączmy na ten czas telefon komórkowy, nie rozmawiajmy z rodziną zbyt głośno. Stojąc nad grobami, pomyślmy w ciszy chociaż przez chwilę o tych, którzy już odeszli. Cmentarz jest w pierwszych dniach listopada chyba najczęściej odwiedzanym przez nas miejscem. Pamiętajmy, że nie jesteśmy tam sami, nie bądźmy egoistami, nawet jeśli nie jesteśmy wierzący. Dojazd na cmentarz czy powrót do domu zatłoczonym autobusem nie należy do przyjemnych momentów, ale przecież nie musimy wzajemnie uprzykrzać sobie tej krótkiej podróży. Każdy chce szybko i bezpiecznie dojechać do celu. Nie warczmy na siebie bez potrzeby, spójrzmy na współpasażera stojącego obok nieco przychylniejszym okiem.
       Listopad to piękny miesiąc. Pozwala się wyciszyć, pomyśleć, powspominać... Nie zepsujmy tego i sobie i innym naszym niestosownym zachowaniem.
      
rozczarowany01
Liczba publikacji: 5
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
6.0 3 6

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jest w tym co Pan pisze dużo racji, ale przestrzegam przed nadmiernym listopadziewieniem i zbytnim melancholizowaniem w tym dniu. Wystarczy, że całe liściaste towarzystwo spada na ziemię i już jest wystarczająco przygnębiająco. Dlatego zachowajmy się w ten dzień normalnie i przyzwoicie. Bez fałszywej i na pokaz pozy żałobnika. Bo nie zawsze jest to prawdziwe.
 • to prawda, ludzie w tych dniach zachowują się czasami po chamsku!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  olek41(2016-10-25)
 • Ma racje autor. Stojąc na Agrykoli nad grobami swoich, pomyślmy też o tych, których " zaoraliśmy ", czyli tysiącach Niemców, beszczeszcząc jako Katolicy ich groby. Zostawiliśmy sobie to co nam się miało przydać : trzy bramy wejściowe, ogrodzenie żeliwne, " czerwony domek" i krzyż z Chrystysem. .. nie postawilismy nawet tablicy pamiątkowej że leżą tu także szczątki NIemców. A na Białorusi i w Rosji nikt naszych grobów nie beszcześci. Amen.
 • w autobusach najgorsze są babcie, bo ciągle coś biadolą ci nad uchem i narzekają
 • już wolę iść z powrotem przez Bażantarnie niż tłoczyć się w autobusie
 • Jesień jest strasznie melancholijna. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Inezka(2016-10-29)
Reklama